ВООЗ у рамках оновленої стратегії профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини розглядає широке використання методу сухої краплі крові (СКК) для діагностики ВІЛ-інфекції у дітей, народжених ВІЛ-інфікованими жінками як одного з основних профілактичних напрямів у запобіганні вертикальній трансмісії ВІЛ. 

Доцільність тестування дітей із використанням методу СКК є наразі обґрунтованим та дає змогу в родопомічних закладах виявляти ВІЛ-інфекцію в дітей у перші 48 годин життя, що забезпечить своєчасне призначення АРТ дитині та її подальше медичне спостереження за місцем проживання.

Сьогодні метод СКК є стандартом медичної допомоги в Україні в рамках Уніфікованого клінічного протоколу первинної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги дітям «ВІЛ-інфекція», затвердженого наказом МОЗ України № 92 від 24.02.2015 р. Проте, в Україні цей метод поки що не використовується у рутинній практиці.

20151125_104531На початковому етапі впровадження технології СКК в Україні наказом МОЗ України від 07.08.2015 № 497 були визначені пілотні регіони, де зареєстровано найбільша кількість ВІЛ-інфікованих дітей, народжених ВІЛ-інфікованими жінками – Дніпропетровська, Миколаївська, Одеська області та м. Київ. З метою ефективної реалізації пілотного проекту фахівцями УЦКС були розроблені алгоритм взаємодії регіональних центрів профілактики і боротьби зі СНІДом з родопомічними закладами, інші інструктивні матеріали.

20151202_150622Із 23 листопада по 3 грудня 2015 р. фахівці УЦКС провели навчання персоналу пологових будинків (відділень, інших родопомічних закладів та лабораторій) методики забору матеріалу методом СКК та проведення відповідних лабораторних досліджень у 4-х пілотних регіонах.

За результатами дослідження будуть розроблені методичні рекомендації щодо здійснення алгоритму тестування на ВІЛ-інфекцію з використанням СКК у новонароджених та підготовлені пропозиції щодо широкого впровадження цього методу в практику в усіх регіонах України.

Термін виконання пілотного проекту – 1 рік. Реалізація пілотного проекту здійснюється за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).

 Прес-служба МОЗ України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *