Нещодавно в Києві відбулася конференція, присвячена запуску спільного проекту Ради Європи та Європейського Союзу «Підтримка освіти для демократичного громадянства та освіти з прав людини в шести країнах Східного партнерства».

У конференції взяли участь перший заступник міністра освіти і науки Інна Совсун, радник з політичних питань Уряду Європейського Союзу в Києві Хуан Мануель Лопес, представник Ради Європи Катя Долгова-Драйзер,  національні делегації з шести країн Східного партнерства: Азербайджанської Республіки, Республіки Білорусь, Республіки Вірменія, Грузії, Республіки Молдови та України, а також провідні експерти та співробітники Ради Європи.

Відкриваючи конференцію, перший заступник міністра освіти і науки Інна Совсун наголосила на важливості проведення заходу саме в Україні та зазначила, що освіта для демократичного громадянства та освіта з прав людини повинна охоплювати всі сфери освіти – від дошкільної до вищої школи. «Ми розуміємо, що зміни в освітній політиці будуть відчутні у віддаленій перспективі, тому важливо мати надійне підґрунтя співпраці з нашими партнерами та обмінюватися ідеями», – повідомила Інна Совсун.

Перший заступник міністра зазначила, що проект Ради Європи та Європейського Союзу «Підтримка освіти для демократичного громадянства та освіти з прав людини в шести країнах Східного партнерства» передбачає вирішення низки питань, що існують в освіті країн Східного партнерства та потребують зміни підходів. «Спільно з нашими партнерами ми розробляємо нову культуру, нове мислення в галузі освіти», – наголосила Інна Совсун.

Перший заступник міністра освіти і науки повідомила про плідну співпрацю  Міністерства та Рада Європи та зазначила, що цей захід стане площадкою для обміну досвідом для представників шести країн. «Ми повинні говорити про демократію в школах, в університетах, у парламентах, в урядах наших країн, ЗМІ, оскільки це єдиний спосіб, щоб зробити внесок у розвиток суспільства», – впевнена Інна Совсун.

Радник із політичних питань Уряду Європейського Союзу в Києві Хуан Мануель Лопес запевнив, що Європейський Союз підтримує роботу конференції в напрямі демократії та верховенства права у Києві. «Ми вважаємо, що це важливий аспект у напрямі Європейської інтеграції та фундамент для реалізації Угоди про асоціацію, що є основою для проведення реформ в Україні», –  зазначив Хуан Мануель Лопес.

Представник Ради Європи Катя Долгова-Драйзер наголосила, що стартова конференція у столиці України була логічним вибором, тому, що з одного боку – це підтримка народу України на шляху до європейських цінностей і розширення демократії, з іншого – цей напрям не є новим для української освіти. «Освіта стала одним із пріоритетів у перші 100 днів роботи українського уряду, і для нас стало великою честю внести свій вклад у розроблення законопроекту «Про вищу освіту», –  повідомила Катя Долгова-Драйзер.

Вона також зазначила, що спільний проект Ради Європи та Європейського Союзу «Підтримка освіти для демократичного громадянства та освіти з прав людини в шести країнах Східного партнерства» – частина великого проекту, що розрахований до 2020 року.

Як повідомила Катя Долгова-Драйзер, проект Ради Європи та Європейського Союзу в шести країнах Східного партнерства реалізовуватиметься 2-3 роки. Головна стратегічна мета  проекту – це підтримка інтеграції та подальшого розвитку освіти для громадянства та освіти з прав людини в національних системах освіти, зокрема і в шкільних програмах. За її словами, важливими документами для керівництва в цьому напрямі є Хартія Ради Європи з освіти для демократичного громадянства та з прав людини та Європейська культурна конвенція, яка у грудні 2014 року відсвяткувала своє 60-річчя. «Ми очікуємо, що в шести країнах буде доопрацьована шкільна програма, і в неї будуть інтегровані принципи Хартії  для демократичного громадянства та з прав людини», – зазначила Катя Долгова-Драйзер.

Окрім того, за словами представника Ради Європи з питань освіти, завдяки спільному проекту 900 спеціалістів у галузі освіти, лідерів молодіжних організацій із шести країн пройдуть навчання. Буде також проведено низку національних семінарів і тренінгів із вчителями, громадськими організаціями в Грузії, Вірменії, Білорусі, Україні.

Як повідомила Катя Долгова-Драйзер, під час проекту буде обрано 90 пілотних шкіл – по 15 із кожної з шести країн – де вивчатимуть матеріали з прав людини. Також для реалізації цього проекту вже сформовано керівний комітет, до складу якого увійшли представники делегацій шести країн.

Під час роботи конференції представники шести країн поділилися досвідом і належними практиками використання інструментів освіти для демократичного громадянства та освіти з прав людини в країнах Східного партнерства. Крім того, були обговорені завдання розробки навчальних курсів та матеріалів, компетенції вчителів шкіл з питань освіти для демократичного громадянства та освіти з прав людини, а також демократичне врядування в школах.