Понад 100 учасників зібрала в Запорізькому національному університеті V міжнародна наукова конференція «Соціальне прогнозування та проектування майбутнього країни в умовах глобальних конфліктів». Представники влади, науковці та викладачі, студенти та громадські діячі упродовж двох днів обговорювали не тільки тему соціального прогнозування, а й питання модернізації політичної системи України, філософії та методології розвитку державного управління та місцевого самоврядування, майбутнього соціальної галузі в контексті людського розвитку. Невід’ємною частиною конференції стало проведення серії майстер-класів на тему «Стратегічне соціальне прогнозування трансграничних міжнародних відносин». Обидва заходи відбулися за підтримки громадської організації «Шведський Інститут» (Стокгольм, Швеція) в рамках програми «Swedish Institute Alumni Event».

Привітав учасників конференції проректор із наукової роботи Запорізького національного університету, професор Геннадій Васильчук. Він зазначив, що метою конференції є не тільки розгляд фундаментальних питань, але й вирішення цілком практичних завдань щодо напрямів, якими необхідно рухатися суспільству. Наголосив Геннадій Миколайович і на важливості позитивного мислення, що допомагає пережити складні  періоди.

Про системні пастки конфліктів у соціальному прогнозуванні розповідав декан факультету соціології та управління ЗНУ, професор Максим Лепський. Він зазначив, що зараз тактичні дії переважають над стратегічними, а пастки виступають у ролі поведінкових стереотипів. Серед характерних пасток науковець назвав такі, як спротив зовнішньому впливу, розгляд суспільства як ресурсу, тиражування способу мислення утриманця, маніпулювання правилами, зокрема їх зміна під час здійснення реформ, підміна потреб суспільства потребами окремих особистостей або угруповань, а також тиражування певного способу поведінки на всіх рівнях. Наприклад, якщо корупційна схема на найвищому рівні не була покарана, то вона повторюватиметься в усіх суспільних галузях. Подолати такі пастки можна, на думку Максима Лепського, шляхом формування світогляду цілісності суспільства. «Якщо суспільство не може побудувати цілісність, туди приходять варвари», – словами Арнольда Тойнбі підсумував свій виступ науковець.

Про політичну модернізацію трансграничних відносин України розповідав завідував кафедри політології ЗНУ, кандидат політичних наук, доцент Євген Цокур. Він зазначив, що варто розмежовувати трансграничні відносини та зовнішньополітичні проблеми. Євген Георгійович констатував відсутність у нашій державі чіткої моделі налагодження таких відносин, що зумовлене браком ресурсів не лише матеріальних, але й наукових. Один із наслідків відсутності стратегії – анексія Криму. Зокрема, невизначеність статусу Севастополя на різних рівнях призводила до конфліктів ще у 90-х роках і значною мірою вплинула також на сучасний стан речей. Вирішувати проблеми цієї галузі Євген Цокур пропонує на кількох рівнях. По-перше, варто зосередитися на підготовчій роботі, зокрема – на формуванні моделі суспільної злагоди, толерантності, необхідно також розвивати теоретичну базу, розробити стратегію та програми дій. Значущим Євген Георгійович вважає і рівень самоорганізації суспільства, що є не менш важливим за нормативний.

Продовжив пленарне засідання виступ завідувача кафедри соціальної філософії та управління ЗНУ, доктора філософських наук, доцента Тараса Бутченка, який у виступі про формування проектної культури волонтера наголошував на важливості вивчення філософії та наукової діяльності.

Приєдналися до роботи конференції й іноземні учасники. Директор центру політичного аналізу та прогнозів Павло Усов (Білорусь) зупинився на питанні патріотизму як чиннику трансграничних відносин; привітав науковців і професор King`s College (Нью-Йорк) Девід Таббс, а на одній із секцій виступив гість ЗНУ з Великої Британії, почесний науковий співробітник Ліверпульської школи права Кірон Рід. Він розглянув права людини в трансграничних відносинах та особливостях процесу деіндустріалізації Ліверпуля і можливостях застосування цього досвіду в Запоріжжі.

Під час секційних засідань учасники конференції розглянули такі теми, як «Подолання деморалізації суспільства та влади як шлях до українського відродження», «Філософія соціально-економічних ігор», «Яким людство має бути, щоб бути?», «Філософія трансграничних відносин» тощо.

Серед доповідей, які були виголошені на секційних засіданнях, відзначили виступи представниці Економічного університету Братислави (Словаччина) кандидата економічних наук Надії Дубровіної та доцента Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, кандидата фізико-математичних наук Анатолія Дубровіна.

Окрім роботи за секціями, учасники конференції взяли участь і в майстер-класах із соціального прогнозування, які проводили доктор філософських наук, професор Максим Лепський, доктор філософських наук, доцент Тарас Бутченко, кандидат філософських наук, доцент Ігор Кудінов, кандидат економічних наук, доцент Олена Прімєрова (Київ), кандидат економічних наук, доцент Надія Дубровіна (Братислава, Словаччина), кандидат юридичних наук, доцент Дмитро Бочаров (Дніпропетровськ) та голова громадської організації «Союз соціальних технологів України» Юлія Яцина.

Підсумком зазначених заходів стала резолюція, де були визначені пріоритети соціального прогнозування та проектування в Україні, а також окреслені соціальні проблеми, дослідження яких має стати предметом наступних наукових заходів як у Запорізькій області, так в Україні загалом. Серед них – проектування та прогнозування розвитку міст сталого розвитку в Україні, оптимізація механізмів трансформації особистості до рівня суб’єкта життя, протидія негативним наслідкам воєнних дій на сході Україні, інформаційна та ідеологічна безпека громадян України.

Прес-центр ЗНУ

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу