На початку березня в Україні традиційно проводяться масштабні заходи на вшанування пам’яті геніального митця, суспільного діяча, духовного батька української нації Тараса Шевченка. Не став винятком і цей рік: у тяжкі для країни часи наш народ шукає сили й натхнення в пророчих рядках Кобзаря.

Викладачі та студенти філологічного факультету Запорізького національного університету, як і завжди, приєдналися до відзначання Шевченківських днів. Однак цього року вони закцентували увагу на актуальності творчості Тараса Григоровича, шукаючи в його поезії відповідь на болісні питання сьогодення.

«Шевченко і сучасність» – таку назву мав захід на вшанування пам’яті Кобзаря, який провели в Запорізькому національному університеті 10 березня. Автор сценарію – першокурсниця філологічного факультету Олександра Баркова – використала в ньому уривки з найвідоміших поем Тараса Шевченка, добре знані й від того не менш щемливі пісні на слова відомих українських поетів, намагаючись знайти у них відповідь на запитання: «Чому Україна сьогодні знову в вогні?». Також під час музично-літературного вечора зі сцени пролунали вірші студентів і випускників філологічного факультету.

На початку заходу, після виконання Гімну України, до присутніх звернувся проректор із наукової роботи ЗНУ Геннадій Васильчук. Він подякував усім учасникам заходу за дотримання чудової традиції із ушанування пам’яті Кобзаря. Геннадій Миколайович наголосив, що сьогодні особливо важливим для багатьох українців стало прагнення віднайти у творчості Тараса Шевченка сучасні мотиви, пророчі рядки. Також він закликав студентів не обмежувати свій погляд на постать Шевченка канонічними уявленнями про нього як про геніального поета, відкрити усю його багатогранність як письменника, художника, суспільного діяча.

У своєму виступі декан філологічного факультету Тамара Хом’як нагадала учасникам заходу про відеомарафон «Шевченко мобілізує», який проходив 9 березня і в якому могли взяти участь усі охочі – від представників найвищого керівництва нашої країни до школярів. Кожен із учасників цього марафону зміг обрати серед багатої творчої спадщини Кобзаря те, що найбільш співзвучне саме його душевному стану, прагненням і надіям. Тамара Володимирівна висловила сподівання, що кожен із присутніх на заході зможе відшукати у творчості Тараса Шевченка свої, близькі саме йому рядки. Також вона зазначила, що на філологічному факультеті Запорізького національного університету не лише вшановують пам’ять Тараса Григоровича під час свят і всебічно вивчають його творчість, але й намагаються зробити все від них залежне, аби втілити в життя прагнення Кобзаря, щоб на нашій землі звучала й розвивалася українська мова. Так, саме 10 березня в ЗНУ офіційно розпочався прийом робіт на ІІ всеукраїнський конкурс молодої поезії та авторської пісні «Хортицькі дзвони» імені відомої поетеси, випускниці філологічного факультету Марини Брацило. Минулого року серед його лауреатів було чимало представників філологічного факультету, тож Тамара Володимирівна висловила сподівання, що цього разу молоді поети ЗНУ так же блискуче презентують свої твори. Крім того, вона згадала ще одну перемогу студентки факультету, пов’язану з іменем Кобзаря. Наталія Смьордова другий рік поспіль посідає призові місця в Міжнародному мовно-літературному конкурсі учнівської студентської молоді імені Тараса Шевченка. Цього разу робота Наталії була визнана кращою – її нагородили дипломом переможця І ступеня.

Ведучі заходу – Андрій Лучишин (виконував роль Тараса Шевченка) й Аліна Чичерова (грала нашу сучасницю) – під час поетичного діалогу, який написала Олександра Баркова, намагалися зрозуміти причини сьогоднішнього важкого для України стану. Декламування поезії Кобзаря, сповненої болю за рідну країну, а також надією на краще майбутнє, яке зможе вибороти наш народ, викликало велике зацікавлення у глядачів. Заключні рядки виступу студентів: «Ми, Тарасе, твоїм словом зупиним руїну!», – викликали шквал оплесків у всіх присутніх.

Вдалим супроводом до виступів стали пісні у виконанні Вікторії Теодорової, Вероніки Савченко, Анастасії Верченко, Катерини Черкун. Гучними оплесками зустріли глядачі декламацію уривків із поем «Кавказ», «Сон», «І мертвим, і живим, і ненарожденим…» Анни Шостак і Валентини Грісіної. Особливе враження на глядачів справила авторська поезія студенток Аліни Чілій та Олександри Баркової й випускниці філологічного факультету Ірини Сажинської.

Під час фінального виступу студента факультету соціології та управління Едуарда Бойка «Заспіваймо пісню про Україну» на сцену вийшли всі учасники заходу. Глядачі підвелися і, стоячи, підспівували й аплодували виконавцям.

 

Прес-центр ЗНУ