“Якщо завагітніла юна дівчина — ми не чіпляємо на неї ярлик неповноцінної. Про кожні пологи до шістнадцяти років доповідається в Міністерство Охорони здоров’я”.

 

 Сьогодні довгих авторських вступів не буде. Секс, вагітність і пологи в юних — тема, з одного боку, така делікатна, а з іншого — нагальна, що ходити навколо манівцями — означає витрачати дорогоцінний час. Тому вирішимо раз і назавжди: або ми вмиваємо руки — і дівчатка і далі народжуватимуть у свої рожеві дванадцять років, або здираємо з себе маску ханжі і думаємо, як зробити безпечними статеві стосунки в неповнолітніх — їх же не заборониш, а «носіїв» секс-інформації в середовищі юних не вишлеш на Колиму. Якщо рух не можна зупинити, його треба очолити — не я вигадала. Але голосую за це обома руками — і як медик, і як журналіст. Якщо вам не цікаво або ви свято вірите, що ранній секс — це не про вашу дитину, сміливо перегортайте сторінку. Але для небайдужих ми все-таки провели з головним акушером-гінекологом Київської області Андрієм Шуткою розмову про «це» у юних.

ЯКЩО НАЧИТАТИСЯ «ПЛЕЙБОЇВ»…

В якому віці дівчинка вже здатна народити?

— Юною першородящою вважається дівчина до сімнадцяти років, але до вісімнадцяти вона стоїть на обліку в дитячих поліклініках. Якщо в дівчинки заболить живіт, її везуть до дитячої лікарні — хоча вона давно вже живе статевим життям. Обстежує її педіатр, але в таких клініках є і дитячий гінеколог. Відомі випадки, коли народжували дітей і в чотирнадцять років, і навіть у тринадцять, не кажучи вже про шістнадцятирічних. Я не стверджую, що це трапляється через день, але такі випадки — не виняток. І коли народила 72-річна бабуся — всім медикам дивно, як це сталося, а ось в 13 — 14 років — нічого дивного. Поговоріть з будь-яким гінекологом — майже кожен у своїй практиці зустрічався з юними мамами. Це вже соціальна проблема — незважаючи на те, що наші фахівці ходять до навчальних закладів, розповідають про безпеку статевого життя. До програми навчання четвертого класу ввели спеціальний предмет — і школярі в такому віці вже знають, звідки беруться діти і як треба оберігатися, щоб такого не було. Тож у цьому напрямі освіта і медицина працюють, але ситуації бувають — в багатодітних, малозабезпечених і асоціальних сім’ях. В мене волосся дибки стає, коли розповідають про випадки на кшталт, що вітчим спить із падчіркою, і вона народжує від нього. Потім він її кидає і вже починає жити зі своєю донькою і внучкою.

Чи почастішали випадки, коли народжують юні дівчатка?

— Вони не почастішали, але питання вагітності в юних дівчаток є. Ось що нам показують по телевізору чи в кінотеатрах? Навідкривали секс-шопів, виходить необмежена кількість «плейбоїв» («Плейбой» — популярний еротичний журнал, став загальним ім’ям для видань такого змісту. — Авт.), всіляких глянцевих журналів — діти всі вміють читати, бачать це все і ось так розвиваються. І вагітніють, а потім приходять до батьків: «А що робити?». Скликаються сімейні наради і вирішується: залишати дитину чи робити аборт. До речі, переривання вагітності на пізніх термінах в юних тепер роблять тільки в Київському центрі охорони здоров’я матері і дитини. Я категорично заборонив проводити такі маніпуляції в районах. Але це не просто моя ініціатива — є регламентуючі накази.

На кому лежить більша відповідальність за неосвіченість юних у питаннях сексуальних стосунків на освітянах чи медиках?

— Ми разом повинні відповідати. Освітяни — за свою ланку, медики — за свою.

А ДЕ СІМ’Я?

Як ви в ідеалі бачите розподіл обов’язків між медициною і педагогікою в статевому вихованні дітей? Все-таки дитина більше спілкується з педагогами, аніж з лікарями.

— Тепер до програми навчання ввели спеціальний предмет, котрий викладають освітяни, які вже запрошують на уроки гінекологів і педіатрів. Не можна сказати, що робота не проводиться. У школах про «це» ГОВОРЯТЬ. Але гляньте, що відбувається. Я живу біля школи, і в мене у дворі кожного ранку збираються дівчатка років по дванадцять-тринадцять — з цигарками і пивом. То що це — вчителі недопрацьовують чи лікарі? Але зверніть увагу, як ми ставимо питання: освітяни-медики. А де сім’я? Батьки більше займаються зароблянням грошей, аніж вихованням дітей. Скільки жінок репродуктивного віку виїхали за кордон на заробітки? А діти з ким залишилися? З бабусями і дідусями. Дитина сьогодні належить здебільшого сама собі і вулиці — і ви самі розумієте, чого там можна навчитися. Тому школа і медицина не можуть згладити всі гострі кути.

— Чи були у Вас як в акушера-гінеколога і чиновника якісь ідеї, щоб узяти такі речі під абсолютний контроль? Дівчинка підросла, взяла цигарку в руки, вибачте, переспала з кимось – і це все відбувається не вперше, фактично пускається на самоплив. Може, вводити якісь обмеження в суспільстві, змінювати законодавство? Невже з цим не можна справитися?

— У деяких регіонах нашої держави застосували обмеження, ввели комендантську годину — і тепер дітей до шістнадцяти років після десятої години вечора не повинно бути на вулиці. Заборонили продаж спиртних напоїв до вісімнадцяти років, взяли під контроль продаж цигарок у кіосках. Щось таки робиться. Але ми не можемо «перекрити» ці питання. Все починається з сім’ї. Дитина виростає в цьому середовищі і бачить, як спілкуються батьки між собою і з дітьми, що робить тато, коли приходить мама. Ще великий вплив на неповнолітніх має те, як вони спілкуються між собою. В них з’являються «авторитети» і лідери, яких ці діти починають наслідувати.

У Київській області є позаштатний обласний дитячий гінеколог. Такі фахівці працюють майже в кожному районі. Вони проводять заняття з дітьми, ми їх контролюємо, стажуємо, проводимо атестацію. В Міністерстві охорони здоров’я теж є позаштатний дитячий гінеколог України. Дитяча гінекологія — це вузька і дуже специфічна галузь акушерсько-гінекологічної служби. Нею не можемо займатися лише ми, медики — там уже йде контакт більше з освітянами.

ВОНИ ВЖЕ САМІ ВЧАТЬСЯ, ЯК НЕ…

— Чи можете сказати, що в Україні відбувається достатньо заходів, акцій, спрямованих на виховання сексуальної грамотності юних? Перше, що приходить в голову, — пропаганда контрацепції. Періодичне роздавання презервативів — цього досить?

— Не так давно особисто я звітував перед ОХМАТДИТом за поширені презервативи, які надійшли до нас безкоштовно за рахунок програми «Репродуктивне здоров’я нації». Кожного року контрацептиви роздають по районах, регіонах, жіночих консультаціях. Юним — теж. Але не всі діти у дванадцять років схильні до статевого життя, правда ж? Щодо презервативів. Тепер вони доступні — і вже не тільки в аптеках, а й у супермаркетах, в кіосках, на заправках.

Так, оральні контрацептиви можна купити лише за рецептом і тільки в аптеці, спіралі можна придбати лише в акушерсько-гінекологічному стаціонарі — а презервативи…

— …безрецептурні. Але ми говоримо про дівчаток, а Ви сказали слово «спіраль». Невже її з метою контрацепції ставлять і юним?

— Ні, я мав на увазі зрілих жінок, яким протипоказана вагітність. Тому їм — спіраль чи гормональні таблетки, а незрілим дівчатам — презерватив. Хоча є винятки, коли мама бере за руку свою шалапутну доньку, приводить до гінеколога і пише заяву, аби доньці поставили спіраль, бо вона, мама, не хоче бути в тридцять років бабусею.

Якщо вона виносила протягом сорока тижнів — це вже повноцінна зріла жінка. Відносити її до якоїсь спеціальної категорії, вішати ярлик неповноцінної — ми цим не займаємося. Такі вагітні йдуть у загальному потоці в групі високого і вкрай високого ризику. Пологи в них приймає висококваліфікований акушер-гінеколог. Про кожні пологи до шістнадцяти років доповідається в Міністерство охорони здоров’я. Таких дівчаток у нас було небагато — цього року одна чи дві, бо вони вже вчаться, як не завагітніти. Не зростає і кількість абортів у юних, хоча і не зменшується. Це питання ми контролюємо. Аборт у такої дитини може негативно позначитися на її дітонароджувальній здатності, вона сама може і не знати про це. Вже пізніше в подружньої пари виявляють безпліддя, починають шукати причину, але дівчина, яка зробила аборт в тринадцять років, своєму хлопцеві навіть говорити про це не буде.

— Якщо завагітніла зріла жінка, а батько майбутньої дитини наполягає на перериванні вагітності — лікарі все-таки намагаються зберегти дитя. Яка позиція медиків щодо такої ситуації в юних? Якщо якихось протипоказань до вагітності та народжування немає, то чи потрібно юним…

— …робити аборт? Звісно, народжувати треба — але в школах ми наголошуємо, що народити можна повноцінно, вийшовши заміж, а за законом це можна зробити з сімнадцяти років. Але, якщо вже так сталося, то юна мама не має права на виховання дитини — дитя або забирають у притулок до певного віку, або батьки дівчинки всиновлюють внука.

ДІТИ МАЮТЬ ЗАЙМАТИСЯ ДИТЯЧИМИ СПРАВАМИ, А НЕ ВАГІТНІТИ

— Ваше особисте ставлення до раннього статевого життя?

— Негативне. Діти мають займатися дитячими справами.

— А якщо вона закохалася в свої шістнадцять років?

— Нууу… хай зустрічаються, їдять морозиво, ходять на концерти, а коли виростуть і зареєструють свої стосунки — тоді вже думають про дітей. Я не вітаю раннє статеве життя. Все в житті треба робити вчасно.

— Чи займаєтеся Ви як фахівець просвітницькими бесідами в колі друзів і рідних?

— В колі друзів і рідних ми не говоримо про дитячу вагітність. Але, якщо до мене звертаються по допомогу — готовий завжди порадити.

— А зі своєю донькою говорите на ці теми?

— Вона наблизилася до такого віку, що вже може і завагітніти, але всі розмови про це я доручаю мамі — мені як батькові якось незручно обговорювати делікатні питання з донькою (ніяковіє. — Авт.), про місячні їй теж мама розповідала. А от із сином я, звичайно, вже буду говорити про ЦЕ.

Розмовляла Оксана КОВТОНЮК, «Освіта України» № 73-74

 

 

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Коментарі закриті.