Минулого тижня в Запорізькому національному університеті відбулася дводенна науково-практична конференція, присвячена досягненням нашого вишу в галузі енергоефективності й енергозбереження. Захід відбувся у рамках Днів сталої енергії в м. Запоріжжі. Співорганізаторами конференції виступили Міністерство освіти і науки України, Запорізька міська рада, ЗНУ, Інститут фасиліті-менеджменту (Німеччина), міська громадська організація «Людина і суспільство». Задля обміну досвідом із цього актуального питання до ЗНУ завітали представники комунальних підприємств міста, запорізьких установ охорони здоров’я й освіти та об’єднань співвласників багатоповерхових будинків.

Під час урочистого відкриття конференції проректор із науково-педагогічної роботи Володимир Волков привітав усіх її учасників і подякував їм за цікавість до цієї важливої на сьогодні проблеми. Володимир Петрович зазначив, що це – генеруючий та об’єднуючий захід, адже впровадження енергоефективності в повсякденну діяльність бюджетних установ є одним із нагальних питань, які можна вирішити, лише об’єднавши їхні зусилля.

«Ми в Запорізькому національному університеті вже майже десять років робимо ставку на енергоефективність та енергозбереження. Можливі кроки в цьому напрямку ми розподілили на такі, які можуть окупитися за три місяці, такі, які окупляться за півроку, або такі, прибутку від яких треба чекати рік і більше. 20 % коштів, які витрачаються на енергоносії, можна заощадити на перших двох етапах», – наголосив він.

Крім того, Володимир Петрович звернув увагу присутніх на тематичну виставку, підготовлену співробітниками Наукової бібліотеки ЗНУ. До її експозиції увійшли видання, в яких міститься аналіз порівняльної енергоефективності в країнах Європи, близького зарубіжжя, нашої країни й нашого регіону. Велике зацікавлення учасників конференції викликала експозиція наукових досліджень співробітників Запорізького національного університету щодо проблем впровадження енергоефективності та енергозбереження. Також популярністю серед гостей нашого ВНЗ користувалась техніко-технологічна виставка обладнання лабораторії енергоефективності ЗНУ та Міжнародного центру логістичних технологій у галузі енергоефективності та енергозбереження.

Проректор із наукової роботи Геннадій Васильчук у своєму виступі наголосив, що подоланню проблеми сталої енергії в ЗНУ надають великого значення. Зокрема, вона – в центрі уваги співробітників Центру сталого розвитку, що діє на базі факультету соціології та управління нашого вишу.

«З одного боку, завдяки впровадженню енергоощадних технологій ми можемо зекономити кошти, що дуже актуально для бюджетних установ. З іншого, ми цим вирішуємо державну проблему, допомагаючи Україні стати процвітаючою країною», – наголосив він. Також Геннадій Миколайович запевнив, що університет відкритий для співпраці в галузі енергоефективності з усіма зацікавленими.

Про встановлення лічильників тепла та модернізації опалення в усіх корпусах, що коштувало університету півмільйона гривень і дало змогу протягом одного опалювального сезону заощадити півтора мільйона гривень, розповів проректор з адміністративно-господарської роботи Сергій Кушнір. На зекономлені кошти в університеті створили власний цех із виготовлення металопластикових вікон, які поступово встановлюють в усіх корпусах. Крім того, Сергій Миколайович зазначив, що під час заміни старих вікон на сучасні враховується розташування аудиторій: ті, що виходять на південь, мають ефект захисту від сонячних променів, що дає змогу зекономити на охолодженні повітря влітку. Так само багато чинників враховується при виборі радіаторів і системи освітлення в різних аудиторіях, поєднуючи якість обладнання та його максимально швидку окупність.

Доцент кафедри менеджменту організацій і логістики Лідія Горошкова розповіла про пілотний проект наших науковців – енергоефективну модернізацію дев’ятиповерхового будинку. Вона зазначила, що це – чудова нагода для неї як науковця втілити на практиці результати своїх досліджень. Цей проект здійснюється співробітниками Міжнародного центру логістичних технологій у галузі енергоефективності та енергозбереження разом із представниками Інституту фасиліті-менеджменту (Німеччина). Вчені займаються створенням енергетичного та технічного паспорта будинку, що надасть можливість у майбутньому обирати потрібну глибину його модернізації, залежно від наявних коштів. Це – справді важливий етап впровадження енергоефективності, адже на сьогодні багато будинків у Запоріжжі не мають технічних паспортів або ж дані, вказані в цих документах, не відповідають дійсності.

Виступили перед учасниками конференції і перший заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Дмитро Свіркін, керівник проектів і програм Асоціації «Енергоефективні міста України» Олег Гарасевич, а також співробітники таких комунальних закладів, як концерн «Міські теплові мережі» та КП «Водоканал», присвячені різноманітним питанням галузі сталої енергії, а саме: малобюджетним енергоефективним заходам, інвестиційним проектам із модернізації системи освітлення міста, проблемам управління нерухомістю, програмі енергозбереження в місті Запоріжжі, модернізації котелень і систем теплопостачання міста, встановленню приладів обліку теплової енергії, перспективним проектам обладнання індивідуальних та біопаливних котелень у житлових будинках, а також іншим важливим питанням енергоефективності.

Для учасників конференції під керівництвом проректора з адміністративно-господарської роботи Сергія Кушніра також провели екскурсію студмістечком ЗНУ. Гості вишу оглянули навчальний корпус № 6, де з боку фасаду будівлі всі вікна вже замінені на металопластикові, виготовлені у власному університетському цеху. Далі вони відвідали підвальне приміщення навчального корпусу № 2, де оглянули модернізовану систему опалення, що дає змогу автоматично контролювати температуру в приміщеннях залежно від погоди на вулицях, а також від часу. Так, удень протягом робочого тижня в аудиторіях підтримується температурний режим на рівні 20 градусів, а вночі та на вихідних, коли там немає людей, – близько 15 градусів. Завдяки впровадженню політики енергоефективності взимку, коли деякі навчальні заклади були змушені припиняти свою роботу, наш ВНЗ працював у штатному режимі. Окрім того, учасникам екскурсії продемонстрували різні типи освітлення в комп’ютерних класах навчального корпусу № 2 та в ігровій залі спортивно-оздоровчого корпусу.

Після конференції її учасники висловили зацікавленість у подальшій співпраці з нашим вишем у галузі енергозаощадження та енергозбереження.

Прес-центр ЗНУ

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу