Днями в Національному університеті «Львівська політехніка» відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Король Данило: культурна та державотворча спадщина його доби». Учасників і гостей привітав перший проректор університету професор Володимир Павлиш. Фахівці, які досліджують період Середньовіччя, мали змогу обмінятися досвідом із колегами та окреслити подальші шляхи дослідження церкви в польському місті Холмі, яку збудував король Данило.

Як наголосив заступник голови Львівської ОДА Юрій Підлісний, для всіх  європейців ім’я короля Данила є символом незламного оборонця й активного будівничого Галицько-Волинської держави, а у контексті нинішніх військових подій на сході України ця постать має єднати всіх українців у їхньому прагненні жити по-європейськи.

Під час конференції  керівники проекту професори Андже Буко (Польща) та  Микола Бевз представили результати дворічного дослідження історичної пам’ятки Середньовіччя — церкви Богородиці. На стендах виставки, які розмістили в головному корпусі університету, учасники конференції могли ознайомитись із етапами пошуку та результатами  досліджень.

Як відомо, цей проект став можливим після багатолітніх перемовин української дипломатичної служби з польськими державними та релігійними представниками. Дослідження, які триватимуть до 2018 року, фінансують Всеукраїнська доброчинна організація «Благодійний фонд Петра Порошенка», Інститут національної спадщини в Варшаві, Інститут археології та етнології Польської академії наук  та Національний університет «Львівська політехніка».

Реалізують проект спільно науковці «Львівської політехніки», Інституту археології та етнології Польської академії наук, Інституту українознавства ім. Івана Крип’якевича НАН України, Інституту «Укрзахідпроектреставрація», Львівського національного університету ім. Івана Франка, фірми «Археологічні послуги» (Польща), Люблінської політехніки та інших наукових інституцій обох країн.

Як наголосив один із керівників українсько-польської експедиції, завідувач кафедри реставрації архітектурної і мистецької спадщини «Львівської політехніки» професор Микола Бевз, храм у Холмі збудував король Данило. Ця святиня згадується в літописі багато разів. Там йдеться, зокрема, і про те, що Данило пішов поклонитися до храму Богородиці на знак подяки за успішний похід на Чехію. Крім того, згадано про поховання у церкві самого Данила та двох його синів. Є також свідчення, що у святині поховано сина Юрія Львовича.  Історія собору складна. Він не зберігся до наших часів, бо його багато разів перебудовували у XV, XVI, XVII століттях. Тож його розібрали, а на тому місті звели нову церкву.

Початок дослідження складався із кількох етапів. На першому – науковці провели серію наукових семінарів, під час яких відбулися дискусії на основі наявної інформації з літописів та різних історичних записів. Тоді ж було визначено, де шукати храм. Наступна стадія – це методика неінвазійних досліджень, під час якої за допомогою двох георадарів українські та польські фахівці шукали фундамент храму. Надалі було вирішено розпочати безпосереднє його дослідження, що дасть змогу уявити архітектуру собору, його план, технологічні та будівельні особливості.

Проект триватиме ще три роки, вчені мають на меті знайти поховання з ХІІІ століття.

            Прес-служба Національного університету “Львівська політехніка”

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу