На сьогодні багато хто, надивившись передач, послухавши лікарів (компетентність і фах  яких навіть не перевіряється!), вважають просто злочином робити щеплення дитині. Інші ж запевняють: якщо не зробите, то неодмінно захворієте. Кожна з цих позицій має  свої переваги і недоліки.

Щеплення – це потужний захист від багатьох небезпечних хвороб, доведений часом. Щоб потім не кусати собі лікті, варто подумати про те, що вакцинація коштуватиме дешевше, ніж лікування від хвороби, а також врахувати той факт, що обов’язкові щеплення роблять безкоштовно. Не можна недооцінювати віруси, які інколи призводять до летальних випадків. І хто потім буде винен? Також слід пам’ятати, що ускладнення після хвороб дуже серйозні.

 Чи потрібне щеплення у школах і що це взагалі таке, ми дізнаємось від  лікаря Івано-Франківської лікарні Лесі Василівни. Вона каже, що вдосконалені вакцини для дітей не містять великої дози антигенів і консервантів на основі ртуті. Неможливо  помилитися і в дозуванні, бо багато вакцин випускають уже в шприц-дозах. Користь від щеплень – це також і зменшення ускладнень на третину, а смертельних результатів від хвороб – удвічі. Та є й причини, чому щеплення в школі робити не варто.

По-перше, навіть унеможливлюючи алергічні реакції, вакцинація несе чимало шкоди організму. Після другої, третьої і подальших вакцинацій імунітет знижує свої захисні функції стосовно вірусних атак. По-друге, захворювання мають властивість “еволюціонувати”. І цей процес відбувається швидше, ніж “еволюція” методів боротьби з ними. Приміром, грип мутує кожні два-три місяці. По-третє, щеплення – не панацея від хвороби. Навіть людина, якій робили його, може не уникнути зараження, воно лише знижує ризик ускладнень.

       Тож тут виникає запитання, чи забезпечує щеплення стабільність імунітету?

–         Що стосується щеплень від грипу, наприклад, то проти нього стабільного імунітету бути не може. І якщо зважати на те, що вакцина робиться на базі останнього штаму, то неможливо припустити, що буде з цим вірусом  наприкінці сезону. Багатьох лякає той факт, що ця процедура може викликати серйозні ускладнення, аж навіть до летальних випадків, якщо не було проведено попереднє обстеження стану імунітету. Якщо брати до уваги щеплення у школі, то необхідно визначити, кому не треба робити щеплення: 1) тим, у кого є алергія на яйця (курячі); 2) тим, хто на момент вакцинації хворий на будь-які хронічні (алергічні) хвороби; 3) тим, у кого температура; 4) у кого були серйозні реакції на щеплення (алергія, температура, схильність до інших захворювань тощо); 5) дітям із захворюваннями нервової системи.

Що ж треба пам’ятати про щеплення дітям?

–         Щеплення від грипу слід робити до того, як почався сезон грипу, щоб імунітету було легше витримувати навантаження. За день до вакцинації (і після неї) дитині є сенс дати один з антигістамінних препаратів (зиртек, кларитин, супрастин тощо). Оскільки вакцинація – це процес втручання в імунітет, то організм може зреагувати температурою тощо. Слід уважно спостерігати за станом дитини до і після! Два тижні до і після щеплення слід дотримуватися гіпоалергенної дієти. Платні імпортні вакцини легше переносяться дитячими організмами унаслідок ретельнішого очищення від домішок.

Основні причини ускладнень після вакцинації?

1.     Дитина хворіла під час вакцинації.

2.     У дитини виникла алергія на вакцину (імунологічне обстеження проведене заздалегідь не було).

3.     Були порушені лікарські інструкції з вакцинації.

4.     Щеплення було зроблене раніше, ніж через чотири тижні після повного (підтвердженого лікарем і аналізами) одужання.

5.     Щеплення було зроблене, попри те, що під час минулої вакцинації виникла алергічна реакція.

6.     Погана якість вакцини.

Що робити після вакцинації школяру?

–         Слід пам’ятати, що впродовж двох-трьох днів після вакцинації організм дитини може відреагувати температурою, дратівливістю, млявістю тощо. Це своєрідна переносимість легкої форми інфекції.

Що треба пам’ятати батькам дітей школярів перед щепленням?

–         Батьки згідно із законом мають право відмовитися від щеплення з будь-яких міркувань. Відмова від вакцинації не може мати жодних наслідків. При перешкодах, що чиняться батькам третіми особами (наприклад, відмова прийняти до школи тощо), батьки можуть звернутися до прокуратури. Вакцина не є ліками. Батьки мають право знати про склад вакцини, про випробування й ускладнення. Письмову згоду на повинні давати тільки після ознайомлення з інформацією про щеплення та вакцину. Письмова згода підтверджує розуміння батьків, що вакцина може спровокувати певні захворювання і навіть летальний випадок. Право батьків – отримати інформацію в педіатра про протипоказання до вакцини.

Ще  років 15 тому не було заведено повідомляти батьків про реакції, що можуть виникнути на щеплення. Сьогодні ця інформація у відкритому доступі. Цими знаннями різні батьки розпоряджаються по-своєму. Хтось зовсім відмовляється від щеплень, хтось не бере до уваги і продовжує дотримуватися графіку, а хтось стає обачнішим.

У будь-якому разі вирішувати, робити щеплення чи ні, зараз можуть тільки батьки. Ніхто не має права змусити (заборонити) робити щеплення.

І, звісно, варто пам’ятати про те, що саме батьки відповідальні за здоров’я дітей.

Вікторія Халімончук,
у рамках проекту  “Дистанційна журналістська практика”

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу