Дослідники Массачу?сетського університету провели експеримент щодо шкоди постійно ввімкненого телевізора. Як стверджують психологи, третина малюків живе в оселях, де постійно працює телевізор. Батьки можуть залишити його включеним для фону і піти в іншу кімнату. А цей «фон», як з’ясувалося, є шкідливим.

Вчені запросили понад півсотні батьків із малюками у віці від року до трьох і запропонували їм провести в лабораторії годину. При цьому перші півгодини дитина та  батьки сиділи в ігровій кімнаті без телевізора, а решту часу – в такій самій кімнаті, де працював телевізор. Під час експерименту учасників дослідження знімали  на відеокамеру, а отримані записи потім передавали психологам для аналізу. Фахівці переглядали ролики і рахували, скільки разів батьки так чи інакше взаємодіяли з дітьми: брали їх на руки, зверталися до них або разом гралися.

Підрахунки підтвердили поширену думку про те, що телевізор справді відволікає батьків: там, де на екрані йшла популярна передача, до дітей зверталися в середньому на 20 % рідше. І, як вважають вчені, їхнє дослідження спростовує припущення про нешкідливість телевізора для дітей. «Блакитний екран» відволікає батьків від малюка, а це навряд чи залишається безслідним.

Раніше каліфорнійські психологи стверджували, що ввімкнений телевізор відволікає від ігор самого малюка. Ще одне дослідження показало, що розвиток інтернету теж призвів до зменшення часу, витраченого батьками на спілкування з дітьми: у сім’ях, де доступ до мережі є практично в кожного, спільне дозвілля якщо не стає рідкістю, то суттєво скорочується.

Також лікарі вважають небезпечним навіть вимкнений телевізор або комп’ютерний монітор. І справа не в електромагнітному випромінюванні і не в токсичних речовинах, що виділяє пластмасовий корпус,  все значно банальніше: за оцінками травматологів, для малолітніх дітей віком до п’яти років техніка небезпечна тим, що її можна легко перекинути, а ухилитися від удару падаючого монітора або телевізора  дитина не в змозі.

Тому мало просто приділяти малюку більше уваги і не залишати телевізор працювати як фон – техніка повинна бути надійно закріплена.

дети-смотрят-телевизорПсихологи стверджують: телевізор до трьох років несе незрівнянно більше шкоди розвитку дитини, ніж користі. Річ у тім, що до трьох років у мозку людини формуються емоційна сфера, фантазія, творчі здібності і найголовніше – мислення, зокрема абстрактне, і внутрішнє мовлення. А яскравий екран привертає увагу малюка, в цьому телесвіті вирує життя, герої веселяться, плачуть і здійснюють вчинки – сиди собі і спостерігай! При цьому, по-перше, від маленького глядача зовсім не вимагається особливо думати та брати участь у дії. А по-друге, розвага приходить сама в будь-який час – не треба сушити голову, чим себе зайняти, яку гру придумати, який замок і з чого побудувати. Фантазія, можна сказати, потихеньку атрофується, внутрішнє мовлення не затребуване, придумати рольову гру дуже важко.

Учені стверджують, що рекламний ролик негативно впливає на  розвиток малюка. Реклама, здебільшого створювана грамотними фахівцями, привертає увагу. Прийоми маніпулювання прості і відомі: рекламний ролик – це швидка, динамічна зміна яскравих картинок, гучніший, ніж зазвичай, звук, емоційна насиченість і нерідко наявність хоч і короткого, але цілком закінченого сюжету. Ну справжня казка для дитини! Ролик стає часом навіть більш привабливим, ніж довгий мультик. Тут і причина збудженості нервової системи. Фахівці називають таких дітлахів гіперактивними, їм дуже важко потім навчатися в школі …

Тож діти, які багато дивляться ТБ, складно сприймають інформацію на слух, не вибудовують взаємозв’язку частин тексту, погано запам’ятовують, мають бідний словниковий запас.

11Психологи дають пораду: якщо в кімнаті малюк до року – краще взагалі не вмикати телевізор, а дивитися улюблені серіали, поки він гуляє, спить або зайнятий грою в іншій кімнаті. Заповз у «зону телевізора» – не замислюючись, вимикаємо! Більше того, треба постаратися, щоб малюк прожив без телевізора, мультфільмів і комп’ютера хоч би до трьох років, коли буде сформована база – емоційна сфера, мислення, внутрішнє мовлення.

Для настрою нехай звучить хороша музика. І ще, звісно, читаємо книжки, розглядаємо картинки. Хороша альтернатива телевізору – аудіокасети, диски з записами казок: фантазія і абстрактне мислення в дитини працюють бурхливо, адже вона уявляє все почуте.

Юлія Осіння

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *