Багато українських студентів мріє отримати вищу освіту за кордоном. І навчання там, здається, цікавіше, і стипендії більші, і витрати ніби менші, що вже говорити про наявність закордонного диплома. Тож порівняймо рівень життя французького й українського студента.

Навчання
Навчання французьких та українських студентів відрізняється. На противагу українським студентам, які можуть одержати вищу освіту лише в університетах, у французьких студентів є вибір між «університетами» та «вищими школами». При чому останні – це прикметна риса французької освіти. Освіту в цих закладах вважають більш престижною й елітною. Аби бути зарахованим, потрібно мати атестат із відзнакою про середню освіту та скласти кілька складних іспитів. Тому й конкурс – 7-10 претендентів на місце. Навчання триває три роки, а вартість його від 5 тис. до 10 тис. євро, або ж 10-20 тис. євро (залежно від популярності «вищої школи»). У таких закладах, на відміну від державних університетів, готують спеціалістів вузького профілю. Вступити на перший курс університету зовсім нескладно, потрібно лише правильно виконати необхідні організаційні процедури й подати документи. До того ж держава надає змогу отримати освіту безкоштовно всім охочим, а також забезпечує студентів солідною стипендією – близько 800 євро на місяць (українські студенти, які вступили на державну форму навчання, отримують 650-720 гривень). Навчатися в закордонних університетах важко, тому вже після першої сесії продовжує навчання близько 60 % студентів. У Франції після отримання диплома бакалавра зовсім не обов’язково продовжувати освіту в магістратурі, як заведено в Україні. Адже його наявність вважають закінченою вищою освітою.

Житло
У Франції існують різні типи житла для студентів: університетські гуртожитки, звичайні гуртожитки, державна пільгова квартира, а також приватний сектор. Оселитися в гуртожитку так само важко, як і українському студентові, адже претендентів на одне місце вчетверо більше. Умови проживання набагато кращі. Навряд чи французькі студенти живуть по шість-сім осіб у кімнаті й сплять на двоповерхових ліжках. На кухні стоїть не одна плита на вісім кімнат, душова кабінка (якщо пощастить!) не одна на поверх, а то й зовсім у підвалі шість кабінок на дев’ятиповерхову будівлю. Звичайно, умови проживання інші. Зате і плата 100-300 євро, на відміну від 90-250 гривень. Крім того, французький студент має право подати заявку на отримання додаткової стипендії, згідно з якою за рахунок держави буде компенсовано половину вартості житла. Українці такої змоги не мають – «викручуйся, як можеш».

Робота
Кожен має право працювати. Скільки й де підробляє український студент, практично неможливо проконтролювати. Мало хто оприлюднює свій офіційний дохід, тому він навряд чи позначиться на розмірі стипендії. Якщо робота не заважає навчанню, то, склавши сесію «на відмінно», студент отримує підвищену стипендію. У Франції ситуація дещо інша: кількість годин для професійної діяльності обмежена. Загалом, у цій країні важко влаштуватися на роботу молодому спеціалістові. Власне, через це студенти задовольняються стипендією. Час роботи французьких студентів не має перевищувати 60 % повного робочого тижня (35 годин). Мінімум, на який можна розраховувати за годину роботи, – 8-9 євро.

Прибутки і витрати
Отже, маємо два студенти: французького, який отримує 800 євро, і українського, зі стипендією 720 гривень. Як вони можуть витратити свої гроші? Щоб уникнути повторів, витрати французьких студентів зазначаємо в євро, а українських – у гривнях.
Гуртожиток – 100-300 євро і 90-250 гривень. Проїзні квитки на автобус, метро – 45 євро і 76 гривень. Обід у їдальні коштує 3 євро, у ресторані – 5 євро, у нас же… від 30 гривень. До обов’язкових витрат французьких студентів входить медичне страхування 350-750 євро на рік; в Україні краще не хворіти. Візит до лікаря немісцевим може коштувати від 50 гривень, плюс витрати на медикаменти (близько двохсот гривень).
Витрати на розваги сильно відрізняються, скажімо алкогольні та тютюнові вироби у Франції набагато дорожчі, ніж в Україні, а от квитки до кінотеатру – 6 євро. Натомість «наші» – 15-60 гривень (80-150, залежно від кінозалу). Про підручники годі й говорити, іноді здається, що українські викладачі вважають, що в студентів «резинові гаманці» або ж їхній предмет єдиний… Крім цього, студентам потрібно купувати одяг, канцелярські товари, косметику й т. ін., тож рівень витрат може бути абсолютно різний.

Вікторія Швидка

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу