Шенон Люсід, американська жінка-астронавт і доктор біохімії, зустрілася зі студентами двох факультетів Запорізького національного університету: юридичного та журналістики. Разом зі своїми друзями вона завітала до ЗНУ, щоб провести тут розмовний клуб з англійської мови. На зустрічі студенти могли не лише потренувати іноземну вимову, а й збагатити свою ерудицію. Вони цікавились, що людина відчуває, коли перебуває в космосі, чи смачне харчування космонавтів та чи зустрічала Шенон інопланетян.

Шенон три роки тому залишила роботу в NASA (Національне управління з повітряного плавання та вивчення космічного простору, США), а тепер насолоджується подорожами. Задоволення жінка отримує і від спілкування, тому одразу погодилася на пропозицію подруги проводити розмовні клуби. Це – вже третій її візит до України, в попередні два вона відвідала Київ.

Народилася Шенон Люсід у Китаї, її батьки були місіонерами. Майбутня астронавтка була непримхливою та спокійною дитиною, тому батько завжди брав її з собою в подорожі. Полетіти в космос Шенон мріяла з дитинства: спершу вона цікавилася, як у Шанхаї може бути ніч, а в Техасі (де в той час жила її бабуся) – день. Пізніше дівчина захопилася фантастикою і прочитала всі книжки, які тільки змогла знайти, про космос та життя на інших планетах. А от коли відбулася перша висадка людей на Місяць, вона твердо вирішила, що також хоче полетіти в космос. Перепоною на її шляху були закони, згідно з якими на роботу до NASA брали лише чоловіків, тому вона продовжувала наукову кар’єру біохіміка. Щойно законодавство змінилося, Шенон подала своє резюме до Національного управління з повітряного плавання та вивчення космічного простору і дуже зраділа, коли отримала звідти ствердну відповідь.

За свою кар’єру американська гостя здійснила 5 польотів у космос, серед них – піврічне перебування на космічній станції «Мир» разом із російськими космонавтами Юрієм Онуфрієнком та Юрієм Усачовим (1996 рік). На станції Шенон займалася науковими дослідами. Наприклад, спостерігала, чи можливо виростити рослини в космосі, що відбувається з людською кров’ю за відсутності гравітації тощо. За цей політ отримала від Президента США Білла Клінтона найвищу нагороду для астронавтів – Космічну медаль пошани Конгресу, оскільки провела в космосі більше часу, ніж інші американки.

Перебування в космосі, за словами Шенон Люсід, вплинуло на її світосприйняття. «Я усвідомила, скільки країн у світі ще не бачила», – зазначає вона. Найбільше під час польотів жінці подобалося спостерігати схід та захід Сонця, які в космосі відбуваються кожні 45 хвилин, та «гуляти світом», коли під ногами ілюмінатор, у якому видно Землю.

Студенти ЗНУ слухали гостю із захопленням і ставили багато запитань. Зокрема, вони хотіли дізнатися, чим харчувалися астронавти під час польотів. «У нас була американська дегідралізована та російська консервована їжа, – зазначила Шенон. – Американська – це здебільшого овочі та бобові, а російська – картопля та м’ясо. Тому в нас було різноманіття в меню».

Запитували і про відчуття в умовах відсутності гравітації. «Це нагадує плавання в басейні, але без води», – розповіла астронавтка. Студенти також цікавилися, чи зустрічала Шенон інопланетян, яке вона має хобі, чим займається зараз. 73-річна жінка працює як соціальний педагог у школі, а захоплюється польотами на літаках.

Приємні враження залишилися у гості і від наших студентів. «Вони дуже вмотивані та включені в роботу клубу, докладають максимальних зусиль, щоб розмовляти англійською», – зазначила вона.

Завершилася зустріч фотографуванням на згадку та автограф-сесією.

Прес-центр ЗНУ

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *