Учені встановили зв'язок кольору та запаху - 1349793176 synesthesiaДоведено, що кольори мають певний зв’язок із запахами. Незалежно від культурної чи етнічної приналежності, ви поєднаєте ті самі кольори і запахи, що й інша людина, однак, наприклад, на іншому континенті. Рожевий колір пахне фруктами, а помаранчевий колір нагадує вам запах цвілі, і немає значення, в якій частині світу ви народилися.

Донині вважалося, що асоціація колір-запах відбувається тільки в людей, які мають діагноз сінестезія – рідкісний стан, що нераціонально пов’язує одне з наших п’яти почуттів, наприклад, людина в стані реально побачити звуки. Деякі вчені змогли навіть виявити наукові зв’язки між запахами, музичними нотами та геометричними фігурами, доводячи, що подібні асоціації жорстко вбудовані в мозок, однак до цього моменту вчені не могли довести однозначний зв’язок кольору і запаху.

І ось тепер науково доведено – кольори мають зв’язок із певними запахами, а це означає, що на неврологічному рівні всіх людей досі відбуваються найважливіші невивчені процеси. У ході дослідження вчені вивчили 20 осіб у кожній із шести різних культурних груп, серед них були голландці, китайці, малайці, німці й американці.

Під час експерименту дослідники попросили учасників з’єднати 14 ароматів і 36 кольорів. Незалежно від того, яку культурну та етнічну нішу представляли піддослідні, всі вони вказали на практично однакові асоціації запаху і кольору.

До експерименту вчені висунули гіпотезу, що асоціація кольору і запаху відрізнятиметься між культурами – як мова, вік шлюбу, кулінарні уподобання тощо. Але подібного не відбулося. Учасники загалом погодилися, що фруктовими ароматами пахнуть рожевий і червоний кольори, тоді як запліснявілі аромати дають помаранчевий і коричневий кольори. Запах мила люди пов’язали зі світлими пастельними тонами, тоді як темні кольори асоціювалися з запахом пластика.

Найбільше вчених здивувало, що всі піддослідні люди не мали синестезії, що різною неврологічною мірою впливає приблизно на одну з 27 осіб у світі.

Деякі люди з таким явищем можуть спробувати на смак музику, інші пов’язують воєдино колір, форму і навіть емоції. Але для тих із нас, хто звичним чином користується п’ятьма почуттями, відкриття показує, що з ними не все так однозначно, і, можливо, одного прекрасного дня вчені зможуть розкрити весь потенціал цих почуттів.

За матеріалами: Eizvestia

 

 

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *