Понад 70 % українських мам позитивно ставляться до вакцинації. Про стрімку позитивну тенденцію зміни ставлення та поведінки матерів щодо вакцинації дітей  свідчить дослідження щодо вакцинації та обізнаності про поліомієліт в Україні, що було проведено за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) і Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВОOЗ).

Українські матері дітей до 5 років  змінили своє ставлення до вакцинації на більш лояльне та позитивне. Для порівняння з 2008 роком, на сьогодні 72 % матерів позитивно сприймають вакцинацію, що майже в 2,5 разу перевищує показники 2008 року (28 %), і лише 13 % проти цього (понад 32 % у 2008 році).

Рівень довіри до лікаря та медсестри щодо питань вакцинації виявився доволі високим і більшим, ніж довіра до установи, де роблять щеплення (80 % – до лікаря та медсестри та 74 % – до установи).

«Завдяки активній роз’яснювальній роботі, яку ми ведемо протягом останніх п’яти років, мами в Україні тепер більше довіряють вакцинації. Проте загроза поліомієліту та інших інфекційних захворювань в Україні залишається доволі високою», – зазначила Джованна Барберіс, Голова ЮНІСЕФ в Україні.

Однак лише 63 % матерів роблять щеплення дітям згідно з українським календарем. Найнижчий показник у Києві – лише 49 % матерів роблять вакцинацію дітям згідно з календарем. Щодо захисту від поліомієліту, лише 44 % матерів вважають, що їхня дитина повністю вакцинована від поліо.

Водночас практика здавати аналізи та проводити обстеження спеціалістами перед вакцинацією (що не рекомендується МОЗ України та міжнародними рекомендаціями) є найбільш поширеною на Західній Україні (18 %), а в Україні загалом становить 14 %.

Серед тих мам, хто робить вакцинацію дітям, більше половини (58 %) відчували емоційні труднощі щодо прийняття рішення про вакцинацію. Найбільше дослуховуються до лікаря-педіатра 56 % мам, а вважають, що зрозуміла консультація лікаря допомагає в такому випадку, 78 % матерів.

«Насамперед поліомієліт загрожує країнам із великою кількістю невакцинованих дітей, як в Україні. Проте конкретні зусилля можуть знизити ризик поліомієліту, але діяти треба вже зараз», – сказала Доріт Нітцан, Голова Бюро ВОOЗ в Україні.

Серед тих, хто не вакцинує своїх дітей, основними бар’єрами щодо вакцинації є базова недовіра до щеплень загалом і страх побічних реакцій. Більшість мам самостійно не шукають інформацію про вакцинацію, а покладаються на інформацію від лікаря або зі ЗМІ. Кожна третя мама раніше чула агітаційні повідомлення проти вакцинації.

 

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу