Нещодавно група незрячих львів’ян повернулась з тривалої поїздки Україною, під час якої для публічних і наукових бібліотек Київщини, Чернігівщини, Житомирщини, Волині презентувалися майстер-класи зі створення літератури у форматі DAISY. Ми попросили розповісти про перебіг поїздки керівника Ресурсного центру освітніх інформаційних технологій для осіб з особливими потребам Національного університету “Львівська політехніка” Оксану Потимко.

DAISY- формат, — сказала вона, — є альтернативою рельєфно-крапковій книзі, брак якої в Україні очевидний. Створити книгу в форматі DAISY може кожен охочий, потрібні лише певні навички та програми. Під час науково-практичних семінарів і майстер-класів львів’яни ділилися і знаннями, і програмним забезпеченням, а також презентували чимало інших унікальних розробок, які поки що є лише на Львівщині.

Семінари та майстер-класи відбулися зокрема у Національній парламентській бібліотеці України, Національній бібліотеці ім. В. Вернадського НАН України, Житомирському державному педагогічному університеті та інших. Наприкінці травня цього року вже виготовлено понад 900 книг у форматі DAISY. Над їх створенням працюють інваліди по зору з різних куточків України, які минулого року навчалися у Швеції (Svefi Academy).

Паралельно група працює над вдосконаленням законодавчої бази, що дасть змогу за прикладом країн Європи адаптовувати для незрячих користувачів кожну опубліковану в Україні книгу. Це надзвичайно гостре питання, якщо взяти до уваги, що жоден вищий навчальний заклад України не має підручників для незрячих студентів. Майже аналогічна ситуація спостерігається і в системі шкільної освіти, особливо якщо йдеться про підручники для сліпих дітей, які навчаються поза межами спеціальних шкіл-інтернатів.

Глибоко  знаючи ситуацію із середини, незрячі львів’яни взялися підставити плече державі і розпочали власними силами створювати Першу українську дейзі-бібліотеку. Адже книга у форматі DAISY – це альтернатива брайлівському підручнику (що водночас не виключає Брайль із користування): такі книги мають функцію навігації, внаслідок чого пошук будь-якого   потрібного розділу, параграфу, сторінки тощо в аудіокнизі здійснюється миттєво. Таким чином, дейзі-книга стає незамінною для сліпих студентів, учнів, фахівців.

З 1 червня команда львів’ян знову вирушає в подорож. Цього разу — на  Івано-Франківщину, Чернівеччину та Хмельниччину. А вже з 14 травня на них очікують у Запорізькій, Дніпропетровській, Кіровоградській і Черкаській областях. Семінари проводитимуться не лише в наукових бібліотеках, а й у багатьох вищих навчальних закладах, а також у системі Українського товариства сліпих. Додому команда повертається лише 3 липня.

Нагадаємо, що над створенням Першої української дейзі-бібліотеки працюють спільно  Ресурсний центр освітніх інформаційних технологій для осіб з особливими потребами Національного університету “Львівська політехніка” та Львівський обласний осередок ВГО “Українська спілка інвалідів – УСІ” в партнерстві з академією “Svefi” (Швеція).  Наприкінці цього року доступ до новоствореної бібліотеки матимуть усі охочі.

            Прес-служба Національного університету
“Львівська політехніка”

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу