Діяльність Міністерства освіти і науки з 2014 року спрямована на знищення приватної монополії. «Монополіст отримував надприбутки за рахунок держави і сімей, діти яких навчаються в навчальних закладах різних рівнів». На цьому наголосив міністр освіти і науки Сергій Квіт під час засідання Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти 16 березня 2016 року.

Сергій Квіт зазначив, що у 2015 році міністерству вдалося децентралізувати виготовлення дипломів про вищу і професійно-технічну освіту. Сьогодні кожен університет друкує дипломи за власним дизайном і сам обирає друкарню. При цьому Державне підприємство «Інфоресурс» надає навчальному закладу номер і серію документа, які вважаються захистом виданого диплома. Таке рішення дало можливість суттєво знизити ціну на виготовлення документів. В одному навчальному закладі економія становила майже 467 тисяч гривень. Наприклад, у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка виробництво документів про вищу освіту було здешевлено в 2,65 разу. «Завдяки цьому кроку монополіст «Державний центр прикладних і інформаційних технологій» втратив 43 млн гривень», – наголосив міністр.

За словами міністра, цього року буде децентралізовано виробництво студентських квитків, адже станом на 1 вересня 2015 року вартість студентського квитка становила 72 гривні. Для порівняння: виготовлення найдорожчої банківської картки коштує не більше 34 гривень. Також розглядається питання виготовлення на місцях свідоцтв про базову освіту і атестатів  про загальну середню освіту.

Сергій Квіт пояснив, чому міністерство було вимушене підвищити ціну за використання Єдиної бази з питань освіти в розрахунку на одного студента. Питання про захист документів про освіту призвело до того, що у 2000 році з’явилися дві приватні структури: ЗАТ Науково-дослідний інститут прикладних інформаційних технологій (НДІ ПІТ) і Державний центр прикладних і інформаційних технологій (ДЦ ПІТ). НДІ ПІТ було створено як певну «прокладку», аби легітимізувати право приватної структури на використання всіх інформаційних баз.

Державне підприємство «Інфоресурс» було створено в 2011 році, воно поглинуло НДІ ПІТ і почало опікуватися Єдиною державною базою з питань освіти (ЄДБО). Міністр наголосив на важливості функціонування бази та зазначив, що через ЄДБО держава взяла на себе зобов’язання обліку перед суспільством і відстежує шлях здобуття освіти – від учнів до студентів і випускників. Завдяки цій базі жодна випадкова людина, яка не закінчила школи, не може вступити до вищого навчального закладу або отримати диплом про вищу освіту, не маючи загальної середньої.

Однак досі права на ЄДБО залишаються у власності приватної фірми, а міністерство має ліцензійну угоду та сплачує цій компанії за програмне забезпечення щороку 1 млн 107 тисяч грн  із  6 млн 87 тисяч загального бюджету на діяльність ДП «Інфоресурс».  Із загального бюджету ще 260 тисяч витрачаються на криптозахист бази. 4 млн 720 тис. грн – це витрати на функціонування ДП «Інфоресурс». Після позбавлення приватної структури монополії на виготовлення документів про вищу і професійно-технічну освіту зменшилися надходження до «Інфоресурсу», а це може позначитися на  роботі державного підприємства. Адже бюджет ДП «Інфоресурс» має становити 6 млн грн на рік. Саме тому було прийнято рішення, що до закінчення строку ліцензійної угоди на програмне забезпечення з приватною структурою на І півріччя 2016 року збільшити ціну вищим навчальним закладам за використання Єдиної державної бази з питань освіти в розрахунку на одного студента на 87 копійок. «Збільшуючи вартість підтримки бази на одного студента в квартал, ми надаємо можливість заощадити близько 100 грн на документах про освіту,  гарантуємо контроль і прозорість, достовірність інформації від абітурієнта до студента і випускника», – наголосив Сергій Квіт.

Питання виготовлення документів про освіту, їх обліку, збереження та поновлення виробничих баз – це, як вважає міністр, без перебільшення, питання національної безпеки, які свого часу були передані на вирішення приватній структурі. «Міністерство не збирається займатися лобіюванням приватних інтересів за рахунок держави і українських сімей. Тому вирішуватиме питання з програмним забезпеченням ЄДБО», – наголосив міністр.