Шість литовських профспілок працівників освіти вимагають підвищення до докризового рівня заробітної плати вчителів, що була заморожена протягом 8 років.

Крім того, вони просять виділити 3,56 млн євро як вихідну допомогу працюючим учителям пенсійного віку, щоб вони мали змогу вийти на пенсію. Профспілки освітян вважають, що вчителі щомісячно недоотримують приблизно 600 литів (174 євро). Профспілки також вимагають зменшити кількість учнів у класах і групах.

Профспілки освітян стверджують, що якість системи освіти Литви погіршується; рейтинги країни в міжнародних дослідженнях щорічно знижуються, а результати литовських студентів у Програмі міжнародного оцінювання студентів нижчі за середні показники країн Організації економічного співробітництва та розвитку. До того ж, система зайнятості вчителів застаріла, вона надто покладається на річні контракти на неповний робочий день без будь-яких гарантій на роботу наступного року.

20 % робочих місць у сфері освіти займають вчителі-пенсіонери, що ускладнює найм молодих вчителів. Крім того, кількість школярів і студентів знижується у зв’язку з демографічною ситуацією та еміграцією до інших країн, що також негативно позначається на галузі загалом і на наймі вчителів зокрема.

У національній доповіді ЮНЕСКО щодо прогресу Литви в реалізації стратегії «Освіта для всіх» наголошується, що система освіти Литви постає перед низкою проблем насамперед через недостатнє і неефективне фінансування та погане управління.

«У Литві заходи з поліпшення якості освіти не є систематичними, вони хаотичні, суперечать один одному, відсутня політична стабільність і послідовність», – зазначає Тетяна Бабраускієне, міжнародний секретар Федерації литовських профспілок освіти і науки Литви (FLESTU), яка представляє приблизно 10 тисяч вчителів усіх рівнів освіти.

У Литві проблеми нерівності та недоступності освіти особливо виявляються в низькій якості викладання та низькому рівні відвідуваності в невеликих сільських школах, а також доступі дітей із малозабезпечених сімей, зокрема в сільській місцевості, до дошкільної освіти. Оскільки дуже мало молодих спеціалістів обирають своєю професією працю в дошкільних навчальних закладах, їх персонал значно старший, ніж у навчальних закладах інших рівнів освіти.

Фінансування загальної освіти в Литві, що виділяється з розрахунку на одного учня, серйозно відстає від середніх показників по ЄС. Тож, хоча рівень охоплення освітою є позитивним, необхідно виділяти додаткові кошти для поліпшення якості освіти. Крім того, в той час, як сума, що виділяється на одного учня початкових класів, зростає із кожним роком, сума коштів, що виділяється на одного учня середніх і старших класів, останнім часом скорочується.

Правляча коаліція Литви погодилася задовольнити деякі з вимог вчителів і виділити додаткове фінансування у розмірі 10 млн євро. Водночас МОН зазначає, що для максимального задоволення вимог профспілок вчителів щодо поліпшення ситуації в галузі та умов праці вчителів необхідно понад 100 млн євро.

Профспілки вчителів не вірять у те, що додаткові 10 млн євро, обіцяні урядом, «врятують ситуацію».

«Після 2 років переговорів з урядом і після досягнення згоди щодо сфер, які мають бути покращені, уряд заявив, що додаткового бюджету на систему освіти і зарплати вчителів не передбачено. Після попереджувального страйку, що відбувся 8 листопада 2015 року, ми вирішили 22 лютого розпочати безстроковий страйк. Просимо всі профспілки вчителів у Європі підтримати нас у наших зусиллях», – зазначає Тетяна Бабраускієне.

За інформацією міністерства освіти Литви, в страйку беруть участь учителі 233 шкіл із 43 самоврядувань країни, що становить 10 % усіх навчальних закладів. У школах із понеділка не проводять уроки, діти займаються позакласними заняттями.

 Інформує Міжнародний відділ ЦК Профспілки

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *