На факультеті соціальної педагогіки та психології ЗНУ відбувся традиційний щорічний гендерний форум на тему «Досягнення та виклики гендерної рівності». Організаторами заходу стали Департамент соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації, Гендерний ресурсний центр і Центр гендерної освіти факультету соціальної педагогіки та психології ЗНУ. У форумі взяли участь науковці, фахівці освітніх закладів, студенти, аспіранти, громадські діячі, представники органів державної влади та державних установ. 

Модератор заходу – керівник Центру гендерної освіти ЗНУ, радник голови Запорізької обласної державної адміністрації з гендерних питань, доцент кафедри педагогіки та психології освітньої діяльності ЗНУ Тетяна Голованова привітала учасників форуму та зазначила, що протягом 15 років успішної роботи вдалося подолати низку проблем гендерної нерівності та налагодити тісну співпрацю між державними установами, громадськими організаціями та центрами гендерної освіти для забезпечення рівних прав чоловіків і жінок, запобігання насильству в усіх сферах життя та подолання будь-яких форм дискримінації.

Про актуальність тематики заходу, з огляду на останні події в країні, а також про гендерну рівність і державну політику в міжнародному, національному та місцевому контексті присутнім розповів директор Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації Ігор Мещан. Він зазначив, що сьогодні особливої гостроти набуває питання інтеграції вимушених переселенців зі сходу Україні. Так, зараз у Запорізькій області зареєстровано близько 86 тисяч переселенців, які потребують як матеріальної, так і соціальної та психологічної допомоги. Реалізація державних програм, робота громадських організацій, волонтерів і консультативно-дорадчих органів відіграє важливу роль у подоланні цих проблем.

У свою чергу начальник відділу організації профорієнтації Запорізького обласного центру зайнятості Олена Житова зосередила свою увагу на питанні взаємодії жінки та ринку праці. Вона зазначила, що, згідно з аналізом, проведеним центром зайнятості, основні проблеми, з якими стикаються жінки на ринку праці, – це труднощі пошуку роботи за професією, відсутність вакансій, неконкурентоспроможність, труднощі кар’єрного росту, низька заробітна плата, втрата професійних навичок після декретної відпустки тощо. Не менш складна ситуація сьогодні залишається і з працевлаштуванням 2 тисяч вимушених переселенців із зони АТО. Заробітна плата за ту ж роботу, яку жінки отримували в Донецьку чи Луганську, значно відрізняється від реалій Запоріжжя. Окрім того, вона зазначила, що в центрі зайнятості зареєстровані 16 учасників бойових дій у зоні АТО, які потребують психологічної допомоги. Олена Федорівна запросила всіх небайдужих професійних психологів звертатись до центру зайнятості для надання індивідуальної допомоги воїнам української армії.

Про допомогу в інтеграції жінок та дітей із числа переміщених осіб зі сходу України присутнім розповіла голова правління Запорізького благодійного фонду «Єдність за майбутнє» Тамара Огородова. Протягом 2014-2015 років співробітники фонду провели низку заходів для надання юридичної та психологічної допомоги вимушеним переселенцям із зони АТО. Так, було проведено вісім практичних семінарів, реалізовано проект «Разом ми зможемо» (допомога в інтеграції жінок і дітей із числа вимушених переселенців зі сходу України), спільний проект із Запорізьким обласним центром зайнятості «Новий старт» (майстер-класи з пошуку місця роботи, складання резюме, підвищення комп’ютерної грамотності), а також реалізована низка проектів, спрямованих на збільшення кількості жінок у владних структурах.

Результати дослідження Міжвишівського дослідного центру «Політика та освіта» Запорізького обласного центру післядипломної педагогічної освіти на тему «Актуальні питання розвитку громадянського суспільства: регіональний аспект» присутнім представили: керівник центру Микола Мальований і співробітник центру Наталя Богомолова. Опитування провели серед учнів старших класів міста, їхніх батьків та учителів (37,16 % опитаних – чоловіки, 62,84 % – жінки). За результатами дослідження близько 67 % респондентів вважають себе громадянами саме України і більшість пишається цим. Однак, водночас серед учителів лише 50 % пишаються своїм громадянством, через що виникає запитання, чи зможуть вони сформувати у своїх учнів відчуття громадянства та патріотизму.

Наприкінці заходу із доповіддю на тему «Просвітницька функція гендерного аудиту як інструмент забезпечення гендерної рівності» виступила доцент кафедри педагогіки та психології освітньої діяльності ЗНУ Тетяна Голованова. Вона розповіла присутнім про результати роботи та досягнення Центру гендерної освіти ЗНУ протягом останніх двох років. Зокрема, співробітники Центру взяли участь у низці науково-практичних семінарів і конференцій з гендерного аудиту ВНЗ, гендерної освіти в сучасному університеті, а також гендерної політики в контексті Європейської інтеграції та міжнародних зобов’язань України. Окрім того, цього року було проведено гендерний аудит серед студентів і співробітників ЗНУ: його результати були представлені на семінарі «Гендерний аудит ВНЗ як інструмент реалізації політики рівних прав та можливостей жінок і чоловіків в освітній сфері», що проходив на базі ЗНУ.

Висновки і результати «Гендерного форуму-2015» передали до Запорізької обласної адміністрації для подальшого розгляду, прийняття відповідних рекомендацій і внесення в обласні соціальні програми.

Прес-центр ЗНУ

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу