У мистецькій галереї Національного університету «Острозька академія» 25 лютого  з нагоди дня народження князя Василя-Костянтина Острозького відбулося відкриття виставки реконструкцій українських костюмів XVІ-ХVІІ століття «При дворі князів Острозьких». Експозиція сформована з приватних колекцій Ірини та Яна Погоржельських і краєзнавця Миколи Бендюка. Крім одягу, в галереї представлені елементи зброї та побуту тих часів.

«Ми хотіли показати, який вигляд мала родина в ХVІІ столітті. Дитячі костюми були подібні до костюмів дорослих, ціла культура одягу поєднувалася з використанням різних традицій поєднання кольорів і тканин. Дитячі костюми повторювали костюми дорослих, коли дитині вже було більше 5 років, а до п’яти років і дівчаток, і хлопчиків одягали однаково. Це був такий собі жіночоподібний одяг. На голову маленьким дітям одягали спеціальні шапочки, зроблені з валиків тканини, щоб, падаючи, дитинка не вдарилася. Після п’яти років дівчинку від хлопчика вже можна було відрізнити за одягом. Їм одягали речі переважно яскравих кольорів, дружини зазвичай самі шили сорочки для дітей і чоловіка. Дуже часто згадується, що жінки займалися рукоділлям і в шляхетських сім’ях. Зокрема, багато відомостей є про гаптовані шовком хустки, які дружини робили для своїх чоловіків. Історія свідчить, що рукоділля передавалося в родині з покоління в покоління, і до сьогодні Україна є одним із найбільших центрів гаптування», ? розповіла автор реконструйованого одягу Ірина Погоржельська.

Щоб відтворити одяг, який носили на території України кількасот років тому, майстрині довелося чимало часу присвятити вивченню історичних джерел. Здебільшого це були різні старовинні книжки, інвентар, портретний живопис, археологічні дослідження, музейні фонди. Основним джерелом став датований 1616 роком детальний опис речей, які належали князям Острозьким та перебували в Дубенському замку. Ірина Погоржельська зазначила, що в книзі є описи таких цікавих і дивних речей, що дехто досі не може зрозуміти, що то був за одяг і який він мав вигляд.

За освітою Ірина Погоржельська — аудитор, але звільнилася з роботи, щоб присвятити себе відтворенню старовинного одягу. «По суті, це справа всієї моєї родини. Моя прабабця із прадідом познайомилися на кравецьких курсах. Тому це захоплення вивченням шиття у мене, мабуть, від них. Реконструкція однієї речі може тривати дуже довго, здебільшого все залежить від того, як швидко вдається знайти тканини. Віднайти правильні тканини, з яких усе це можна було б пошити, дуже важко. Зараз мало тканин, які відповідають технічним параметрам  XVІ-ХVІІ століття», — розповідає пані Ірина.

Крім цього, на виставці були представлені предмети побуту і зброя. Йдеться про автентичні стільці, комод, трон, скрипторій ХVІІ ст., а також про срібні шахи. «Це шахи «Князі Острозькі», де є Гальшка, князі, вежа. Ще має бути зроблена друга частина ? турки. Із султаном, Роксоланою… Коли вона буде готова, ми зможемо «повоювати» з ними. Ірина відтворила одяг, Ян відтворив зброю. Є ювелір Август Вольський, який відтворює прикраси князів Острозьких і шахи, є різьбяр Артем Вольський, який кує. Тут представлені портрети Острозьких художника Юрія Нікітіна. Ця експозиція ? робота десятиліть, на ній зібрані напрацювання всіх тих, кого благословив Острог і Острозька академія», ? зауважив Микола Бендюк.

«Неймовірно бачити, як просто перед тобою оживає історія! Одяг, меблі, зброя… усе виконано із надзвичайною точністю і увагою до деталей. Кропітка праця, що, безсумнівно, заслуговує на визнання. Вразило, із яким захватом майстер і майстриня розповідають про справу свого життя. До того ж, як справедливо зазначила пані Ірина, нарешті ми можемо на власні очі побачити, як руйнується чимало міфів про український народ, створених за часів радянської влади. Насправді між українцями і європейцями значно більше спільного, ніж нам відомо зі сторінок шкільних підручників. Звісно, ми не можемо знати достеменно, як жили князі Острозькі, однак така реконструкція допомагає хоч трохи наблизитися до їх часів, зрозуміти їх. І це не може не викликати захоплення», – поділилася враженнями студентка третього курсу спеціальності «Журналістика» Катерина Комолова.

Крім виставки, подружжя Погоржельських підготувало лекцію про те, що таке реконструкція, на що вона опирається. Якщо музейні костюми зроблені тільки для експонування, і на них можна лише подивитися, то всі костюми, представлені на виставці «При дворі князів Острозьких», можна одягати на людей. Експозиція в галереї Національного університету «Острозька академія» триватиме до квітня. Усі охочі зможуть не лише помилуватися старовинними речами, а й влаштовувати фотосесії.

«Епоха князів Острозьких займає досить довгий період. Це був час, коли мода швидко змінювалася. Українські модні тенденції були втіленням Європи: на наших теренах збігалися і угорські, й польські тенденції, і турецькі, французькі. Крім того, підхід до пошиття одягу був творчий, люди могли собі перешивати речі французького типу, наприклад, чи носити угорський доломан із турецьким поясом. За кордоном таке було неприйнятним, але пам’ятки живопису свідчать, що вже в XVII столітті українські модні течії проникли й на захід Європи. Ми не йдемо в Європу, ми туди повертаємося», ? додала Ірина Погоржельська на завершення.

 

Підготувала Руслана Маринич
Фото Євгена Мальчика

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *