Творчі студії «Сяйво писанкове» вже вшосте збирають у Запорізькому національному університеті всіх охочих опанувати техніку писанкарства. Традиційного виду українського народного мистецтва навчаються у Світлиці філологічного факультету під керівництвом майстра Олени Шульги. 

Можливість опанувати техніку писанкарства, дізнатися більше про символіку кольору й орнаменту, що використовується в цьому виді народного мистецтва, а також власноруч розмалювати писанку в подарунок рідним чи друзям до Великодня щоразу приваблює дедалі більше людей. У майстер-класах залюбки беруть участь не лише викладачі, співробітники та студенти нашого університету, а й щоразу більше тих, хто дізнався про ці студії із засобів масової інформації та захотів долучитися до їх роботи. Серед них вчителі й учні запорізьких шкіл, діти викладачів і їхні друзі.

Сама Олена Шульга запевняє: хоча присутність на заході дітей і потребує більшої уваги до техніки безпеки, однак саме малеча найщиріше радіє можливості створити подарунок-оберіг друзям і рідним. За її спостереженням, щодня на такі студії приходять 20 – 30 осіб. А зважаючи на те, що інколи такі майстер-класи тривали й цілий тиждень, за роки їх існування писанкарства навчилися близько 500 охочих.

Як зазначила на початку заходу завідувач кафедри українознавства Ольга Стадніченко, саме завдяки старанням Олени Шульги це давнє, але майже знищене в минулому столітті мистецтво починає відроджуватись у Запоріжжі. Свідченням великого інтересу мешканців нашого міста до писанкарства є те, що ініціативу Запорізького національного університету підтримали інші заклади та установи. Так, схожі студії відбулися в бібліотеках, на Хортиці, під час нещодавно проведеного патріотичного фестивалю. Ольга Олександрівна також побажала учасникам заходу скористатися нагодою, аби виписати під час майстер-класу свої мрії, позитивно запрограмувати свою долю.

Також вона зазначила, що цей рік – особливий для писанкових студій: під час їх проведення відбувається збір коштів на допомогу воїнам 55-ї запорізької артилерійської бригади. Усі учасники заходу приєдналися до благодійної акції, намагаючись допомогти нашим солдатам.

Крім того, перед початком роботи студії Олена Шульга розповіла всім учасникам про історію виникнення писанок і про техніку розпису, а також розкрила символічне значення орнаментів і кольорів у писанкарстві. Так, Олена Олексіївна зазначила, що писанка вважається однією зі стародавніх форм українського народного розпису, в якому наші пращури втілювали свої прагнення, віру, побажання та мрії. Також народна майстриня зазначила, що в язичницькі часи багато народів мали традицію розмальовувати яйця, однак саме в Україні писанка поступово стала видом декоративного мистецтва. Також вона розповіла, що створення писанок у минулому супроводжувалось ритуалом: господиня мала розмальовувати їх у повному мовчанні, не звертаючи увагу на дрібниці, перебуваючи в гарному настрої, читаючи подумки молитви та замовляння. На відміну від крашанок, які можна було їсти чи гратися з ними, заборонялося розбивати шкарлупку такого оберегу. Такі писанки, яких зазвичай створювали від 40 до 100 штук, потім дарували зі щирими побажаннями рідним і друзям. Собі ж господиня залишала єдину, яка мала берегти її сім’ю до наступного року, коли створювався новий оберіг. Саме тому в деяких старих хатах на заході України знаходили на горищах більше сотні писанок, своєрідний літопис одного роду.

Крім того, майстриня звернула увагу присутніх на особливості писанок, які традиційно створювалися саме в Запорізькому краї. На відміну від, скажімо, складного, багатоелементного розпису писанок із Західної України, для них властиве зображення одного масивного елемента на чистому тлі, зокрема дубового листя як символу чоловічої мужності, незламності та сили. Крім того, для нашого регіону в писанкарстві характерні кольори землі, степу: світло- і темно-коричневий, золотавий, жовтий.

Прес-центр ЗНУ

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу