Перший день грудня – доленосний день в історії України. Саме він підтвердив прагнення українського народу жити в незалежній суверенній державі.

З нагоди цієї події щороку в Українському гуманітарному ліцеї Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбувається зустріч із головою Піклувальної ради ліцею, першим президентом України Леонідом Макаровичем Кравчуком.

Учителі, ліцеїсти, батьки – вся ліцейна родина – щоразу переживають неповторні хвилини радісного очікування мудрих порад, настанов.

Як і завжди, діалоги вела Ганна Стефанівна Сазоненко, директор ліцею, народний вчитель України, кандидат педагогічних наук, яка блискуче володіє аудиторією, вміє бути неповторною в думці, в слові, в діях. Її креативність та знання дитячої психології створили невимушену атмосферу довіри, щирості, приязні.

Особлива роль у спілкуванні відводилася референдуму 1991 року, завдяки якому Україна стала незалежною державою, яку сьогодні знає весь світ, бо право на незалежність і європейський вибір вона відстоює нині ціною крові своїх синів.

Звернувшись до ліцеїстів, Леонід Макарович наголосив: «Збереження України зараз – найгостріше питання. Ви, діти, маєте визначити свій шлях в історичній долі нашої держави. Любов до землі, де ти народився, свого народу, до близьких і рідних, висока культура та освіченість – це якості, що мають стати чільними для нас, громадян України, оскільки незалежність творить саме народ, а не політики, а, отже, і ви, діти. Молодь була і залишається запорукою майбутнього, тому ви маєте збагнути ту високу відповідальність за свою місію в сучасному історичному моменті».

Запитання, що їх ставили ліцеїсти, були відвертими і гострими, так само відвертим і щирим був у розмові й Леонід Макарович.

Серед запитань були важливі:

– Що ви зробили як президент для України, через призму вашої мудрості і досвіду?

– Що я зробив – Незалежну Україну. Держава і я – пишаємося цим.

– Чи вважаєте ви поняття «космополіт» і «патріот» протилежними?

– Так, вважаю. Патріот любить землю, історію і готовий стати на її захист, на відміну від космополіта.

– Якими були б ваші три кроки, якби ви зараз були президентом?

– У мене був би лише один крок – усі сили я поклав би, щоб був мир, бо ми маємо зберегти Україну для себе і для вас, діти!

 

Домінантою зустрічі стала розмова про актуальні події сьогодення: єдність країни, доля Криму та Донбасу, ставлення до Російської Федерації та загальнолюдські цінності.

Леонід Макарович зазначив: «Якщо Росія не зупиниться і розпочне відкриту військову агресію проти України, то Росію чекає розпад».

Ця відповідь викликала особливу реакцію і пожвавлення залу, що сприяло більшій відкритості діалогу, адже в актовій залі були ті, хто ще недавно жив у зоні АТО, Криму: вчителі, ліцеїсти, батьки. Нині вони – члени ліцейної родини.

Дякуючи Леоніду Макаровичу за теплу зустріч, за мудрість, високу культуру спілкування Ганна Стефанівна сказала: «Дітей важко запідозрити в нещирості. Якщо вони свідомо прийшли сюди – отже, вони вірять у Вас, шанують Вашу позицію, розум і державницькі пріоритети, вельмишановний Леоніде Макаровичу».

Що найбільше запам’яталося у діалогах? Як зазначали самі ліцеїсти, це – вислів Леоніда Макаровича, який має всі шанси стати крилатим:

«Усі диктатори, починаючи від Македонського, мали епітети, які характеризували їх. Але жодного разу ці епітети не були ненормативними, на відміну від епітетів про Путіна». Звісно, то іронічне бачення своєрідного величання проімперського «Я» президента – носія визначальних ментальних рис «старшого брата». Але в кожному жарті є лише доля жарту…

Зустріч із Людиною, яка підписала історичні Біловезькі домовленості та Будапештський меморандум, була надзвичайно важливою. Перший президент України, голова Піклувальної ради ліцею вміє знайти спільну мову з ліцеїстами, адже секретом його успіху є талант дипломата і політика, бездоганне знання рідної мови, історії , культури та безмежна любов до дітей. Рефреном звучали слова першого президента України: «Це мої діти. Чужих дітей не буває». Ця приязнь була взаємною.

Леоніда Макаровича Кравчука проводжали стоячи.

 

 

Катерина Бальоха, учитель української  літератури 
Українського гуманітарного ліцею  КНУ імені Тараса Шевченка, 
Заслужений учитель України

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу