Шкільна форма – це спосіб ідентифікації, приналежності до певної групи. І найчастіше форма характерна для тих країн і систем виховання, де будь-яка особистість оцінюється як частина спільного. Звідси й відповідний перелік країн, у яких учні зобов’язані носити шкільну форму.

Великобританія

Світова шкільна мода, або Форма з пластикових пляшок - 175px Kennet uniformІсторично Великобританія вважалася найбільшою країною, в якій обов’язкова шкільна форма. Цьому сприяли колонії Великобританії (Австралія, Кіпр, Ірландія та ін.) Але навіть після отримання статусу незалежності багато з них залишили в правилах школи форму. Більше того, шкільна форма, наприклад, на Кубі – це офіційний одяг не тільки для учнів шкіл, а й для студентів.

Уперше шкільна форма у Великобританії з’явилася за короля Генріха VIII (1509-1547 рр.). Її офіційний колір був синім. Цей колір мав привчити дитину до смирення, а покупка тканини такого кольору була однією з найдешевших.

У сучасній Великобританії з’явилася нова шкільна форма, що захищає від ножового удару. Це светр (за $ 120) і піджак (за $ 240) з особливого матеріалу Kevlar. Саме з цього матеріалу шиють бронежилети для британських солдатів. Деякі школи закуповують шкільну форму з повторно переробленого поліестру (з пластикових пляшок). Вона вперше з’явилася в 2008 році.

У деяких школах  солом’яний капелюх також, як не дивно, є частиною форми.

Кольори сучасної шкільної форми британців можуть більш яскравими, ніж раніше. Одна з обов’язкових особливостей англійської форми – це символіка. Але варто зазначити, що деякі британські школи повністю звільнили своїх учнів від шкільної форми.

Світова шкільна мода, або Форма з пластикових пляшок - paris school childrencpraulsФранція

Обов’язкова шкільна форма проіснувала у Франції з 1927 по 1968 роки. Але зараз політики знову обговорюють введення обов’язкової шкільної форми. Вони спантеличені прагненням дітей перевершити одне одного дорожнечею нарядів, зокрема серед дівчаток. А поки що на час занять школярі можуть використовувати спеціальні шкільні халати, схожі на лабораторні. Кожен клас може відрізнятися  за  кольором форми.

Японія

Світова шкільна мода, або Форма з пластикових пляшок - fbfЯпонія в шкільну форму одягає учнів середніх і старших класів в обов’язковому порядку. Здебільшого це темні брюки, піджак і біла сорочка – для хлопчиків та спідниця, темний піджак, біла блузка або сейлор фуку – поширений вид форми для дівчаток  у середній і старшій школі, іноді й у початковій. Уперше її представив як шкільну форму ректор університету Fukuoka Jo Gakuin Елізабет Лі. її було створено на основі форми британського Королівського флоту того часу, коли Лі вчилася за обміном у Великобританії. Кожна школа може дещо варіювати деталі. Молодших школярів можна одягати на власний розсуд.

США і Канада

Світова шкільна мода, або Форма з пластикових пляшок - forma 14Шкільна форма в США і Канаді поширена в приватних школах. Державні школи не мають такої норми. І все ж таки більшість навчальних закладів має чіткий дрескод і просить носити змінне взуття і одяг для фізкультури. Суперечки щодо  шкільної форми в США і Канаді постійні. Затяті прихильники демократії відстоюють права школярів на власний стиль. Але дехто переконаний, що шкільна форма породжує дисципліну та підвищує успішність. Дискусії поки що безрезультатні.

НімеччинаСвітова шкільна мода, або Форма з пластикових пляшок - german3 580x266

У Німеччині питання шкільної форми так само суперечливе  – вирішують питання введення форми в обов’язковому порядку. Хоча навіть школярі часів Третього Рейху не ходили в єдиній шкільній формі. Єдиним аналогом шкільної форми була форма Гітлерюгенда та інших громадських організацій. Деякі школи ввели особливий шкільний одяг, але його не можна назвати уніформою. Учні можуть брати участь у розробці дизайну шкільного одягу.

Шкільні форми інших народів світу

Отака форма у школярів з Бірми. Наймолодші хлопчики  носять штанці, а старші, як і годиться чоловікам, спідниці-лонжі.

Світова шкільна мода, або Форма з пластикових пляшок - forma mjanma

Ось учні престижної школи в Непалі:

Світова шкільна мода, або Форма з пластикових пляшок - forma nepal

Для мусульманських школярів важливі не тільки національні, а й релігійні норми в шкільній формі. Це може бути туніка, одна з версій хіджабу (мусульманської косинки). Нормується навіть довжина стрижки хлопчиків – кілька сантиметрів вище коміра, без бакенбардів. Косметика і лак для волосся неприпустимі в мусульманській школі. Школярі-мусульмани в деяких країнах з обов’язковою шкільною формою (наприклад, у Великобританії) мають свої особливі елементи на додаток до встановлених, згідно з нормами своєї релігії і традицій.

Світова шкільна мода, або Форма з пластикових пляшок - forma mus5

Шкільна форма в Новій Зеландії

Світова шкільна мода, або Форма з пластикових пляшок - new z 580x435

Індія

Світова шкільна мода, або Форма з пластикових пляшок - ind 580x435

Ямайка

Світова шкільна мода, або Форма з пластикових пляшок - yam 580x408

Учениці в Гані

Світова шкільна мода, або Форма з пластикових пляшок - в Гане

Школярки Танзанії

Світова шкільна мода, або Форма з пластикових пляшок - tanzan

Куба, молодші класи

Світова шкільна мода, або Форма з пластикових пляшок - kuba1

Північна Корея

Світова шкільна мода, або Форма з пластикових пляшок - forma 0019

 Підготувала Рудюк Юлія, спеціально для Освітнього порталу Педагогічна ПРЕСА

 

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *