У шведській каменоломні вчені виявили метеорит абсолютно нового типу, про який науці нічого не відомо. За припущеннями вчених, метеорит прилетів на Землю після масштабного зіткнення.

Як пише The Verge з посиланням на статтю вчених, назвати незвичайний камінь науковці вирішили на честь церкви Остерплан, що стоїть поруч із кар’єром.

А саме виявлення Остерплану, на думку вчених, розкрило картину масштабної космічної катастрофи, що сталася в Сонячній системі близько півмільярда років тому. Серед усіх колись знайдених на Землі метеоритів, а їх нині налічується близько 50 тисяч, в особливий клас виділені так звані L-хондрити. L у цій назві означає знижений вміст заліза (Low Iron), якого в них зазвичай не більше 20-25 %. Вважається, що катастрофічне руйнування якогось батьківського тіла в Головному поясі астероїдів між орбітами Марса і Юпітера близько 500 млрд років тому призвело до масового випадання в деяких районах Землі L-хондритів.

Протягом останніх п’яти десятиліть вчені ламали голову над тим, що за зіткнення призвело до утворення цих уламків. LiveScience Шпінель, що міститься в метеоритах, може багато розповісти про те, як часто метеорити бомбардували Землю. Одним із місць масового виявлення L-хондритів став кар’єр Торсберг на півдні Швеції, де у вапняках середнього ордовика (близько 470 млн років) знайдено більше сотні копалин метеоритів цього типу. У цій купі каменів був знайдений один, діаметром 8 см, названий спочатку таємничим об’єктом.

Із погляду геохімії метеорит належить до класу ахондритів, точніше, до рідкісної підгрупи вінонаїтів. Проте аномалії у вмісті інертних газів в його гранулах показали приналежність метеорита до зовсім нового типу.

“Це дуже, дуже дивна і незвичайна знахідка”, – вважає Біргер Шмітц, автор дослідження, що було опубліковане в журналі Earth and Planetary Science Letters. Шмітц з колегами з’ясували, що мінерал шпінель, що міститься в метеоритах, може багато розповісти про те, як часто метеорити бомбардували Землю за останні 2,5 млрд років і якими були ці метеорити. Щоб пролити світло на природу зниклого батьківського тіла, Шмітц хоче знайти аналогічні метеорити в інших місцях виявлення L-хондритів, які відомі в Китаї, Росії, Швеції, Шотландії та Південній Америці.

За матеріалами  tsn.ua

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу