Наприкінці минулого тижня в Запорізькому національному університеті в рамках співпраці з Київським національним університетом ім. Тараса Шевченка відбулась зустріч студентів із головою Асоціації українських правників, професором, д.ю.н., заслуженим юристом України, членом-кореспондентом Національної академії правових наук України, народним депутатом України перших трьох скликань Василем Костицьким і ад’юнкт-професором, доцентом кафедри юриспруденції Університету «Ріджент» (Вірджинія-Біч, США), директором програм «магістр юриспруденції» і «магістр мистецтв», доктором Джимом Дейвідсом.

Під час зустрічі гості виступили з лекціями «Теолого-соціологічне праворозуміння і проблеми конституційної модернізації України» і «Морально-етичні та правові проблеми протидії корупції в США й Україні».
Організаторами цієї зустрічі виступили Запорізька обласна організація всеукраїнської громадської організації «Асоціація українських правників», керівництво вишу та юридичного факультету ЗНУ.

У заході взяли участь перший проректор ЗНУ Олександр Бондар, декан юридичного факультету Тетяна Коломоєць, начальник відділу взаємодії з правоохоронними органами, оборонної роботи та з питання запобігання і виявлення корупції апарату Запорізької обласної державної адміністрації Олег Кузьменко, заступник директора Запорізького центру перепідготовки і підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, керівників державних підприємств, установ та організацій Інна Кононенко, начальник навчально-організаційного відділу Запорізького центру перепідготовки і підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, керівників державних підприємств, установ та організацій Ольга Курносова.

Крім того, на зустріч завітав і Стів Вебер – президент міжнародної громадської організації «Асоціації “Еммануїл”», що була заснована в 1992 році задля реалізації соціальних і медійних ініціатив, а саме: створення духовно-просвітницьких телепрограм, боротьби з бідністю, створення програм для дітей віком від 4-х до 14 років, відстоювання традиційних сімейних цінностей тощо.

Відкрив зустріч перший проректор ЗНУ Олександр Бондар, який, представивши поважних гостей, подякував їм за можливість отримати цінні знання в галузі протидії корупції, розбудови української державності та конституційного реформування.

Під час своєї лекції «Морально-етичні та правові проблеми протидії корупції в США та Україні» Джим Дейвідс проаналізував рівень корупції в різних країнах світу, зокрема і в Україні, яка перебуває на 143-му місці у світі за цим показником. Також він розповів про наслідки корупції та шляхи її подолання. На його думку, її наслідком може стати падіння морального духу народу, що може проявлятись в економічній і в духовній сферах життя суспільства, адже проблеми існування корупції пов’язані з мораллю. Крім того, американський професор розглянув відмінності правління закону в теїстичних і світських демократіях, релігійного і світського світосприйняття та запевнив, що конституціоналізм – це основа державного управління в США, де демократія заснована на моралі та релігії.

Професор Джим Дейвідс висловив переконання, що корупція знижує рівень довіри інших країн до України, але молоде покоління зможе вивести країну на новий рівень.

У свою чергу голова Асоціації українських правників, професор КНУ ім. Шевченка Василь Костицький розповів про Конституцію як суспільний договір, що укладається із державою і за яким встановлюються взаємні права і обов’язки. При цьому її прийняття в 1996 році було обумовлене політичними реаліями тих часів, але і сьогодні залишається пострадянське розуміння поняття права. Він також розглянув теорії виникнення права, стратегічні основи життя соціуму та презентував оптимальну модель влади, в основі якої лежить влада народу. На думку Василя Костицького, конституційне реформування в Україні повинне вирішувати такі завдання: врегулювати проблеми гарантії прав і свобод людини; позбутися проблем у моделюванні української влади, які обумовлювали протистояння різних гілок влади; створити новий канал доступу українського народу до здійснення влади.

Крім того, гість ЗНУ висловив свою позицію щодо місця самоврядування як окремої гілки влади. «Регіональна політика держави повинна враховувати право громадян на автономне здійснення місцевої влади, не порушуючи при цьому субординації та єдності держави та будуватись на основі поділу влади. Кожна область України за економічним потенціалом, кількістю населення, територією, структурою виробництва, географічними особливостями може бути порівняна з невеликою країною Європи. Звідси випливає, що, маючи етнічні, ментальні, територіальні особливості, ми уникаємо федералізації шляхом надання більших повноважень територіальним громадам і тому оптимальною є організація самоврядної влади на засадах її поділу», – переконаний голова Асоціації українських правників.

Від імені Асоціації правників України він висловив вдячність керівництву Запорізького національного університету за можливість поділитись своїм досвідом зі студентами.

Також Василь Костицький разом із президентом Асоціації «Еммануїл» Стівом Вебером передав до Наукової бібліотеки ЗНУ монографію «Соціологія права», книгу Вільяма Уілберфорса «Людина, яка змінила хід історії» та інші наукові видання.

У свою чергу декан юридичного факультету Тетяна Коломоєць вручила Василю Костицькому атестат почесного професора ЗНУ, висловивши сподівання на подальшу тісну співпрацю.

Прес-центр ЗНУ

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *