Російськомовна Вікіпедія припинила роботу через бойкот проти цензури - wikiblanc1Російськомовна версія Вікіпедії на добу припинила свою роботу на знак протесту проти розгляду Держдумою поправок до закону “Про інформацію”, повідомляє bbc.co.uk. Поправки, як стверджується на головній сторінці Вікіпедії, “можуть привести до створення позасудової цензури всього інтернету російською мовою, у тому числі до закриття доступу до Вікіпедії російською мовою”.

Йдеться про законопроекті №89417-6 “Про внесення змін у Федеральний закон “Про захист дітей від інформації, що завдає шкоди їхньому здоров’ю та розвитку”. Якщо він буде прийнятий, у федеральні закони будуть внесені положення, що дозволяють фільтрацію інтернет-сайтів за системою “чорного списку” і блокування заборонених інтернет-ресурсів.

“Уявіть собі світ без вільних знань”, – такий текст відкривається при спробі зайти на будь-яку сторінку російськомовної версії “Вільної енциклопедії”. За ним міститься невелике звернення до користувачів і заклик підтримати свободу інформації, поширивши посилання на сторінку з описом спірного законопроекту або звернувшись безпосередньо до депутатів Держдуми.

Глава російського міністерства зв’язку і масових комунікацій Микола Нікіфоров назвав цей крок Wikipedia важливим, але не погодився з намірами веб-порталу. “Наміри Wiki бути закритою я не підтримую. Але цей крок – важлива реакція спільноти, знак, що потрібно вдосконалювати закон”, – написав Нікіфоров у своєму мікроблозі на Твіттері”.
Інтернет і зомбоящик

На необхідності доопрацювання закону вказала і Рада при президенті РФ з прав людини, на думку членів якої, частина положень законопроекту можуть бути розцінені як вияв цензури, забороненої російською Конституцією.

У заяві, опублікованій на сайті Ради, пропонується зняти законопроект з розгляду і обговорити його на відкритих громадських слуханнях із залученням експертів. У ньому також зазначається, що законопроект накладає обмеження на свободу поширення інформації у російському сегменті інтернету.

Опозиційний активіст Олексій Навальний відреагував на суть цього закону більш гостро. “Інтернет вирішили уподібнити до зомбоящика. Там є цензура, ну і тут хочуть створювати “чорні списки”, причому провайдер буде блокувати той чи інший сайт без судового рішення, просто за вказівкою з міністерства”, – написав він у “Живому журналі”.

Раніше Вікіпедія вже проводила аналогічну акцію, закривши на добу доступ до свого англомовного сайта  на знак протесту проти обговорюваного тоді у США законопроекту про боротьбу з інтернет-піратством. Після цього вісім американських конгресменів,у тому числі двоє сенаторів, співавторів цього документа – відмовилися підтримувати законопроект.

“Великий російський файервол”

Відповідно до запропонованого законопроекту, в Росії планується створити єдину автоматизовану інформаційну систему, в яку потраплять інтернет-адреси всіх сайтів, “що містять інформацію, заборонену до поширення на території Російської Федерації федеральними законами”.

Автори поправок і прихильники законопроекту стверджують, що документ спрямовано винятково проти дитячої порнографії “і тому подібних речей”. Однак, на думку правозахисників, на практиці це може призвести до введення цензури в інтернеті і створення в Росії аналога “великого китайського захисного шлюзу”, який блокує доступ до сайтів, що з тих чи інших причин не подобаються владі.

“Практика застосування законодавства, що є в Росії, говорить про високу ймовірність найгіршого сценарію, за яким незабаром доступ до Вікіпедії буде закрито по всій країні”, – стверджується у зверненні до користувачів Вікіпедії.

У зверненні зазначено, що законопроект буде розглядатися 10 липня, тому цього дня доступ до “Вільної енциклопедії” для користувачів буде закрито. На сайті Держдуми у плані роботи на найближчі дні розгляд цього документа у другому читанні заплановано на 11 липня.

У червні 2011 року засновник Вікіпедії Джиммі Вейлз, виступаючи з лекцією в Москві, заявив, зокрема, що Президент Дмитро Медведєв, який нині обіймає посаду прем’єр-міністра, – єдиний світовий лідер, який розуміє суть розвитку інтернету.

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *