12 листопада 2015 року в Міністерстві освіти і науки України за участі заступника міністра – керівника апарату міністерства Олега Дерев’янка відбувся семінар щодо реалізації проекту «Вища освіта. Енергоефективність та сталий розвиток». У семінарі взяли участь представники Європейського інвестиційного банку, Європейської комісії в Україні, українських університетів.

Олег Дерев’янко наголосив на важливості проведення аудиту з енергоефективності, що був проведений у будівлях університетів латвійською консалтинговою компанією «Ekodoma». І хоча ідея залучення інвестицій у технічну модернізацію будівель не нова, проте розуміння того, що заходи з енергоефективності дають змогу заощадити  – актуальне для нашого часу питання, впевнений заступник міністра, керівник апарату.

За словами Олега Дерев’янка,  тільки дані дослідження можуть відповісти, скільки буде заощаджено завдяки  енергозберігаючим заходам та коли. За результатами аргументованих даних аудиту Міністерство освіти і науки України разом з Міністерством фінансів України розробить формат фінансування імплементації проекту «Вища освіта. Енергоефективність та сталий розвиток». Сьогодні Європейський інвестиційний банк разом із МОН працює над трьома фінансовими компонентами його імплементації.

Представник Європейського інвестиційного банку Габріела Чумак зазначила, що, відповідно до вимог Європейського інвестиційного банку, проектні пропозиції 7 університетів пройшли багатоступеневу процедуру відбору і становлять основу пілотного проекту ЄІБ та Міністерства освіти і науки.  Проект передбачає охоплення енергоаудитом та санацією 147 будівель загальною площею 820 тисяч кв. м, створення та вкомплектування сучасним обладнанням понад 20 нових та існуючих лабораторій  семи університетів України.

У рамках проекту консалтинговою компанією «Ekodoma» був проведений енергоаудит трьох університетів. Надані звіти енергоаудиту були профінансовані з Цільового фонду Східного партнерства технічної допомоги (EPTATF) та  гранту забезпеченого ЄІБ.

Як повідомила Габріела Чумак, університети – учасники проекту мають великі витрати по теплу,  їх система вентиляції застаріла або її й поготів немає, електричні системи в багатьох будівлях у критичному стані. В результаті повітря у будівлях неякісне, надмірно споживається теплоенергія, що спричиняє великі фінансові витрати. Саме для покращення енергетичних показників будівель було створено цей проект. Загальні витрати проекту становлять 175 млн євро. Це інвестиції у заходи з енергоефективності, що охоплюють модернізацію (санацію) будівель, їх теплові та електричні системи, що в комплексі обов’язково приведе до енергозаощаджень та комфортних умов навчання та праці.

Габріели Чумак розповіла, що фінансова модель реалізації проекту складається з надання кредиту в розмірі 63 % від загальної суми проекту. Також Європейський інвестиційний банк звернувся до кількох донорів фонду енергоефективності та партнерства з навколишнього середовища Східної Європи (E5P), в якому Європейська комісія  є найбільшим донором, по технічну допомогу і грантову інвестиційну підтримку в 10 млн євро.

Проект буде керуватися технічними координаторами, як у Міністерстві освіти і науки, так і в університетах. Окрім того, університетам надаватиметься технічна допомога фахівців у вигляді  консультацій з оформленням міжнародних фінансових угод та технічної складової проекту. «Університети зможуть багато чого навчитися у сфері енергозбереження, а проект матиме мультиплікативний ефект», – наголосила представник Європейського інвестиційного банку.

Клавдіо Рокас, представник компанії  «Ekodoma» повідомив, що енергоаудит проводився у 59 будівлях трьох університетів. За отриманими даними, будівлі потребують повної санації, зокрема даху, люків, вентиляційної системи, термоізоляції всієї будівлі та інших заходів.

За представленими розрахунками консалтингової компанії «Ekodoma», якщо у санацію будівель вкласти близько 90 євро на кв. м, то можна зекономити 50 – 60 % коштів трьох університетів, зокрема економічний ефект цієї інвестиції становитиме 1,5 тисячі євро,  енергетичний – 25 Гкал,  а самоокупність становитиме близько 20 років.

Також слід зазначити, що висновки аудиторів були підтверджені незалежним аудитом української сторони.

Проект «Вища освіта. Енергоефективність та сталий розвиток» розпочато у 2012 році. До  проекту залучені університети з різних регіонів України, а саме:

– Національний технічний університет «Львівська політехніка»,

– Полтавський національний технічний університет ім. Юрія Кондратюка,

– Чернігівський національний технологічний університет,

– Сумський державний університет,

– Національний педагогічний університет ім. М. Драгоманова,

– Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»,

– Вінницький національний технічний університет.

За інформацією МОНУ

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *