Освіта Піднебесної - китайский студентЯкщо ще п’ятнадцять років тому про китайські ВНЗ ніхто не чув, то сьогодні освіта цієї країни цілком відповідає європейським стандартам. Один із найамбітніших проектів Китаю у сфері освіти – «Проект 211». Згідно з ним, сто китайських вишів у 2021 році повинні посісти лідируючі позиції у світі. За різними даними, про освіту китайських студентів існує багато суперечливої інформації. Якщо одні розповідають про наполегливість і відповідальність студентів, то інші – про їхню лінь та безвідповідальність.

Нині у 592 китайських вищих закладах навчається понад 230 тисяч студентів зі 189 країн світу. У минулому році китайська влада виділила їм 20 тисяч стипендій. За оцінками експертів, у різних країнах світу навчається близько 400 тисяч китайських студентів.

Навчання
До освіти китайці ставляться дуже серйозно. Держава інвестує величезні кошти, багато ВНЗ оснащено за останнім словом техніки, у країні використовують передові методики навчання, університети запрошують кращих зарубіжних викладачів.
Загалом, майбутнє кожного китайця фактично залежить від іспиту, який він складає після закінчення школи. У день підсумкового випробування країна «завмирає». Для кожної школи передбачають певні квоти на вступ до вишу. Перелік ВНЗ обговорюють заздалегідь, за кількістю набраних балів абітурієнт обирає навчальний заклад із запропонованих. А потім він іде в «самостійне життя». Батьки можуть відмовитися від усіх благ, аби лише їхнє «чадо» отримало повноцінну гідну освіту.
Кращі студенти навчаються в китайських вишах; ті, хто склав іспити гірше, – їдуть за кордон. Правда, за кордоном часто навчаються й ті, чиї родичі або друзі батьків залишилися в країнах колишнього Союзу.
Середня вартість навчання в Китаї (залежно від вишу та спеціальності) становить близько 2 500-3 500 $ за рік. Самі ж китайці розповідають, що в їхній країні вища освіта малодоступна, дорога. Для них дешевше навчатися за кордоном (з огляду на плату за навчання, переїзд, проживання, харчування).
Китайські студенти навчаються чотири роки, пара триває 40 хвилин. Коли студент складає іспит, оцінюють не те, скільки він набере балів зі 100 можливих, а, навпаки, те, як він написав роботу, порівняно з кращим студентом у групі. Тому між студентами – велика конкуренція, кожен намагається бути кращим.

Студенти
Китайські студенти вирізняються наполегливістю та працьовитістю. Розваги й побачення відходять на «другий план» заради навчання. Одружитися в період навчання (навіть на старших курсах) не те, що заборонено, а навіть на думку нікому не спаде. Вони прокидаються о шостій ранку, хоча заняття починаються о восьмій, а до початку лекцій займаються на свіжому повітрі. Загалом, практично всі виші сплановані так, що на території закладу розміщені корпуси, спортивні стадіони й паркова зона. До дванадцятої години всі студенти перебувають в аудиторіях, ніхто не прогулює. Потім усі йдуть до їдальні, після чого – обов’язковий відпочинок. У другій половині дня вони знову вже самостійно навчаються в аудиторіях до 17.30. Відбій – після закриття гуртожитків, о 22.00 або о 23.00. У Пекіні навіть метро працює тільки до десятої, оскільки нічний спосіб життя майже ніхто не веде.
Існує дещо інша, практично протилежна інформація про китайських студентів. Кажуть, що вони дуже ліниві, недоглянуті, за собою не прибирають. На просторах інтернету розміщено безліч фотографій, де зображено брудні гуртожитки (якщо їх можна так назвати), які більше нагадують сміттєве звалище. Іноземці розповідають про неохайність китайців, деякі кажуть, що китайці з ранку до вечора грають за комп’ютерами, а під час сесії купують «оцінки» в заліковку.

Взаємодопомога
Студенти – дружні між собою, там система така, що практично все вони роблять разом: навчаються, їдять, відпочивають. Тому питання взаємодопомоги не постає як таке. Часто студенти різних країн поселяються в одній кімнаті, аби швидше опанувати мову. Найпоширеніший спосіб обміну знаннями – «хусян банчку» (взаємодопомога). Одну годину китайський студент викладає іноземцеві китайську мову, а другу годину той викладає йому англійську. Але на практиці все закінчується тим, що дві години триває навчання тільки китайською або англійською. До речі, викладання англійською – один з основних видів підзаробітку іноземців.

Житло
Умови проживання іноземних і китайських студентів дуже відрізняються. Скажімо, студентам із-за кордону пропонують комфортні студентські гуртожитки, спеціально побудовані для іноземців. Це можуть бути апартаменти – окрема квартира на території гуртожитку зі всіма вигодами і за низькою ціною (близько 15 $ на добу). Дешевший варіант – кімната на двох із санвузлом, телевізором і телефоном (2000 $ на рік). Крім цього, можна винаймати квартиру чи жити в сім’ї. Але в будь-якому випадку потрібно заздалегідь попередити, аби вирішити в деканаті всі питання з пропискою.
Абсолютно протилежні умови створені для китайських студентів. Гуртожитки поділені на чоловічі та жіночі, переважає коридорний тип. В одній кімнат живе по 6-8 осіб. У кімнатах стоять двоповерхові ліжка, кілька столів та стільців, убудована шафа, полиці. Особисті речі не тримають у житлових приміщеннях, а в спеціальних гардеробних. Зручності загального користування розташовані на поверсі, а от душові кабіни – частіше в іншому приміщенні. Кажуть, що в гуртожитках навіть світло вимикають після 23.00.

Витрати
У графу «витрати» насамперед записуємо проживання, яке обходиться близько 700-800 $ за семестр. Харчування – недороге, якщо відвідувати студентські їдальні, близько 1-1,5 $ за обід (в їдальні можна розрахуватися карткою або готівкою). Побутові товари, одяг і т. ін. у Китаї дешеві й значно кращої якості, ніж ті, що потрапляють на прилавки українців. Студентські квитки (зокрема ISIС) надають знижки на квитки до музеїв, театрів тощо. Деяким студентам для проживання вистачає стипендії, тому вони і не працюють.

Канікули в Китаї довші, ніж у більшості країн світу, понад три місяці. Усі студенти-іноземці отримують посвідчення для проживання терміном на рік, вони можуть порівняно вільно подорожувати країною.

 Ірина Царук

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *