Нещодавно на базі Бучанського ДНЗ «Капітошка», що на Київщині, відбувся Всеукраїнський науково-практичний семінар «Фізичне виховання дітей раннього та дошкільного віку у дитячих навчальних закладах». Організувало захід Міністерство освіти і науки України.

До участі в семінарі було запрошено методистів з питань дошкільної освіти обласних інститутів післядипломної педагогічної освіти. Всіх учасників семінару привітали Анатолій Федорук, бучанський міський голова, Тамара Панасюк, начальник відділу дошкільної освіти Міністерства освіти і науки України, Олег Цимбал, начальник відділу освіти Бучанської міськради, і Наталія Клокар, директор департаменту освіти і науки Київської ОДА.

Алла Ященко, завідувач «Капітошки», презентувала роботу навчального закладу. «Сьогодні наш дошкільний заклад – це молодий, але творчий, небайдужий, ініціативний колектив, для якого дитина та її інтереси завжди в центрі уваги, – наголосила вона. – Відчути світ дитини, збагнути його небуденні клопоти – це дидактична основа, на якій творять світ дитини педагоги нашого закладу».

Наталія Лимаренко, провідний спеціаліст відділу фізичного виховання Комітету з фізичного виховання та спорту МОН України, розповіла присутнім про порядок проведення Всеукраїнського конкурсу на кращий стан фізичного виховання у дошкільних навчальних закладах. Ольга Доллина, завідувач сектору дошкільної освіти Інституту модернізації освіти виступила з презентацією на тему «Програмно-методичне забезпечення освітньої роботи з фізичного виховання дітей раннього і дошкільного віку».

Проблеми фізичного розвитку дошкільнят, зміцнення та збереження їхнього здоров’я ніколи не втрачають своєї актуальності. Особливо це стосується сьогодення. Фізичне виховання у «Капітошці» спрямоване насамперед на охорону та зміцнення психічного та фізичного здоров’я дітей, підвищення захисних сил організму, виховання стійкого інтересу до рухової активності, звички до здорового способу життя. Ефективність роботи з фізичного виховання в закладі забезпечується комплексним застосуванням традиційних та інноваційних засобів.

Головним гостем заходу був Микола Єфименко, доктор педагогічних наук, автор методик з фізвиховання дітей дошкільного віку.  Він презентував  оригінальну систему фізичного виховання, ефект якої поширюється на загальний розумовий і духовний розвиток. На думку автора, ця технологія протягом найближчого десятиліття стане основою «комплексної педагогіки життя». Технологія розрахована на дошкільнят і школярів молодшого віку та спирається на об’єктивні закони розвитку дитячого організму.  Автор пояснив основні, принципово нові положення системи фізичного виховання та оздоровлення дітей перших 10 років життя. Микола Єфименко наголосив, що руховий розвиток дошкільників повинен відбуватися за розвивальною спіраллю, дотримуватись природної послідовності (від вправ у положенні лежачи на спині, на животі, через перевертання, повзання, рухи в позі сидячи, а потім стоячи, до ходьби, лазіння, бігу, стрибків). Головне:  граючи — оздоровлювати, граючи — виховувати, граючи — розвивати, граючи — навчати. Через рух і гру – до виховання людини майбутнього. Також зазначив, що фізичне виховання має заряджати дітей позитивною, світлою енергією задоволення, не слід гнатися тільки за високою моторною щільністю.

Микола Миколайович закликав педагогів змінити одноманітні уроки на заняття-вистави, що дарують дітям радість і приносять користь їх фізичному, інтелектуальному розвитку, формуванню міжособистісних стосунків.

Зокрема, Єфименко виокремлює такі основні рухові режими: плавальний, лежачий, повзальний, сидячий, стоячий, ходьбовий, лазальний, біговий, стрибковий.

На семінарі Микола Єфименко запросив до перегляду навчального фільму «Гімнастика пробудження», де коментував кожен рух чи вправу. Лише в цій методиці відкрив 48 новацій. Закликав працювати з дітьми через художні та театральні образи. «Без театралізації нічого робити в дошкільній педагогіці. Педагог, який не бере за основу життя театралізацію, безбожно відстає, і на успіх у роботі може не розраховувати», – наголосив він.

Його скорочені програми можна використовувати як фізкультурні хвилинки і паузи, спортивні розваги і свята.