Ще років сорок тому будь-який школяр знав імена всіх космонавтів. Або навіть був обізнаний, що там робиться на який-небудь станції «Салют». Сьогодні, навіть в еру високих технологій, інтерес до космосу значно знизився. Ситуацію потрібно змінювати, вважають і українці, і росіяни.

Про «космічні» проекти в освіті говорили міністр освіти і науки, молоді та спорту Дмитро Табачник, заступник генерального конструктора, керівник науково-технічного центру Ракетно-космічної корпорації «Енергія» імені Сергія Корольова Олександр Чернявський, керівник науково-технічного центру пілотованих космічних комплексів цієї самої корпорації Ігор Хаміц.

У зустрічі також взяли участь заступник міністра Борис Жебровський, перший заступник голови комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти Максим Луцький і директор Ліцею інформаційних технологій № 79 міста Києва Ганна Ломаковська.

Проведення «космічних уроків» має викликати нову хвилю інтересу учнів до космосу, вважають учасники зустрічі. Уявіть, як цікаво й ефективно проводити уроки, наприклад, з фізики, географії, біології, отримуючи інформацію безпосередньо з орбіти.

— Народилась ця ідея під час робіт на Міжнародній космічній станції,— розповідає Олександр Чернявський.— Нещодавно, наприклад, проводився експеримент із радіоаматорського зв’язку для молоді.

Із МКС запускають невеличкий супутник, який на аматорській радіочастоті передає якісь сигнали. Щоб з ними з’єднатися, потрібно провести елементарні розрахунки з балістики. Так діти з усього світу можуть зі свого передавача встановити зв’язок. У планах — вмонтувати на МКС надувну штангу з відеокамерою, звідки можна буде транслювати інформацію. Уявіть, яка це знахідка, наприклад, для географів.

Проект «космічних уроків» буде російсько-українським, але в ньому, впевнені науковці, візьме участь і міжнародне співтовариство. Такі навчальні програми дуже поширені в США. Американці проводять багато космічних уроків. Космонавтам дають, умовно кажучи, план-конспект. І вони його читають на орбіті, розповідають про фізичні процеси. А потім ці записи отримують школи.

За словами Дмитра Табачника, такі уроки ми маємо зробити більш цікавими, ніж в американців. «Ми разом з моїм російським колегою Андрієм Фурсенком розробимо пропозиції для Роскосмосу щодо участі школярів і молоді у зв’язку з супутником, а також щодо космічних уроків»,— повідомив міністр.

«Освіта України» 75-76

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу