Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення зміни до статті 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (щодо забезпечення права на здобуття освіти). За відповідний законопроект № 3832 проголосували 228 депутатів.

Законом внесено низку змін до Закону «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», пов’язаних із особливостями здобуття освіти громадянами України та іноземцями, особами без громадянства, які постійно проживають в Україні, особами, яким надано статус біженця в Україні, особами, які потребують додаткового або тимчасового захисту, та особами, яким надано статус закордонного українця, які перебувають в Україні на законних підставах та проживають на тимчасово окупованій території.

Закон розроблений з метою вдосконалення механізму здобуття освіти для осіб, які проживають на тимчасово окупованій території, а також заохочення осіб, які здобували освіту на тимчасово окупованій території, до продовження здобуття певного освітнього рівня на території інших регіонів України.

У Законі “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” йдеться про правову основу для розробки та використання онлайн-платформ, що використовуватимуться для надання рівного доступу до здобуття освіти всім особам, які проживають на тимчасово окупованій території та не мають змоги продовжити здобуття освіти в інших регіонах України.

Документ містить дві основні позиції.  По-перше,  оскільки в Україні не визнаються жодні документи, видані окупаційною владою, зокрема й атестати про загальну середню освіту, проект закону передбачає  запровадження процедури атестації для визнання кваліфікацій, здобутих громадянами України та іноземцями в процесі навчання на тимчасово окупованій території.

Міністр освіти і науки Сергій Квіт  зазначив, що такий механізм заохочуватиме до навчання осіб з окупованих територій на території, підконтрольній українській владі. За його словами, це означає, що “ми будемо визнавати кваліфікації, а не документ з печатками окупаційної влади”.

По-друге, в документі пропонується надання квот для здобуття вищої освіти особами, які проживають на тимчасово окупованій території України, що стимулюватиме молодь зробити свідомий вибір на користь продовження навчання на території України.  Зокрема, такий принцип щодо введення квот працює у вищих навчальних закладах Молдови для дітей із Придністров’я.

Лілія Гриневич, голова Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти, зазначила, що лише повністю здобута кваліфікація зараховуватиметься особам із окупованих територій, наприклад, повна загальна середня освіта, але водночас, за її словами, вони повинні скласти іспити з тих предметів, яких не вивчали в школі, – з української мови, української літератури та історії України.

Інформує офіційний веб-портал Верховної Ради України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *