Днями в Закарпатському інституті післядипломної педагогічної освіти у рамках курсів підвищення кваліфікації вчителів історії та правознавства відбулась конференція „Славетні постаті Закарпатського краю”. Педагогам розповіли про людей-патріотів, які звикли ставити перед собою мету і наполегливо прямувати до неї, стверджуватися, долаючи перепони на життєвому та творчому шляху, формуючи проукраїнський світогляд.

До славних синів Сріберної Землі належить і Павло Федака – відомий учений, краєзнавець, музеєзнавець, громадсько-політичний і культурний діяч, доктор історичних наук, голова Закарпатського крайового культурно-освітнього товариства „Просвіта” з 1990 року, лауреат Всеукраїнської премії ім. П. Чубинського, лауреат просвітянської премії ім. президента Карпатської України Августина Волошина, кавалер ордена „За заслуги” ІІІ ступеня.

Багатогранна, непересічна особистість. Його життя, як і науково-творча діяльність, – це громадянська звитяга і, без перебільшення, навіть громадянський подвиг. Патріот отчого краю й України, сіяч людської мудрості, борець за волю і правду.

Павло Федака є одним із тих прогресивних громадсько-політичних і культурних діячів Закарпаття, котрі стояли біля витоків відродження, утвердження української національної ідеї, розбудови незалежної демократичної Української держави. Він, Павло Федака, як і Петро Скунць, Йосип Баглай, науковці, просвітяни краю, стали ініціаторами багатьох громадських ініціатив.

Недаремно Мирослав Сополига, доктор історичних наук, почесний доктор УжНУ, директор Національного музею української культури у Свиднику (Словаччина) у вступній статті до книжки „Павло Федака: бібліографічний покажчик” називає Павла Михайловича подвижником української ідеї в Карпатах. На конті дослідника: 2 939 творчих позицій – 30 книжок і брошур; 44 укладені наукові збірники, матеріали конференцій, щорічні календарі-альманахи „Просвіти”; близько 400 наукових і 1100 популярних публіцистичних, інформаційних та інших статей; понад 460 неопублікованих наукових праць та експедиційних матеріалів, доповідей, відгуків, повідомлень і виступів на наукових і науково-практичних конференціях, під час відзначення важливих подій ювілеїв визначних людей та ін.; понад 50 створених експозицій і стаціонарних виставок у різних музеях Закарпаття; біля 200 організованих і проведених наукових і науково-практичних конференцій, культурно-просвітницьких і громадсько-політичних заходів та ін.; понад 600 публікацій про Павла Федаку та його праці в наукових, науково-популярних, періодичних, бібліографічних та енциклопедичних виданнях; фотолітопис; іменний покажчик; покажчик псевдонімів; покажчик криптонімів; покажчик співавторів; покажчик використаних періодичних видань.

Належить відзначити також і вагомий особистий внесок Павла Федаки у створення і розвиток Закарпатського музею народної архітектури і побуту, меморіального музею президента Карпатської України, Героя України Августина Волошина, діяльність Закарпатського краєзнавчого музею, Національного музею народної архітектури та побуту України, в яких він плідно працював на різних посадах, у тому числі директора, упродовж багатьох років.

Автора цих скромних розмірковувань поєднує з Героєм есе багаторічна плідна, творча праця на славу Богові, України, процвітання крайового культурно-освітнього товариства „Просвіта”. Передусім це – численні науково-практичні конференції та розвідки у часи відродження й утвердження незалежності України, творчі вечори, вечори-портрети, присвячені Вікентію Шандору, Едуарду Вінтеру, Остапу Вахнянину та іншим видатним особистостям у царині історії, культури; відродження, розвитку і поширення Пласту, Черкейсу на Закарпатті.

Чимало вже написано про Павла Михайловича Федаку, його родовід та ще, а ми на це щиро сподіваємось, буде написано. Підсумуємо лаконічно духовно-соціальними інтенціями: Патріот. Науковець. Добродійник. Миротворець.

За інформацією Закарпатського інституту
післядипломної педагогічної освіти

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *