Як дешево вивчитися у Польщі - 30295 1uОтримувати освіту закордоном – престижно. І польські вищі навчальні заклади стають дедалі популярнішими серед українських випускників. Отримати ступінь бакалавра у цій європейській країні подекуди дешевше, ніж в Україні.

Українські студенти є найчисленнішою групою з поміж всіх іноземних студентів Польщі. Якщо ще у 2010 році там навчалося 4,8 тисяч українців, то вже у 2013 році їх кількість зросла майже удвічі, наводить дані експерт з освітніх програм Центру досліджень суспільства Єгор Стадний.

Молоді українці, що стоять перед вибором навчального закладу, тепер дедалі частіше замислюються про перспективу працевлаштування, а не просто вступуу виш заради диплому як такого. Очевидно, зауважив Єгор Стадний, закінчення європейського вузу дає більше можливостей знайти добре оплачувану роботу, та й навчання за кодоном не завжди є дорожчим, навпаки – подекуди навіть дешевшим.

Порівняння витрат

Для прикладу, якщо ви захочете здобути ступінь бакалавра за спеціальністю юрист, економіст чи журналіст у Варшавському університеті, то за рік навчання доведеться в середньому заплатити близько 30 тисяч гривень. Проживання у гуртожитку у столиці Польщі коштує близько 1 250 гривень на місяць (500 злотих). За дев’ять місяців навчання 11 250 гривень. Сюди ще слід додати витрати на харчування – близько 9 000 гривень на рік (400 злотих у місяць), обов’язковим є страхування – 1 200 гривень на період навчального року. І, звичайно, якщо не користуватися виключно велосипедом, абонемент на громадський транспорт – 750 гривень (300 злотих). В сумі рік навчання у престижному виші Варшави коштуватиме іноземному студенту 52 200 гривень.

Для порівняння: у Києві на такі ж спеціальності, за умови проживання у гуртожитку, користування громадським транспортом і раціональним харчуванням, доведеться заплатити щонайменше 51 150 гривень. Це з урахуванням середньої плати за навчання 29 тисяч гривень, вартості гуртожитку (3 150 гривень на рік), харчування (18 тисяч), проїзду (1 000 гривень). Звісно, тут не враховані ризики: дефіцит місць у гуртожитках, покращення умов проживання та певні непрямі витрати  й таке інше. І не менш важливий нюанс: аби отримати ступінь бакалавра, в українському ВНЗ доведеться вчитися чотири роки, а не три, як у Варшаві.

Малі міста дешевші

Якщо столиця – це не для вас, то навчання та проживання у менших містах, як-от Люблін чи Львів, обійдеться значно дешевше. Наприклад, у Державному університеті імені Марії Кюрі-Склодовської міста Люблін на всі спеціальності оплата фіксована – 21 тисяча гривень на рік. У цьому місті можна суттєво зекономити на проживанні та харчуванні. Гуртожиток в середньому 6 тисяч гривень (за 9 місяців навчання), харчування – стільки ж. Проїзд і медична страховка – 1,6 тисяч гривень. Отже, за рік навчання у Любліні доведеться віддати 34 600 гривень.

У Львові, притримуючись аналогічної схеми підрахунку, витрати сягатимуть 26 650 гривень на рік. На кінцеву суму вплинули порівняно дешева вартість навчання та проживання. Але не забуваємо про супутні витрати, які часто у рази перевищують офіційно встановлені розцінки, а також додатковий рік навчання в Україні.

Як не крути, а отримати ступінь бакалавра у сусідній Польщі дешевше. Окрім цього, приваблює і спрощена процедура вступу: жодних іспитів чи тестувань. Єдиною перешкодою може стати мова, але і тут польські вузи йдуть на поступки. Поляки, розповідає Єгор Стадний, широко практикують двомісячні курси вивчення мови при університетах, саме цей курс і дає основу для початкового навчання.

Не бачу перспективи

Однак ті, хто планує отримати освіту у Польщі, часто починають вивчати мову ще в Україні, як, приміром, це робить киянин Борис Соколовський. Юнаку – 22 роки, нещодавно він вирішив залишити медичний університет у Києві, де провчився чотири роки. І все це – задля здобуття медичної освіти у Любліні.

Молодий чоловік готовий розпочинати навчання з нуля й інтенсивно вивчає польську. Польща для нього – це країна можливостей, гарний старт, добра освіта і, зрештою, добра робота, пояснює співрозмовник. Батьки, за словами Бориса, теж його підтримують. Отримавши диплом, майбутній лікар планує шукати роботу вже в країнах ЄС.

Українські рятівники

За приблизними підрахунками Центру досліджень суспільства, у 2010 році українські студенти сплатили за навчання у Польщі близько 4 мільйонів євро. Якщо взяти до уваги щомісячне проживання кожного студента, то загалом в економіку Польщі молоді люди з України вклали 21,5 мільйона євро. А враховуючи динаміку приїзду студентів, вже 2013 року ця сума сягатиме 36,1 мільйона євро.

В Україні ж, за даними Держкомстатистики, у 2011-12 роках навчалося 338 польських студентів, які сплатили при цьому 560 тисяч євро. Як бачимо, з освітньої співпраці України та Польщі, остання має значні фінансові вигоди.

Український студент стає для польських вишів своєрідним порятунком, кажуть експерти. Бо виші опинилися у ситуації, коли польська молодь їде вчитися до Великобританії, США та в інші країни Європи, а польські НЗ ризикують опинитися без студентів, а відтак і без державної підтримки.

За матеріалами DW 

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

2 коментар до “Як дешево вивчитися у Польщі”
  1. Навчання за кордоном переважно пов’язане з вивченням мови країни, до якої ви їдете. На щастя, Полонійна Академія, куди я поступив, веде інтенсивні курси польської мови. Без цього було б дуже важко, а так я без проблем з усім справляюсь і здаю іспити.

  2. Вже два роки я навчаюсь у Полонійній академії у Польщі на факультеті сестринської справи. Повинна визнати, що знання, які нам дають, дуже практичні, немає безглуздих занять, а викладачі – дуже добре вміють навчати як теорії, так і практиці. Кожний має шанс отримувати стипендію, навіть студенти з-за кордону. Це був найкращий вибір, який я могла зробити у плані навчання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *