Молоді, яка вирішила жити поруч із немолодими людьми, і людям похилого віку дуже добре разом. У Нідерландах реалізується унікальний проект.
92-річна Йоханна усміхається 20-річному юнакові, який заходить до кімнати. Це не онук, який прийшов її провідати, а сусід. Юрріен – студент, який планує стати архітектором-містобудівником. Він один із шести молодих людей, які обрали життя в жовтому цегляному будинку для пенсіонерів у Девентере, східній частині Нідерландів. Він з радістю скористався можливістю взяти участь в унікальному проекті. Суть проекту в тому, що студенти з університету не платять ренту, натомість вони проводять не менше 30 годин на місяць із одним із 160-ти мешканців будинку для людей похилого віку. Молоді люди просто проводять вільний час із самотніми людьми похилого віку та розважають їх.

«Вони спілкуються з пенсіонерами, грають у різні ігри, ходять із ними в торгові центри або купують щось тим, хто не може зробити це самостійно», – зазначає Арьєн Мейхуізен, який координує розклад пенсіонерів.

Геа Сейпкес, директор будинку для людей похилого віку Humanitas, вважає, що пенсіонерів не можна ізолювати від суспільства. «Коли тобі 96 і в тебе проблеми з колінами, ти розумієш, що шансів на те, що тобі зненацька стане значно краще, практично немає – в цьому випадку лікарі навряд чи можуть щось змінити – справа вже у віці. Єдине, чим можна допомогти, – створити таку атмосферу, в якій ти забудеш про цей біль у колінах».

 Будинки для пенсіонерів не гетто

У багатьох європейських країнах у будинках для немолодих людей однакова проблема:  постійно бракує кімнат. Уряд Нідерландів весь час скорочує бюджет і робить практично неможливим отримання субсидійних місць у будинках для пенсіонерів, залишаючи кімнати для немолодих людей порожніми. Так звані «міжпоколінні» проекти розвиваються всюди і в Європі, але там зазвичай це відбувається за межами самих будинків для пенсіонерів, оскільки в них справді просто бракує місць для всіх учасників. У таких випадках, хтось із немолодих людей здає в оренду кімнату у власному будинку або квартирі, або ж у рамках проекту спеціально будують будівлі для того, щоб розмістити там молодих людей із пенсіонерами.

У французькому Ліоні було організовано проект для студентів, які, сплачуючи ренту, отримували можливість жити в будинку для немолодих людей. Щоправда, правила там дуже суворі, і, на відміну від Девентера, наприклад, студентам не дозволено запрошувати до  себе друзів.

 Нещодавно в Британії ухвалили  новий спосіб розміщення немолодих людей та інвалідів. Тепер будинки для пенсіонерів повинні знаходитися поряд з торговельними центрами, новими квартирами і навіть університетами.

 «Раніше будинки для немолодих людей були ізольованими установами, де все радше виконувалося не заради турботи про стареньких, а задля виконання простих формальностей, без душі. Це були острова знедолених», – наголосив екс-голова міністерства охорони здоров’я Великобританії, керуючий будинками для пенсіонерів, Пол Барстоу.

Уроки графіті

Вечорами студенти Девентера готують для немолодих людей вечерю, а також пропонують всім різні розваги залежно від інтересів. А, одного разу студент Джордан зібрав групу пенсіонерів, відвів їх в сад і роздав балончики з фарбою. Разом вони розмалювали шматки картону: так старенькі дізналися, як робити графіті. А Юрріен навчає 85-річного Антона Грута Коеркампа  користуватися комп’ютером. «Тепер я можу писати і надсилати електронні листи, виходити в інтернет, дивитися відео і сидіти в Фейсбуці», – каже чоловік з гордістю.

Тут ніхто не зобов’язаний брати участь у діяльності студентів. Але багато хто, як сусідка Юрріена, Йоханна, дуже задоволені тим, що є така можливість. «Я стара, а він молодий, але нам завжди є про що поговорити», – запевняє вона.

«Насправді ми робимо не так багато, але іноді й дрібниці достатньо для того, щоб у людини був гарний настрій», – говорить Юрріен.

 Кімнати студентів занадто маленькі

«Я не сплачую ніякої ренти, але я допомагаю тут пенсіонерам, – розповідає студентка факультету журналістики, 20-річна Деніс. – Я можу сказати,  з огляду на те, що зазвичай студентські кімнати занадто маленькі, дуже брудні і неймовірно дорогі, життя тут – це гарна альтернатива». 

«За 400 євро я ледве зміг би зняти кімнату в 10 квадратних метрів. Не кажучи вже про те, що мені довелося б ділити кухню і ванну кімнату з кимось ще, – говорить Юрріен. – Тут я отримую в два рази більше місця, у мене є власна кухня і ванна кімната». Студентам, які живуть в будинку пенсіонерів, дозволено запрошувати до себе друзів на пиво і навіть залишати їх на ночівлю. Зрозуміло, жодної комендантської години та інших обмежень немає, доки студенти поводяться чемно і порядно.

 «Одного разу я повернувся вночі і розбудив мою сусідку Йоханну, яка, звісно, залишилася цим дуже незадоволена, – розповідає Юрріен, – але все налагодилося, коли вранці я як хороший сусід підійшов до неї попросити пробачення і пообіцяв, що більше такого не буде. До речі, коли вона дивиться своє “Лінго” (нідерландське телевізійне ігрове шоу), я все гарно чую через стінку».

За інформацією www.thejournal.ie