Нещодавно на базі Запорізького національного університету відбулася перша Літня школа з громадянської освіти. Її організаторами стали представники факультету соціології та управління вишу на чолі з доктором філософських наук Володимиром Скворцом та головою Запорізького відділення Федерації дебатів України, студенткою факультету соціології та управління Юлією Юргіною разом із громадською організацією «Нове бачення», яку очолює Олена Зима.

Серед учасників школи були учні, студенти, вчителі та викладачі з Полтави, Києва, Житомира, Бердянська, Дніпропетровська й Запоріжжя.

До організаційного комітету Літньої школи увійшли Олена Зима, Володимир Скворець, Юлія Юргіна, Олександр Шаньгін, Людмила Давлєтова, Людмила Коваленко та Наталія Фанагей. Усі вони доклали чимало зусиль – задля підготовки роботи Літньої школи – із залучення ресурсів та розробки програм занять і тренінгів.

За задумом організаторів, ця школа сприяла розвитку громадянської активності, яка досить необхідна сучасному українському суспільству. Метою проекту було впровадження в практику шкіл 5 областей сходу України принципів та цінностей громадянської освіти, відповідно до рекомендацій Ради Європи щодо міжкультурного розуміння прав людини та громадянської освіти, здійснення обміну досвідом та найкращими практиками у галузі громадянської освіти для утвердження принципів демократії та прав людини у діяльності школи.

Крім того, одним із завдань Літньої школи було навчання її учасників технологій громадянської освіти. Так, одним із напрямів діяльності стала майстерня з написання соціальних проектів, якою керував В’ячеслав Рудницький, тренер ГО «Нове бачення». За п’ять занять учні та студенти презентували аж чотири проекти, орієнтовані на такі галузі життєдіяльності, як діяльність органів місцевого самоврядування та державної влади, екологію, економіку та соціальний розвиток.

Реалізація цієї роботи стала можливою завдяки налагодженій співпраці керівництва факультету соціології та управління і громадської організації «Нове бачення» м. Дніпропетровська за підтримки відділу освіти, преси та інформації Посольства США в Україні та громадської організації «Київський діалог».
Перспективним виявився проект щодо роботи з владою, який представила збірна команда студентів факультету соціології та управління і учнів гімназії № 45 м. Запоріжжя. Суть ідеї полягала в тому, щоб проводити громадські слухання онлайн між представниками влади та громадянами міста. За словами Юлії Юргіної, керівника проекту, слухання можуть відбуватися як з приводу законопроектів, так і на тему актуальних проблем міста. Головне, щоб уповноважені особи зважали на громадську думку і реалізовували політику, керуючись відповідними умовами.

Та не лише студенти і школярі під час зібрання змогли дізнатися щось нове. Для вчителів та викладачів організатори також провели майстер-класи, що дозволили ознайомитися слухачам із сучасними методами громадянської освіти, її принципами та типологією. Тренінги проводили голова ГО «Нове бачення» Олена Зима, тренер цієї громадської організації Людмила Коваленко, а також доктор філософських наук ЗНУ Володимир Скворець.

Робота Літньої школи була продуктивною не лише з погляду вивчення проектного менеджменту. У рамках заходу організували дебати, під час яких команди відстоювали свої проекти. Крім того, було багато й інших приємних моментів. Так, у перший вечір Юлія Юргіна провела вечір української поезії. Наступного дня учасники зіграли у фан-дебати. А на третій день команди інсценували казки з висвітленням соціально-правових моментів. Кожен з учасників школи отримав мотивацію й натхнення до подальшої роботи.

За словами організаторів, проведення цієї школи має стати доброю традицією для Запорізького національного університету. Представники факультету соціології та управління прагнуть розвивати громадянську освіту не лише в Запоріжжі, а й хочуть ділитися власним досвідом у цій важливій галузі життєдіяльності з усією Україною.

Прес-центр ЗНУ

 

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *