День Соборності відзначається відповідно до указу Президента України від 25 січня 1999 року.

Свято Дня Соборності в Україні присвячене об’єднанню країни, що вперше за багато століть відбулося у 1918 році.

Цього року Україна відзначить 96-ту річницю проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки.

Сьогодні  у  Києві пройдуть офіційні урочисті заходи. Зокрема, відбудеться покладання квітів до пам’ятників Тарасу Шевченку та Михайлу Грушевському. На будівлях державних установ цього дня традиційно будуть вивішені національні прапори.

У музеях плануються виставки архівних документів і фотоматеріалів, присвячених знаковим подіям і видатним постатям Української революції 1917-21 рр.

22 січня о 17:00 до Дня Соборності України в  Центральному будинку офіцерів Збройних сил України проходитиме Всеукраїнський міжнаціональний фестиваль єдності “Обіймись, Україно!”.

На знак пам’яті про тих, хто боровся і бореться за незалежність і свободу України, в Києві 22 січня на мосту Патона  проводять акцію “Живий ланцюг Соборності”. Окрасою акції стане 30-метровий державний прапор, який розгорнуть учасники.

У День Соборності мешканці Дніпропетровська на Центральному мосту об’єднаються в живий ланцюг, що символізуватиме єдність України. Початок акції о 12:00. У цей же час у Запоріжжі також планують з’єднати два береги Дніпра “Ланцюжком єдності”, взявшись за руки на греблі Дніпрогесу.

Подібні заходи відбудуться цього дня більше ніж в 100 містах, селищах і селах України.

Зокрема, в Житомирі о 13:00 “Живий ланцюг єдності” до Дня Соборності України об’єднає дві дошки Героїв Небесної Сотні – від Свято-Михайлівського кафедрального собору через вулицю Михайлівську до площі Корольова. Після цього відбудеться спільне виконання гімну України та урочиста хода.

Одесити 22 січня встануть у ланцюг єднання на Потьомкінських сходах. Одна група людей спуститься до морвокзалу, друга знаходитиметься біля пам’ятника Дюку. О 18:00 колони одночасно почнуть рухатися одна одній назустріч, утворюючи живий ланцюг. Фіналом акції стане спільне виконання Гімну України.

Щоб відзначити 96-ту річницю Дня соборності України, в Ужгороді проведуть акцію “Україна – єдина!”, Вона також об’єднає жителів міста в живий ланцюг. Акція відбудеться 22 січня о 13:00 на Театральній площі.

У Харкові з 12:30 до 13:30 проходитиме акція “З Майдану – в Небо” біля пам’ятника Тарасу Шевченку, на якій виступлять українські письменники Сергій Жадан, брати Віталій і Дмитро Капранови. О 17:30 в Літературному музеї учасники київського та харківського майданів візьмуть участь у створенні виставки “Речі з Майдану”.

Історична довідка

У січні 1918 року була створена Українська Народна Республіка (УНР), а на територіях, що входили до складу Австро-Угорської імперії, була утворена Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР). У грудні 1918 року лідери двох держав у Фастові підписали передоб’єднувальний договір. 22 січня 1919 цей договір, що увійшов в історію як Акт злуки – акт об’єднання українських земель, був оприлюднений у Києві на Софійській площі.

Це державне свято символізує єдність українських земель. І хоча державі тоді не вдалося зберегти незалежність, Акт злуки став реальним втіленням вікової мрії українців про свою суверенну державу.

Єдиною Україна пробула недовго: важке економічне і військове становище, взаємна недовіра політиків призвели до катастрофи. Вже через кілька місяців після проголошення Возз’єднання більшовики захопили Київ, Східну Галичину окупували поляки, а Закарпаття – Чехословаччина.

І нехай Акт злуки 1919 виявився декларативним, ідея соборності продовжувала жити. І 22 січня 1990-го мільйони тоді ще радянських українців вишикувалися в живий ланцюг від Києва до Львова.

 

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу