Останнім часом актуальною темою для розмов є здоров’я дітей, зокрема дошкільнят і школярів, адже саме вони уразливі до всіляких вірусів, які цієї теплої зими хутко поширюються в дитячих колективах.

Батьки переймаються здебільшого трьома  питаннями: як вберегтися від хвороби? як збити високу температуру, якщо дитина вже захворіла? як мінімізувати наслідки від перенесеного захворювання?

Насамперед і ми, і Міністерство охорони здоров’я застерігаємо: самолікування сьогодні недоречне, адже тільки лікар зможе точно вставити ступінь тяжкості захворювання та спрогнозувати його перебіг.

Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але є значно небезпечнішим. Тому перші симптоми ГРВІ вимагають особливої уваги. Адже найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, яка інколи лише за 4-5 днів може призвести до смерті хворого. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок ускладнень грипу.

Як передається грип: повітряно-крапельним шляхом – коли хворий кашляє, чхає чи просто розмовляє. Радіус зони зараження навколо хворої людини – 2 метри. Небезпечний період прояву симптомів – приблизно 7 днів.

Симптоми, з якими необхідно залишатися вдома

Щоб не провокувати ускладнення власної хвороби та не наражати інших людей на небезпеку, при появі перших симптомів грипу хвора людина обов’язково повинна залишатися вдома.

Такими симптомами є:

– підвищена температура тіла;

– біль у горлі;

– кашель;

– нежить;

– біль у м’язах.

Із будь-якими з перелічених симптомів не варто виходити з дому навіть до лікаря, його слід викликати додому. Призначене симптоматичне лікування у домашніх умовах може бути достатнім для одужання. Якщо стан хворого не погіршився, необхідно продовжити лікування вдома до повного зникнення симптомів.

Симптоми, з якими потрібна термінова госпіталізація

Якщо стан хворої людини погіршується, не треба зволікати з госпіталізацією, адже під загрозою може бути її життя. Потрібно викликати “швидку” чи терміново звернутися до медичного закладу, якщо наявні такі симптоми:

– сильна блідість або посиніння обличчя;

– утруднення дихання;

– висока температура тіла, яка довго не знижується;

– багаторазове блювання та випорожнення;

– порушення свідомості – надмірна сонливість чи збудженість;

– біль у грудній клітці;

– домішки крові у мокротинні;

– падіння артеріального тиску.

Продовжувати лікування вдома за наявності таких симптомів небезпечно. Затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого.

Як уникнути зараження грипом – рекомендації МОЗ

Деякі прості речі допоможуть не захворіти і залишатися здоровими. Що треба робити?

– Уникати скупчень людей – задля зменшення вірогідності контактів із хворими, адже деякі з них є носіями вірусу ще до появи очевидних симптомів. Це особливо актуально під час сезону грипу та епідемій.

– За необхідності користуватися одноразовими масками – щоб захистити себе чи навколишніх від можливості інфекційного зараження.

– Регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання – як у помешканні, так і в робочих приміщеннях, щоб не залишати навколо себе живі віруси й бактерії, що можуть залишатися активними впродовж кількох годин після перебування у приміщенні хворої людини.

– Повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми – для підвищення опірної здатності організму. Це збільшить шанси запобігти як зараженню, так і тяжким формам хвороби та її ускладненням.

– Мати чисті руки – інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких ви час від часу торкаєтесь руками. Тими ж руками ви берете решту в магазині чи тримаєтесь за поручні, де кілька годин зберігаються в активному стані віруси і бактерії, що залишились від дотиків рук інших людей. Тому необхідно часто мити руки з милом або обробляти їх спеціальним гелем із вмістом спирту.

Якщо з’явилися ознаки хвороби, краще зробити так:

– Залишитися вдома за перших ознак хвороби – не йти на роботу або, якщо захворіла дитина, не вести її до школи чи дитячого садочка, щоб не провокувати погіршення стану хворого і не наражати навколишніх на небезпеку.

– Не ходити до лікаря з найменшого приводу – у випадку грипоподібної хвороби є ризик спровокувати погіршення власного стану і створити небезпеку зараження для інших людей. Лікарня чи поліклініка під час грипозного сезону є місцем високої вірогідності заразитися.

– Ізолювати хворого – виділити йому окрему кімнату та посуд, визначити одну людину, яка доглядатиме за ним, по можливості всім триматися на відстані двох метрів від хворої людини.

– Прикривати рот і ніс під час кашлю і чхання – аби запобігти розпорошенню інфікованих краплин слизу, які є основним джерелом зараження. Бажано робити це за допомогою одноразових серветок, які після використання одразу викидати у смітник.

Дотримання цих елементарних правил суттєво підвищить ваші шанси уникнути небезпечного захворювання і здатне зберегти життя Вам і людям, що знаходяться поруч з Вами.

Усі засоби профілактики грипу мають особливе значення для людей, які належать до груп ризику. Для цих людей грип становить найбільшу небезпеку, а вчасна регулярна профілактика здатна врятувати життя.

До груп ризику входять:

– діти до 5 років (особливо діти до 2 років);

– вагітні жінки;

– люди віком від 65 років;

– люди з надмірною вагою;

– хворі на діабет;

– хворі на хронічні серцево-судинні захворювання;

– хворі на хронічні захворювання легенів;

– люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями;

Крім того, існують професійні групи ризику:

– медичні працівники,

– вчителі та вихователі,

– продавці,

– водії громадського транспорту,

– усі, хто працює в багатолюдних місцях.

У цих людей немає ніякої можливості уникнути перебування поряд із хворими людьми, тому для них особливе значення мають усі без винятку засоби інфекційного контролю і профілактики грипу.

Довідково:

За інформацією Центру грипу та ГРВІ Державного закладу “Український центр з контролю та моніторингу захворювань МОЗ України” та Держсанепідслужби України, за період 02-08 лютого 2015 року лише в Хмельницькій області продовжується реєстрація підвищеної захворюваності на грип та ГРВІ, епідемічний поріг перевищений на 18,0 %. В інших регіонах України епідемічні пороги захворюваності знаходяться в межах від -1,6 % у Вінницькій до -86,7 % у Харківській областях.

Минулого тижня на грип і ГРВІ захворіло 206 704 особи, із них 67,5 % – діти віком до 17 років. Показник захворюваності на грип і ГРВІ (сумарно) серед населення України становить 49,9 на 10 тисяч населення, що на 19,9 % перевищує показники кінця січня 2015-го.

Найвищий показник захворюваності на грип та ГРВІ зареєстровано в Запорізькій області – 86,0, найнижчий – у Харківській –19,3 на 10 тис. населення

За минулий тиждень усього госпіталізовано 6 638 осіб (3,2 %), що на 14,3 % більше, ніж за позаминулий, із них 70,6 % становлять діти до 17 років. Летальних випадків серед хворих на грип та ГРВІ не зареєстровано.

 

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *