У носі людини можна знайти 350 нюхових рецепторів. Усі разом вони створюють відчуття певного аромату. Але подібні рецептори містяться не лише в носі. Клітини інших тканин використовують рецептори, щоб реагувати на особливі сполуки. Зокрема, вони знаходяться в шкірі, прискорюючи загоєння ран.

Нюхові рецептори присутні майже в усіх тканинах. Але їх робота була продемонстрована, крім носа, в клітинах сперматозоїдів, простати і товстої кишки. Наприклад, активізація цих рецепторів у сперматозоїді впливала на напрямок і швидкість його руху. У кишечнику вони спричиняли вивільнення серотоніну.

Такі рецептори також можна знайти у кератиноцитах – клітинах зовнішнього шару шкіри. Їх активізація давала збільшення показників розмноження і міграції клітин шкіри.

Як з’ясували науковці, ці клітини мають рецептор OR2AT4. Він реагує на запах сандалового дерева і синтетичну версію аромату – сандалор. Ці запахи активували сигнальний шлях, що приводило до підвищення концентрації кальцію в клітках шкіри. А це збільшувало показники розмноження і прискорювало міграцію клітин до рани. Таким чином, поранення швидше загоювалися.

Також OR2AT4 знаходили в меланоцитах, що виробляють у шкірі меланін, і у фібробластах, важливих для регенерації. За словами вчених, якщо навчитися управляти рецепторами, вдасться не лише швидше виліковувати ушкодження, а й повернути процес старіння шкіри назад.

За матеріалами  www.zik.com.ua

 

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу