Сьогодні  під Міністерством освіти і науки України відбулась акція протесту студентів ВНЗ І-ІІ рівня акредитації у зв’язку з проектом змін до Умов прийому на 2015 рік, які були представлені на громадське обговорення на сайті Міністерства.

Після перемовин із представниками студентства досягли розуміння щодо проблемних питань вступної кампанії, а саме:

1. МОН підтвердило, що абітурієнти, які вступають на основі диплому молодшого спеціаліста, матимуть право складати вступні іспити та навчатимуться у ВНЗ 3-4 рівня акредитації за скороченими програмами підготовки http://www.mon.gov.ua/ua/news/38163-mon-u-2015-rotsi-molodshi-spetsialisti-zdobuvatimut-stupen-bakalavra-za-rezultatami-vstupnih-viprobuvan .

2. Обговорили питання скасування медичної довідки 086. Тривалий час отримання медичної довідки було корумпованим і не надавало гарантії щодо медичного стану абітурієнтів. Оскільки особливе занепокоєння студентів викликало питання захворювань, що передаються повітряно-крапельним шляхом (наприклад, туберкульоз), МОН роз’яснило, що навіть наявність такого захворювання, підтвердженого довідкою, не є підставою для відмови у доступі до вищої освіти. Водночас Міністерство поділяє занепокоєння студентів і вважає, що обов’язковий медичний огляд на початку навчального року має бути не формального характеру, а оцінювати реальний стан здоров’я студентів. У такому випадку відпадає потреба подання медичних довідок при вступі.

3. У переліку вимог студентів було сказано про необхідність збереження пільг при вступі до ВНЗ для дітей-сиріт. Відповідно до нового Закону України «Про вищу освіту» право на вступ поза конкурсом може регулюватися тільки законами. Разом із тим, раніше таке право надавалося підзаконними актами. Зокрема, постановою КМУ було затверджено право на вступ поза конкурсом для дітей-сиріт, проте у світлі нового закону надалі використовувати цю постанову було неможливо. Водночас статтею 39-1 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» передбачається, що діти-сироти звільняються від оплати за навчання в усіх державних і комунальних навчальних закладах. Ця норма закону залишається чинною, а отже діти-сироти не сплачуватимуть кошти за навчання.

4. Особливо емоційною була дискусія щодо чинності сертифікату ЗНО не менше 2 років. Серед протестувальників були різні трактування необхідності встановлення такої норми. Визначивши, що обидві сторони бажають насамперед справедливих умов для всіх абітурієнтів, спільно було погоджено, що сертифікат ЗНО буде дійсним лише на поточний рік. Це пов’язано з кількома чинниками. По-перше, оцінка ЗНО є рейтинговою, тобто абітурієнт отримує бал, який співвідносить його з іншими абітурієнтами, які разом із ним складали тести. Таким чином бали різних років не можуть бути адекватно порівняні. Окрім того, для недобросовісних вступників створюється можливість «жонглювання» сертифікатами різних років. Це ставить вступників із сертифікатами лише одного року в нерівні умови. Також у 2015 році змінюється система рейтингування: для всіх предметів встановлюватиметься мінімальний «сирий» бал, який необхідно набрати для того, щоб отримати сертифікат ЗНО. Відповідно, бали тих, хто отримає більше прохідного, переводитимуться в шкалу від 100 до 200. У світлі цих змін порівняння балів 2015 року і минулих років було б ще більш некоректним.

 

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *