Нещодавно в Ужгороді відбувся Всеукраїнський семінар-практикум директорів обласних центрів туризму і краєзнавства учнівської молоді, станцій юних туристів за темою «Парадигма діяльності позашкільних навчальних закладів туристсько-краєзнавчого напряму Закарпатської області».

Ініціаторами проведення такого семінару саме на Закарпатті виступили Український державний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді  та Закарпатський центр туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді, оскільки саме на околиці села Оріховиця Ужгородського району відбувались 44-й Чемпіонат України серед юніорів із пішохідного туризму та 4-й Чемпіонат України серед юніорів із велосипедного туризму.

У роботі семінару взяли участь керівники 16 обласних позашкільних установ туристсько-краєзнавчого профілю України.

Під час змагань директори мали змогу морально підтримати свої команди, очоливши їх під час святкового відкриття чемпіонатів.

Крім того, керівники позашкільних закладів за участі представників Федерації спортивного туризму України, головних суддів чемпіонатів обговорили питання удосконалення чинних Правил змагань зі спортивного туризму. Головні судді чемпіонатів зазначили, що актуальність цього питання на сьогодні дуже висока, адже для розширення можливостей спортивного туризму та більш широкого залучення молоді не тільки України, а й зарубіжних країн, тому їх необхідно привести у відповідність до вимог міжнародних стандартів.

Учасники семінару, директори, відвідали Ужгородський замок, де спеціалісти Закарпатського краєзнавчого музею розповіли про тісну співпрацю з позашкільними навчальними закладами області з питань професійної орієнтації вихованців засобами пошуково-дослідницької та музейної роботи. Для поширення кращого досвіду співпраці науковці музею спільно із Закарпатським обласним центром туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді виступили з ініціативою започаткування Всеукраїнського конкурсу юних екскурсоводів шкільних музеїв, яку одностайно підтримали всі учасники зібрання.

Протягом наступних двох днів керівники закладів ознайомлювались із можливостями проведення пошуково-дослідницької, краєзнавчої, спортивно-оздоровчої роботи з учнівською молоддю на теренах Закарпатської області, відвідавши Воловецький, Міжгірський, Хустський та Іршавський райони для подальшого планування та проведення туристсько-спортивних походів та змагань, краєзнавчих експедицій, заходів патріотичного спрямування та відпочинку і оздоровлення.

Учасники семінару відвідали с. Колочава Міжгірського району, де під час круглого столу було обговорене питання поєднання активного відпочинку з краєзнавчими дослідженнями краю, залучення приватного капіталу до створення музейних краєзнавчих комплексів, які знайомлять з історією, культурою й традиціями населених пунктів, сприяючи патріотичному вихованню підростаючого покоління, широкому залученню молоді до активної пошукової та дослідницької роботи в рамках Всеукраїнських туристсько-краєзнавчих експедицій та конкурсів.

Директори обласних позашкільних навчальних закладів також ознайомились із матеріально-технічною базою Центрального табору туристського активу учнів України Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, що розташований у с. Осій Іршавського району, обговорили можливості організації на його базі змагань, зльотів, оздоровлення вихованців.

Підбиття підсумків відбулося в приміщенні Іршавської районної станції юних туристів, де колектив закладу презентував учасникам семінару свою роботу. Адже Іршавська райСЮТур – перша створена в Україні районна станція юних туристів, що відсвяткувала своє 25-річчя. З презентацією роботи позашкілля виступили начальник відділу освіти Іршавської РДА Єлизавета Яцканич, головний спеціаліст відділу освіти Іршавської РДА Андрій Андрішко та начальник відділу молоді і спорту Іршавської РДА Андрій Данканич.

При підбитті підсумків семінару-практикуму директор Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді Наталія Савченко висловила загальну думку про важливість туристсько-краєзнавчої роботи як засобу патріотичного виховання дітей та молоді, формування їхньої громадянської позиції, світогляду у системі роботи позашкільних навчальних закладів Міністерства освіти і науки України, що набуває особливого значення на сучасному етапі формування українського суспільства та держави.

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу