Петриківський розпис покажуть у Тбілісі - UKRAINIAN NEWLOGOS BOLD TEXT 1Це буде перша в Грузії виставка такого масштабу, присвячена петриківському розпису. В експозиції будуть  «мальовки» (роботи на папері); картини на полотні; розписані рушники; тарілки; авторський одяг, розшитий петриківськими візерунками від сучасного українського дизайнера Любові Чернікової; документальні фотографії; книги про петриківський розпис, а також демонструватиметься фільм про історію, розвиток і сучасне життя села Петриківка, її талановитих мешканців.

Відома тбіліська галерея «Ванда» вже другий рік поспіль проводить виставку українських художників і планує й надалі ознайомлювати грузинську публіку з українським мистецтвом.  Цьогоріч мистецький захід триватиме з 26 вересня по 5 жовтня.

Петриківський розпис виник в Україні задовго до появи християнства і відігравав роль оберега. Люди вірили, що в красі є якесь чаклунство, духовна сила, і тому вікна, двері будинків і навіть одяг обрамляли магічним орнаментом, що захищав господарів. Ця стародавня традиція сотні років широко використовувалася в побуті українців, зокрема в запорізьких козаків, і була популярна в 200-х поселеннях південних районів Приазов’я, проте збереглася тільки в старовинному козацькому селі Петриківка.

Прославилася ж Петриківка завдяки самобутньому декоративному розпису, що його винайшли перші поселенці в другій половині XVIII століття. Вони почали будувати світлі глиняні хати, прикрашаючи їх кольоровою глиною, господині розписували свої помешкання квітковими візерунками. Розмальовували стіни, піч, зовнішній фасад будинку – все це створювало єдиний художній ансамбль.

Петриківські художники малюють переважно саморобними пензликами, зробленими з котячої шерсті (так звані «кошачки») або пальцями (калину, квіти, бутони). Фарби робили зазвичай із природних барвників – у сік рослин раніше додавали яєчний жовток. Двічі на рік, під свято Великодня та перед Різдвом, всі настінні розписи змивали та наносили нові.

На початку XIX століття  розпис уже наносили на предмети домашнього начиння – посуд, скрині, брички. Пізніше, коли в продажу з’явився папір, у Петриківці почали створювати так звані «мальовки» – картини на папері.

У рамках виставки «Петриківка – душа України» пройдуть лекції, майстер-класи та спілкування з авторами робіт. А вранці 27 вересня 2014 року художниці з України вийдуть на вулиці Тбілісі, щоб разом із грузинами малювати птахів щастя. Усі паперові птахи, розписані петриківськими візерунками, будуть подаровані жителям і гостям Тбілісі з побажаннями благополуччя, процвітання та миру грузинському народу.

До Тбілісі з України свої роботи привезуть три майстрині: Галина Назаренко (с. Петриківка), Олена Ярмолюк (с. Петриківка) і Наталія Малярчук (м. Львів). Усі вони – професійні художниці. Кожна з них талановита та творча особистість. Крім традиційних картин у стилі петриківського розпису, вони оформили багато будівель, розташованих у різних куточках України. Так, наприклад, Галина Назаренко розписала церкву Святого Юрія в Києві, а разом з Оленою Ярмолюк – каплицю біля джерела Святого Пантелеймона в селищі Хутірське. Наталя Малярчук  написала картину, присвячену подіям на Майдані, розмальовує прикраси, сумки і навіть шкіряний одяг петриківськими мотивами.

Нагадаємо, 5 грудня 2013 року петриківський розпис було внесено до списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО. Це велика подія для України, адже ЮНЕСКО цікавлять тільки ті досягнення людства, які народилися в давнину і передаються з покоління до покоління.

Ознайомитись із петриківським розписом, послухати лекції та взяти участь у майстер-класах грузини зможуть з 26 вересня по 5 жовтня 2014-го. Надалі проект подорожуватиме іншими країнами, дивуючи різні народи з захопливим світом петриківського розпису.

Ніна Бурневич, незалежний арт-куратор

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *