2 квітня – Всесвітній день
поширення
інформації про аутизм

Ізраїльський досвід у розв’язанні проблем аутизму – це багаторічна практика, вдосконалення та напрацювання різних шляхів розвитку. Тут буквально кожна дитина, незалежно від її особливостей або можливостей, охоплена системою освіти. Її забирають до школи і привозять додому, навіть якщо це дівчинка або хлопчик з обмеженими фізичними можливостями. Вони не зачинені вдома!

Ізраїльська система освіти для дітей з особливостями в розвитку, зокрема з аутизмом, відрізняється від української насамперед можливостями для дітей. А також кількістю фахівців і мотивацією для них, методами інтеграції людини в соціум. Слід зазначити, що в Ізраїлі вже давно займаються і дошкільнятами, і підлітками, і дорослими людьми з аутизмом. Батьки можуть віддати свою дитину до різних навчальних установ залежно від її віку. Тут існують ясла для раннього втручання (2 – 3 роки) і дитячі садки від трьох років для дітей з аутизмом. Наступний етап – школа. В Ізраїлі працюють чотири початкові школи для дітей з аутизмом – в Єрусалимі, Рішон-ле-Ціоні, Герцлії і Тель-Авіві. Їх місце розташування спеціально вибирали так, щоб діти з різних регіонів могли дістатися до шкіл. У такому закладі навчаються діти віком від 6 до 12 років. Також є школи для дітей із розумовою відсталістю, де залежно від початкового діагнозу може навчатися й дитина з аутизмом.

Форму та місце навчання в Ізраїлі визначає муніципалітет (аналог нашої психолого-медико-педагогічної консультації), зважаючи на рівень розвитку, а також здатність сім’ї забезпечувати позашкільну діяльність та інші чинники. Тих дітей, яких він направляє до школи, обов’язково повинні прийняти без додаткових вимог.

У країні є й старші школи для дітей з аутизмом, де навчаються хлопчики і дівчатка від 12 років до 21 року. 21 рік – це вік, коли в Ізраїлі закінчується шкільна освіта для дітей з особливостями у розвитку. У такій школі є учні з середнім і нижче середнього рівня інтелектом. У звичайних школах середня освіта закінчується у 18 років.

Спеціалізована школа для аутистів працює нон-стоп. Вихідні тут існують тільки по великих святах – на Новий рік і на час шабату (суботи). У школі навчаються близько 100 дітей, із якими працюють 65 фахівців. А також є 35 асистентів, які мають освіту психолога. Серед інших класів є два класи «важких» дітей. У кожному з них – по 5 учнів, 3 асистенти, а також вчитель і психолог. У школі передбачене і відділення для випускників – із 18 років до 21 року. Це своєрідна підготовка до роботи та самостійного життя. Нам вдалося поспілкуватися з одним хлопчиком, який навчається на такому відділенні. Цікаво, що після школи він хоче піти добровольцем в ізраїльську армію. Виявляється, в Ізраїлі торік 12 людей з аутизмом пішли на військову службу. І в армії таких солдатів дуже цінують, тому що вони дуже зосереджені на завданні!

У школі більшість занять – групові, звісно ж, але 4 години на тиждень виділяють на індивідуальні заняття. Їх повинен дати кожен учитель. Для педагогів діє гарна система мотивації, тому вони зацікавлені в роботі з такими дітьми.

Безсумнівно, в Ізраїлі працюють й інклюзивні школи, в класах яких у кожної дитини з аутизмом є свій тьютор. Цього фахівця оплачують батьки спільно з державою. Є класи для дітей з аутизмом і в спеціальних школах для учнів з обмеженими можливостями. Всього в інклюзії Ізраїлю перебувають 30 % дітей з аутизмом.

Ще один етап навчання особливих дітей – коледж. У ньому навчаються і звичайні діти, і діти з особливостями. Це теж інклюзивне навчання. Наприклад, при Педагогічному коледжі ім. Давида Еліна в Єрусалимі є школа-садок для дітей з особливостями у розвитку, в тому числі з аутизмом. Це дає змогу молодим фахівцям навчатися корекції на практиці.

В Ізраїлі дорослі люди з аутизмом не сидять удома. Вони можуть працювати як на закритому спеціальному підприємстві, так і на зовнішньому ринку. Наприклад, некомерційна організація “ШЕКЕЛЬ” активно займається пошуком роботи для особливих людей. На закритому виробництві переважно працюють люди з функціональністю нижче середнього рівня. Вони можуть виконувати монотонну роботу довго, тому роблять ручне мило та свічки, розкладають цукерки в коробки, строчать подарункові мішечки, фартухи, упаковують товари плівкою і т.д. Спочатку новій людині дають інструктора, який доводить дії до автоматизму. Далі такий працівник трудиться самостійно і отримує за це гроші. На вільному ж ринку праці працюють високофункціональні люди з аутизмом. Це можуть бути навіть ті, хто здобув вищу освіту, залежно від якої і підбирають посаду. З «ШЕКЕЛЯ» на такі роботи влаштовані приблизно 80 осіб.

В Ізраїлі поширений досвід квартир підтримуваного проживання для вже дорослих працевлаштованих людей з аутизмом. У квартирі живуть кілька людей і три вихователі, які чергують по змінах. Квартира може бути і для високофункціональних людей з аутизмом, і для тих, у кого функціональність нижча. У кожного своя спальня, є кімната для вихователя, кухня, студія-вітальня. За мешканцями наглядають, навіть коли вони знаходяться поза квартирою. Це не означає, що за ними стежать, це означає, що, якщо вони не повертаються додому, коли повинні, їм телефонують і толерантно запитують, чи все у них добре. З кожною людиною, яка збирається проживати в такій квартирі, укладають договір, у якому прописується, в разі якої поведінки вона може втратити житло.

В Ізраїлі діти з особливостями у розвитку розділені за 13 нозологіями, коли в Україні тільки за 8. Держава фінансує кожну дитину, а це означає, що хоч би який навчальний заклад вона обрала, навчання там для неї уже забезпечене. Працює принцип «гроші за дитиною», про який уже давно говорять в Україні, але за впровадження якого поки що ніхто не взявся.

Так, Україні ще є куди тягтися, і сподіваємося, що завдяки обміну досвідом з провідними країнами ми зуміємо зробити непрості, але дуже необхідні кроки в сфері забезпечення дітей з особливостями в розвитку такими ж можливостями, які є у будь-якої нормативної дитини.

Лариса Рибченко, директор Фонду допомоги дітям
з синдромом аутизму «Дитина з майбутнім»

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу