Відкриття фінального відділення Всеукраїнського конкурсу-захисту МАН України – літературознавства, фольклористики і мистецтвознавства – організатори вирішили зробити нестандартним. Початок змагань припав на час напередодні Дня пам’яті і примирення з нагоди перемоги над нацизмом, який Україна уперше відзначає разом з європейськими країнами 8 травня. Тож розмова юного та старшого поколінь стосувалася переосмислення Дня перемоги, відходу від радянських міфологем і повернення цієї дати в загальнолюдське русло.

Щиро й неформально звернулися до молоді урядовий уповноважений із питань етнонаціональної політики Геннадій Друзенко; завідувач кафедри методики викладання російської мови та світової літератури Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова, доктор педагогічних наук, професор, голова журі відділення літературознавства, фольклористики та мистецтвознавства Олена Ісаєва; публіцист, прозаїк, поет, лауреат літературних і журналістських премій, голова журі секції «Літературна творчість» Олександр Балабко.

Мистецьким стрижнем відкриття стали пісні доби українських визвольних змагань ХХ сторіччя, які разом із гуртом «Хорея Козацька» виконав заслужений артист України Тарас Компаніченко.

А завершив урочисту церемонію відкриття майстер-клас із виготовлення квіток червоного маку – відтепер офіційного українського символу пам’яті перемоги та вшанування жертв Другої світової війни. Його провела співробітник НЦ «Мала академія наук України» Світлана Степанова.

Зразок, за яким школярі власноруч створювали квіти, символізує загальносвітовий мак і водночас є схожим на кривавий слід від кулі – як нагадування про те, що наша Батьківщина перебуває в стані неоголошеної війни з російськими окупантами і важкою ціною здобуває свою незалежність. Тож майстер-клас став символічною дією на підтримку наших оборонців і в пам’ять про полеглих у боротьбі за Україну в різні часи й епохи.