Треба розробити таку формулу фінансування вищої освіти, що передбачатиме можливість надавати кошти високоякісній освіті, буде прозорою, а також враховуватиме міжнародний досвід. На цьому наголосила перший заступник міністра освіти і науки Інна Совсун під час дебатів щодо фінансування вищої освіти, організованих аналітичним центром CEDOS.

Щоб побудувати дієву систему фінансування вищої освіти, університети повинні відповідально ставитися до підготовки студентів і намагатися залучити до себе на навчання якомога більше найкращих студентів. Водночас вступники повинні приймати рішення про вступ не на основі популярності університету, а з огляду на конкретні показники його діяльності. «Завдяки створеному новому механізму фінансування ми зможемо підкреслити сильні сторони системи та покращити вищу освіту загалом», –  наголосила перший заступник міністра.

Інна Совсун представила рішення щодо фінансування університетів в Україні, розроблене Міністерством освіти і науки та відкрите для публічного обговорення. «Ми змінюємо механізм державного замовлення на інший тип фінансування, що базуватиметься на результатах», – повідомила перший заступник міністра.

Як розповіла Інна Совсун, запропонована нова модель фінансування містить кілька компонентів. Один із них – це фінансування університетів на основі торішніх показників. «Ті, хто працює в університетах, повинні мати стабільність, знати про те, що вони отримують 70 % фінансування та можуть планувати свою роботу на майбутнє», – зазначила Інна Совсун. При цьому перший заступник міністра зауважила, що необхідно розробити індикатори – показники, що базуються на результатах навчання вищими навчальними закладами найкращих студентів і можливості студентів вирішувати, до якого університету їм піти навчатися.

Інший компонент – це якість дослідницької роботи в університетах. «Ми повинні розробити прозорі показники для оцінки якості досліджень та створити систему, де університети стануть не лише центрами навчання, а й  центрами проведення досліджень», – наголосила перший заступник міністра.

Інна Совсун зазначила, що найкращі студенти повинні отримувати фінансування від держави. Пропонується створити соціальні фонди для найкращих студентів, орієнтовані на потреби студентів. «Стипендію отримуватимуть соціально уразливі категорії студентів, а також найкращі студенти. Однак не може бути 75 % найкращих студентів, бо це профанує саму ідею – найкращий студент», – пояснила перший заступник міністра. Також один із варіантів підтримки осіб, що навчаються, – надання кредитів на покриття видатків, пов’язаних із навчанням. Є студенти, які не претендують на соціальну стипендію, але їм потрібна матеріальна підтримка, зокрема на проживання під час навчання. У такому випадку пропонується частину коштів перевести в кредитне фінансування, щоб таким чином стимулювати та створити передумови для відповідальної поведінки студентів.

У новій моделі фінансування також пропонується створити фонди капітального інвестування, зважаючи на потреби кожного університету. Деякі програми теж потребують підтримки державного фінансування, оскільки вони не можуть залучити велику кількість студентів, але є дуже важливими для суспільства, наприклад, інженерні спеціальності. «Якщо ми розподіляємо державні кошти вищому навчальному закладу, ми повинні дивитись на якість науково-дослідницької роботи. Основна ідея – створити таку систему, яка передбачатиме можливість надавати кошти високоякісній освіті», – додала Інна Совсун.

Що стосується фінансування приватних установ, то новий Закон України «Про вищу освіту» дає можливість надавати державне фінансувати приватним університетам. У змінах до законодавства, які зараз напрацьовані в Міністерстві і будуть представлені на розгляд громадськості для обговорення, приватні навчальні заклади отримуватимуть фінансування за одним показником – кількістю студентів із числа найкращих, які захотіли навчатися в приватному закладі.

Щодо того, як сьогодні університети вмотивовані витрачати гроші на доступ до міжнародних наукометричних баз, Інна Совсун зазначила, що Міністерство освіти і науки зараз веде перемови про надання комплексної знижки українським інституціям на доступ до баз даних. Водночас сьогодні система фінансування вищої освіти покриває оплату комунальних послуг університетів та оплату праці викладачів. Відомо, що кількість викладацьких ставок чітко прив’язана до кількості студентів. Замість того, щоб навчати меншу кількість студентів і мати гроші на інші видатки, насамперед на дослідження, це автоматично стимулює витрачання всіх грошей тільки на навчання.

Переглянути відео дебатів можна  тут

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *