Днями виповнюється 355 років від дня перемоги армії гетьмана України Івана Виговського над московським військом. 7 липня 1659 року біля міста Конотоп (нині – Сумська область) відбулась одна з ключових битв Російсько-української війни 1658–1659 років між військами гетьмана Івана Виговського та Кримського ханату з одного боку і московським військом Олексія Трубецького – з іншого. В ході дводенного бою московська армія була розбита, близько 30 тисяч загинуло і понад 15 тисяч потрапило в полон.

Армія Виговського з татарами просунулася в напрямку Конотопа. 4 липня під селом Шаповалівкою розбила невеликий передовий загін московитів, і від полонених дізналися, що Трубецькой знаходиться вже не біля Конотопа і що він не очікував підходу союзників так швидко.

Уранці 7 липня козаки напали на військо Трубецького та захопили велику кількість московських коней і вигнали їх у степ.

Кіннота Трубецького контратакувала козацький загін і Виговський відступив за річку Соснівку в напрямку свого табору.

8 липня Трубецькой відіслав 30 000 відбірної московської кінноти на чолі з боярином Семеном Пожарським наздогнати Виговського. 9 липня загін Виговського атакував табір Пожарського і знищив майже всі 30 000 війська.

Російський історик XIX сторіччя С. М. Соловйов так описав реакцію царя на сумну звістку:

Цвіт московської кінноти, що відбув щасливі походи 1654 і 1655 років, загинув за один день, і вже ніколи після того цар московський не був у змозі вивести в поле такого блискучого війська. У жалібній одежі вийшов цар Олексій Михайлович до народу й жах охопив Москву. Удар був тим важчий, що був несподіваним.

Конотопська битва тривалий час залишалася мало не забороненою темою в російській й особливо радянській історіографії.

За матеріалами: Gazeta.ua

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу