Питання надання соціальних послуг дітям і захисту їхніх прав щодо виховання у сім’ях є основними у соціальній політиці уряду України. На цьому наголосила заступник міністра соціальної політики Наталія Федорович під час зустрічі з експертами представництва ЮНІСЕФ в Україні Габріель Акімовою, Владиславом Лашком й Олександрою Чуркіною, – повідомляє сайт Міністерства соціальної політики України. У цьому ж контексті Мінсоцполітики розглядає і роботу над реалізацією проекту “Розробка механізму фінансування соціальних послуг для вразливих верств населення (дітей)”, який, як відомо, було розпочато Дитячим Фондом ООН (ЮНІСЕФ) за експертної підтримки ДННУ “Академія фінансового управління”, і бенефіціарами якого визначено Мінфін і Мінсоцполітики.

Габріель Акімова повідомила, що експерти Академії фінансового управління завершили перший етап роботи над проектом (усього їх передбачається чотири – починаючи від аналізу сучасного механізму фінансування соціальних послуг в Україні та до проведення пілотування нового фінансового механізму у вибраних регіонах). Зокрема, було здійснено детальний аналіз законодавчих актів, що є базою для надання та фінансування соціальних послуг трьом категоріям дітей – дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування; дітям з інвалідністю; дітям у складних життєвих обставинах. Також були запропоновані індикатори (показники) ефективності надання та фінансування соціальних послуг в Україні.

Наталія Федорович висловила побажання, щоб із результатами проведених досліджень були ознайомлені фахівці з соціальної роботи на місцях і щоб їхні зауваження та побажання були враховані в подальшій роботі над проектом.

Сторони домовилися створити робочу групу, на засіданні якої вже найближчим часом будуть презентовані узагальнені рекомендації. Також, за ініціативою заступника міністра соціальної політики, прийнято рішення про проведення семінару або круглого столу за участю представників органів соціального захисту населення різних рівнів, центрів соціальних служб, фінансових управлінь, управлінь молоді та спорту, районів, де надаються соціальні послуги, метою якого буде обмін об’єктивною інформацією, аби на її основі експерти могли робити розрахунки.

Обговорили учасники зустрічі й процес підготовки єдиної методики обрахування вартості соціальних послуг. Наталія Федорович наголосила, що цей документ вкрай потрібен українським фахівцям, а тому доцільно було б максимально оптимізувати час його розроблення. Сама ж методика має містити як кількісні, так і якісні показники, зазначила урядовець.

Сторони розглянули й процес реалізації ще одного проекту ЮНІСЕФ – “Трансформація механізмів фінансування та управлінських підходів для вдосконалення функціонування системи соціальних послуг в інтересах дітей та сімей”. У його рамках триває робота над розробкою алгоритмів надання соціальних послуг із запровадженням конкурентного ринку соціальних послуг на основі принципу “гроші ходять за клієнтом” (планується завершити до кінця року).

Також стоїть питання і про створення української мережі “гарячої інформаційної лінії” для дітей. Із метою вивчення кращого європейського досвіду в цій сфері Габріель Акімова запропонувала Мінсоцполітики здійснити навчальний візит до Болгарії. За її словами, Болгарська національна дитяча “гаряча лінія” відома у регіоні як приклад “найкращої практики”, що регулюється державою у співпраці з громадськими організаціями з метою реагування на екстрені випадки, інформування, консультування та задоволення потреб дітей та їхніх сімей.

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу