110-й рік від дня народження славетного волинського письменника Уласа Самчука відзначено нещодавно у його рідній Тилявці. На ювілейні урочистості до літературно-меморіального музею Уласа Самчука приїхало чимало учнів і вчителів із Шумщини та Кременеччини.

Долучилися до вшанування «українського Гомера ХХ століття» й члени наукової лабораторії «Творчість Уласа Самчука та Бориса Харчука: художній літопис ХХ століття» нашої академії на чолі з її науковим координатором, кандидатом філологічних наук, доцентом, професором кафедри української мови і літератури Олегом Василишиним.

Студенти академії та учні Кременецького ліцею ім.Уласа Самчука разом зі своїми наставниками, кандидатом філологічних наук, доцентом Іриною Комінярською, Вірою Трачук і Тетяною Дігтярук відвідали музей письменника, де зі слів директора музею Петра Панасюка дізналися про перипетії складного життя та творчої діяльності самобутнього волинського творця, на власні очі побачили раритетні видання знаменитої «Волині» в перекладах польською та англійською мовами, пожовклі від часу сторінки газети «Волинь», портативну друкувальну машинку, диктофон, фотоапарат, нотатники, ручки, окуляри, візитки, листи тощо. Незабутнє враження справила унікальна бібліотека письменника з автографами побратимів по перу в еміграції. Почуте й побачене, безперечно, розширило й поглибило їхні знання та збагатило духовний світ.

У тематично прикрашеній залі гості почули літературно-музичну композицію, присвячену видатному землякові та героям Небесної Сотні. Перед присутніми виступили аматори сцени із Шумська та учні Тилявського НВК.

За традицією відбулося нагородження учнів шумських шкіл і студентів вишів – переможців літературного конкурсу.

Друга частина ювілейних урочистостей пройшла у форматі «круглого столу», де виступили учні, студенти й учителі із тематичними повідомленнями: «Поетичність мови та ліричний пафос у романі Уласа Самчука «На твердій землі»  (Ірина Макаровська, вчитель Великодедеркальської ЗОШ І-ІІІ ст.), «Використання антропонімів у романі Уласа Самчука «Чого не гоїть огонь» (Анастасія Колесник, учениця 11-го класу Шумського НВК), «Ментальність української людини (за творами Уласа Самчука)» (Тетяна Терещук, заступник директора Тилявського НВК), «Роль передовиці у формуванні інформаційного простору (на прикладі публіцистичної діяльності Уласа Самчука) (Діана Точинська, учениця 9-го класу Кременецького ліцею ім. Уласа Самчука).

Долучилися до виступів і студенти нашої академії: Інна Ісаєнко («Модель українського світу») і Софія Шандрук («Образ Івана Мороза за романом Уласа Самчука «Темнота») – з 12-ДПКс групи та Ольга Чохрій (31-А) – з темою «Українська еміграція та Улас Самчук».

Підсумував виїзне засідання наукової лабораторії її координатор Олег Василишин. Він наголосив на внескові в українське самчукознавство науковців Степана Пінчука, Гаврила Чернихівського, Романа Гром’яка, Мойсея Гона.

Інформаційний центр Кременецької ОГПА ім.Тараса Шевченка

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу