Хрещення Господнє — третє і завершальне велике свято різдвяно-новорічного циклу, що в народі має назву Йордан (Ордан, Ардан), або Водохреща. Православні та греко-католицькі християни відзначають його 19 січня, тому воно збігається зі святом Богоявлення.
У день Хрещення віряни намагаються викупатися в ополонці — щоб вилікуватися від недуг. Традиція купання на Хрещення існує в усіх християнських країнах. Священики та віряни йдуть до заздалегідь прорубаної ополонки, яка в них асоціюються з річкою Йордан. Після того, як отець освятить воду в ополонці, триразово занурюючи хрест, запалюючи вогонь і читаючи молитву, охочі занурюються у воду з головою три рази, хрестячись і вимовляючи молитву. Обряд добровільний, прийняття причастя в водохресний день уже буде доказом любові до Господа. Перекази кажуть, що, коли Ісус прийняв хрещення, із небес в образі голуба зійшов до нього Святий Дух.
Наступного після Водохреща дня (20.01) люди справляли “посвятки” – тобто переходили до звичайного трудового ритму, та відзначали свято Івана Хрестителя. Також жінкам уже дозволялося ходити по воду, чого вони не могли робити в свята. Після Водохреща в українському селі розпочинався новий весільний сезон, який тривав до Великого посту.
Народні прикмети
- Якщо на Водохреща дерева вкриваються інеєм – весною того самого дня тижня треба сіяти озиму пшеницю, врожай буде багатим.
- Якщо на Водохрещу день ясний – хліба будуть чисті, а якщо похмурий – буде у хлібі багато “сажки”.
- Йде лапатий сніг – на врожай.
- Якщо зоряна ніч – вродяться горіхи і ягоди.
- Коли на Водохреща риба табунами ходить – на рої добре.
- Коли на Водохрещі випав повний місяць – бути великій воді.
- Якщо все небо буде похмурим, то всякому хлібу родитися добре; якщо ж тільки на сході – добре вродить жито, на півдні – просо, на півночі – гречка.
- Якщо цього дня ясна й холодна погода – на посушливе літо, похмура й сніжна – на рясний урожай.
- На Богоявлення сніг іде – до урожаю, ясний день – до неврожаю.
- Вірили, якщо, йдучи на Йордан, пролетять поперед хоругов горобці, то велика смерть на дітей, граки – на молодь, а гуси – на немолодих.
- Під час освячення води йде сніг – добре роїтимуться бджоли і колоситимуться хліба.
- Йде сніг – на врожай гречки: зранку – ранньої, вдень – середньої, а ввечері – пізньої.
- Якщо похмуро – хліба буде вдосталь.
- На Водохрещі день теплий – буде хліб темний.