Попри підписання в Мінську Меморандуму про припинення вогню, в різних частинах східної України повідомляють про регулярні порушення цього режиму, а ситуація з переміщенням ВПО із зони та в зону конфлікту швидко змінюється. Станом на 3 жовтня кількість внутрішньо переміщених осіб збільшилася до 379 059. Майже третина ВПО – це діти.

Кабінет Міністрів України ухвалив текст резолюції щодо створення системи реєстрації ВПО. За умови її затвердження прем’єр-міністром на Міністерство соціальної політики буде покладено відповідальність за проведення реєстрації ВПО та підготовку бази даних, що уможливить належну реєстрацію дітей без супроводу та надасть доступ до персональних даних ВПО (за їхньою згодою) для надання кращої підтримки тим родинам і дітям, які її потребують. Місії ООН у Донецьку вдалося домовитися з фактичною владою окупованих територій про гуманітарний доступ для полегшення доставки допомоги всім нужденним, у т.ч. дітям. За свідченнями УКГП ООН, представники самопроголошеної “Донецької народної республіки” запевнили співробітників ООН, що нададуть їм вільний доступ до територій, які перебувають під їхнім контролем. Ситуація продовжує негативно впливати на життя дітей, що не може не викликати тривоги за їхній фізичний і психосоціальний стан.

1 жовтня внаслідок обстрілів житлових районів у м. Донецьк неподалік однієї із шкіл загинуло кілька цивільних. На щастя, дітей серед загиблих не виявлено. 28 вересня на Луганщині було госпіталізовано 17-річного юнака з ампутованою правою рукою та пораненнями голови і тіла – трагедія сталася через вибух гранати. Державна служба з надзвичайний ситуацій (ДСНС) повідомляє про знешкодження понад 18 тисяч одиниць боєприпасів, що не розірвалися.

У рамках ПКОП (післякризова оцінка потреб) оціночна місія ООН, ЄС і Світового банку спільно з урядом України протягом тижня працювала над визначенням короткострокових потреб та плануванням комплексної оцінки середньої й довгострокових потреб щодо відновлення. Представник ЮНІСЕФ, який брав участь у роботі місії, наголосив на пріоритетності потреб соціального сектору.

За інформацією Міністерства освіти і науки України (Міносвіти), станом на 19 вересня загальноосвітні та дошкільні навчальні заклади в різних регіонах України відвідувало близько 70 тисяч дітей із числа ВПО. Брак даних, як і раніше, не дає змоги ЮНІСЕФ з’ясувати точну кількість внутрішньо переміщених дітей шкільного віку. Міносвіти ухвалило зміни до правил прийому студентів ВНЗ із числа внутрішньо переміщених осіб, що дають їм право вступати до закладів освіти державної та комунальної форми власності. Діти, які продовжують перебувати на територіях, уражених конфліктом, а також переміщені діти мають право починати або продовжувати своє навчання безкоштовно у будь-якому регіоні України. Усі ці заходи фінансуватимуться з державного бюджету.

1 жовтня влада окупованих територій оголосила про початок нового навчального року. Через проблеми безпеки та обмеженість доступу ЮНІСЕФ наразі не може вказати кількість дітей, які відвідують навчальні заклади.

У центрах для переміщених осіб необхідно створювати місця, дружні до дитини, це дасть змогу надавати дітям з числа ВПО належну психосоціальну підтримку та покращувати їхній добробут. Попри складність ситуації, такі ділянки (майданчики) вже створені в Харкові, Полтаві та Запоріжжі.

За даними спостерігачів ЮНІСЕФ, продовжує зростати кількість випадків домашнього насильства. Організації структури ООН тісно співпрацюють з НУО та державними структурами над виробленням адекватних заходів у відповідь.

За даними працівників служб невідкладної медичної допомоги та криміналістів Донецької і Луганської областей, станом на 30 вересня у зоні конфлікту було поранено 5 103 (у т.ч. 87 дітей) і загинули 2 232 особи (у т.ч. 35 дітей).

Як повідомляє Державна служба з надзвичайних ситуацій, з початку конфлікту і до 26 вересня включно по медичну допомогу звернулося 37 879 дорослих і 31 053 дітей із числа ВПО. За цей же період у внутрішньо переміщених жінок народилося 621 немовля.

Усі діти, які наразі перебувають в прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу, отримали вакцинацію від правця та дифтерії відповідно до календаря профілактичних щеплень. Водночас спостерігачі ЮНІСЕФ відзначають, що на сході країни чимало дітей з внутрішньо переміщених родин не стали на облік у дільничних закладах охорони здоров’я; крім того, спостерігається певний дефіцит вакцин для дітей з числа ВПО.

Підвищений попит на антиретровірусні препарати вже сьогодні спостерігається в Київській, Волинській, Одеській, Миколаївській і Кіровоградській областях, а через затримки державних закупівель такий дефіцит, починаючи з січня 2015 року, відчує вся Україна (а це понад 49 тис. ВІЛ-позитивних пацієнтів). Обласні центри профілактики та боротьби зі СНІДом на Донбасі або взагалі не працюють, або надають лише обмежений набір послуг.

Водонасосні станції та провідні медичні й освітні установи Луганська починають поступово підключати до систем живлення. Спостерігачі ЮНІСЕФ також повідомляють про часткове забезпечення населення водою автоцистернами, хоча цього явно недостатньо.

Доступ до туалетів та адекватних санітарних гігієнічних засобів залишається великою проблемою, особливо для мешканців багатоквартирних будинків: там каналізаційні системи й досі не працюють.

Через проблеми функціонування каналу “Сіверський Донець – Донбас” водопостачання в Донецьк, Макіївку, Єнакієво, Горлівку, Дзержинськ та інші населені пункти на сході України залишається обмеженим. Об’єми  води, що подається в Харцизьк, Ілловайськ і Пантелеймонівку, також скорочуються через плановий ремонт системи в рамках підготовки до зими.

Особливих покращень у ситуації з водопостачанням на Донеччині наразі не спостерігається. У більшій частині області досі немає води, тому місцеві мешканці копають неглибокі колодязі, аби поповнити її запаси. Комунальні підприємства не можуть належним чином проінспектувати стан водогонів на територіях, уражених конфліктом. Волноваха, Красноармійськ, Українськ та багато інших населених пунктів на Донеччині потерпають від часткової або повної недоступності чистої питної води. Щоб привести в дію водяні насоси та водоочисні споруди, потрібні дизельні генератори. І хоча території, що знаходяться під контролем українського уряду, не відчувають таких серйозних проблем з водою, серед ВПО у Херсонській, Запорізькій, Дніпропетровській та Одеській областях суттєво зростає попит на засоби особистої гігієни. Пріоритетним питанням для тих, хто залишився в Донецькій і Луганській областях, залишається санітарія. За свідченнями, отриманими та підтвердженими спостерігачами ЮНІСЕФ, у регіонах існує нагальна потреба в тимчасових вбиральнях та засобах для дезінфекції. Як уже зазначалося, перевірити та відремонтувати об’єкти інфраструктури водопостачання та водовідведення на сьогодні неможливо через постійні бойові дії.

Водночас дуже важливо ліквідувати всі пошкодження до того, як температура опуститься нижче нуля. Як і раніше, з Донецька та Луганська надходять повідомлення про дефіцит харчів. Із наближенням зими та з урахуванням наявної кризи, що вкрай негативно вплинула на ринки та системи постачання продуктів харчування, ситуація залишається вкрай складною.

Міжвідомче співробітництво та партнерства Група психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, спільно очолювана ЮНІСЕФ та ВООЗ, наразі працює на засадах Керівних принципів щодо підтримки психічного здоров’я та забезпечення психосоціальної підтримки в умовах надзвичайних ситуацій. ЮНІСЕФ також допоміг представникам організацій громадянського суспільства ознайомитися з міжнародними стандартами, мандатами та протоколами у галузі охорони дитинства.

Оскільки УКГП ООН координує проведення міжгалузевої, міжвідомчої оцінки гуманітарної безпеки, ЮНІСЕФ та інші організації допомогли сформулювати конкретні показники за своїми напрямами відповідальності.

ЮНІСЕФ очолив місію у складі трьох організацій – УВКБ ООН, ПРООН та УКГП ООН – до Харкова для підготовки відкриття спільного “польового” представництва. Це дасть змогу ЮНІСЕФ та іншим організаціям системи ООН не тільки напряму з’ясовувати потреби 90 тисяч внутрішньо переміщених осіб, які наразі перебувають у Харківській області, але й ефективно розгортати гуманітарні місії на півночі Донецької області та на Луганщині.

Підсумковий аналіз програмного реагування

Постачання питної води на схід України залишається пріоритетним завданням.

Охорона здоров’я

26 вересня в Україну надійшло 300 000 доз правцевого анатоксину. За допомогою нової прискореної процедури, розробленої фахівцями ЮНІСЕФ та ВООЗ, країна змогла оперативно отримати прекваліфіковані вакцини.

Міністерство охорони здоров’я України звернулося по допомогу щодо надання вакцин, лікарських препаратів і товарів медичного призначення для високовартісного лікування хронічних захворювань – йдеться насамперед про ліки, запасів яких вистачить лише до листопада. Наразі найбільш нагальним вважається забезпечення догляду за дітьми, хворими на гемофілію та хворобу Віллебранда.

Водопостачання, санітарія та гігієна

Продовжуючи підтримувати заходи з обробки води, фахівці ЮНІСЕФ розробили інструментарій для оцінки потреб у сфері WASH, що був представлений на розгляд усім зацікавленим партнерам у цій галузі. Незабаром розпочнеться оцінка Луганської та деяких територій Донецької області, що дасть змогу отримати актуальні дані про стан доступності та якості води. Наразі збір даних здійснюється в Запоріжжі, Херсоні, Одесі, Дніпропетровську, Харкові та Донецьку.

Окрім допомоги, що сприятиме забезпеченню нормального функціонування водогінних систем для постачання чистої води якомога більшій кількості людей, спостерігачі ЮНІСЕФ продовжують оцінювати ситуацію на місцях та оперативно доповідають про нові потреби й особливості становища дітей. За підтримки місцевих партнерів ЮНІСЕФ продовжує розповсюджувати питну воду та гігієнічні набори, а також шукає компанії, які могли б доправляти гігієнічні засоби на Луганщину та Донеччину.

Охорона дитинства

ЮНІСЕФ продовжує посилювати координацію заходів з охорони дитинства в Україні, провівши перше засідання Робочої групи з питань захисту дітей за участі “Save the Children” та 25 інших агенцій. Учасники узгодили створення координаційної структури у складі представників державних органів, громадських і міжнародних організацій та агенцій системи ООН з метою забезпечення екстреного реагування на проблеми і потреби у сфері захисту дітей. Учасники групи погодилися картувати та відстежувати заходи окремих агенцій; переглянути моніторингові показники у сфері захисту дітей, а також розробити спільний план заходів для координації зусиль у відповідь в умовах збройного конфлікту.

Харчування

Спеціалісти ЮНІСЕФ та “Save the Children” наразі розробляють інформаційну листівку про небезпеки використання сумішей для дитячого харчування в умовах надзвичайних ситуацій, а також про важливість грудного вигодовування.

Поставки

З 19 по 30 вересня 2014 року ЮНІСЕФ розповсюдив 154 гігієнічні набори для немовлят, 24 гігієнічні набори для дорослих і три набори раннього розвитку дитини в Запорізькій і Київській областях, забезпечивши підтримкою 338 дітей і 48 дорослих.

Загалом за період з березня по вересень 2014 року за підтримки партнерів на місцях ЮНІСЕФ поширив 2 418 гігієнічних наборів для дітей і дорослих, а також забезпечив дітей наборами раннього розвитку, охопивши таким чином понад 5 тис. осіб.

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *