Кілька днів тому завершилася етнографічна практика студентів 3 курсу історичного факультету Запорізького національного університету під керівництвом доцентів кафедри джерелознавства, історіографії та спеціальних історичних дисциплін Сергія Білівненка та Романа Молдавського. Цього року історики проходили практику у двох найстаріших населених пунктах Запорізького краю – селах Юрківка та Кірове. Ці два села були обрані не випадково. Юрківка виникла на місці золотоординського поселення Аул наприкінці XVIII ст., а Кірове було засноване в козацькі часи як зимівник козаків Кальміуської паланки Війська Запорозького низового.

Під час експедиції студенти-практиканти опитали більше 120 мешканців сіл Юрківка і Кірове, які розповіли їм про історію своїх родин, про події періоду громадянської війни, Голодомор 1932-1933 р., Другу світову війну, голод 1946-1947 рр. та інше через призму власного життя.

Упродовж роботи експедиції вдалося поповнити і колекції музеїв історичного факультету Запорізького національного університету: Музею побуту народів Південної України та Музею радянського періоду. Місцеві мешканці охоче передали на зберігання до музеїв такі предмети, як черепицю, макітри, горщики, саморобні доріжки з тканини, вишиті панно, господарські вироби з дерева. Особливо цінним експонатом став родинний фотоальбом з чудовою колекцією листівок 1950-60-х років.

До речі, біля с. Юрківка працює археологічна експедиція історичного факультету ЗНУ під керівництвом доцента кафедри всесвітньої історії та міжнародних відносин Михайла Єльнікова, яка кілька років поспіль досліджує золотоординське місто епохи пізнього Середньовіччя. Тож цього року зусилля двох пошукових загонів вдалося поєднати. Результатом цього є знахідка на городі місцевих мешканців фрагмента кам’яної колони (а саме капітелі), датованої XIII-XVI ст.

Варто зазначити, що на етнографічну практику до населених пунктів Запорізької області студенти історичного факультету ЗНУ виїжджають уже 15 років. Протягом цього часу на історичному факультеті вдалось сформувати величезну базу усних інтерв’ю, виявити та передати на зберігання більше 30 щоденників і спогадів мешканців півдня України. Науковою реалізацією цих надбань стали численні наукові публікації як студентів, так і викладачів історичного факультету Запорізького національного університету. Зокрема, йдеться про фундаментальне видання «Усна історія Степової України», яке вже нараховує десять томів.

Прес-центр ЗНУ

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу