Не будь ні вельможею, ні лихварем, ні алкидом, ні пігмеєм.
Будь тільки людиною — чуєш?
Людиною — і знайдеш благо.
Григорій Сковорода

Нещодавно в Переяслав-Хмельницькому університеті імені Григорія Сковороди за підтримки ДВНЗ «Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди», Інституту літератури  ім.Т.Г.Шевченка НАНУ, Інституту філософії ім.Г.С.Сковороди НАНУ, ВУТ «Просвіта» ім.Тараса Шевченка, Національної асоціації українознавців, Літературно-меморіального музею Г.С.Сковороди НІЕЗ «Переяслав», Центру Сковородинознавства, кафедри української і зарубіжної літератури та методики навчання імені М.Максимовича традиційно відбулася Міжнародна конференція «ХVІІ Сковородинівські читання». 

Відкрив захід ректор вишу, професор Віктор Коцур, який привітав учасників і вручив першому ректорові університету Івану Стогнію орден «За заслуги» І ступеня. Від ученої ради університету найактивнішим учасникам конференцій вручили нагороди — медалі Григорія Сковороди. Серед нагороджених – делегація із селища Бабаї Харківського району Харківської області – Алевтина Шепель та Ігор Васеха. А також медаллю Михайла Сікорського нагороджений член організаційного правління «Великого проекту «Сковорода-300» Борис Войцехівський.

Читання продовжив організатор заходу, директор Центру Сковородинознавства, професор, академік Академії вищої освіти України Микола Корпанюк, який зауважив: «Мені надзвичайно приємно, що основний склад нашої конференції незмінний і протягом кількох десятків років співпрацює з університетом. Читання засновані 1983 року завдяки першому ректорові – Іванові Петровичу Стогнію, – й відбуваються постійно. Сподіваюся, що їх історія попереду довга і тривала, бо пізнати Сковороду — це пізнати себе, знайти і зреалізувати себе в суспільстві і, зрештою, бути щасливим».

Учасників конференції привітав перший ректор вишу Іван Стогній, який своїм виступом віддав шану світлій пам`яті українського мислителя, наголосив на актуальності та злободенності філософії Григорія Сковороди.

Із вітальним словом до учасників звернувся голова Бабаївської селищної ради Харківського району Харківської області Олександр Мороз. Він зауважив, що односельці пам’ятають славетного земляка і пишаються ним. У селищі пропагують творчий доробок видатного філософа. А також вручив гостям маленькі подарунки – брошурки та календарики  із зображенням та афоризмами видатного філософа. До вітальних слів долучилися також член організаційного правління «Великого проекту «Сковорода – 300» Борис Войцехівський; доктор філологічних наук, професор, завідувач Відділу давньої літератури Інституту літератури ім.Т.Г.Шевченка  Микола Сулима; декан філологічного факультету Оксана Свириденко; доктор філософських наук, завідувач відділу історії  філософії України Інституту філософії ім. Г.С. Сковороди НАН України Сергій Йосипенко.

До участі в конференції зголосилися 99 учасників. Серед них письменники, науковці, аспіранти. На конференцію прибули учасники з України та з-за кордону. Зарубіжне Сковородинознавство представили доктор теологічних наук з християнської філософії, панотець Міхал Тадеуш Ганзель з Польщі, Дарина-Тетерина Блохин із Німеччини.

На пленарному засіданні доповіді виголосили доктор теологічних наук з християнської філософії Міхал Тадеуш Гандзель, доктор філологічних наук, професор Микола Сулима, доктор філологічних наук, професор кафедри історії та стилістики української мови Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка Лідія Гнатюк.

Решту доповідей представляли протягом двох днів на секціях філології, філософії, педагогіки та «Йосип Верещинський – предтеча Григорія Сковороди». Було організовано виїзне засідання у Коврайський НВК ім. Григорія Сковороди, на якому продовжилася праця секцій. Тематика досліджень – різноманітна й надзвичайно цікава.

Для учасників конференції було організовано вечір народної та кобзарської музики в Музеї ім. Григорія Сковороди, творчу зустріч із місцевими поетами та письменниками, екскурсії до музеїв міста Переяслава-Хмельницького.

Ольга Волочай, 
фахівець редакційно-видавничого відділу
Переяслав-Хмельницького університету імені Григорія Сковороди

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу