Напередодні засідання президії Асоціації працівників профтехосвіти України з актуальних проблем галузі, що відбудеться 25 березня в Києві, наш кореспондент зустрівся з членом президії АПП Юрієм Кузьміновим.
Юрій Кіндратович понад 25 років очолює провідне на сході України Сєвєродонецьке Вище професійне училище, обраний головою Асоціації працівників профтехосвіти Луганської області та головою ради директорів ПТНЗ  свого міста. Досвідчений освітянський менеджер, відмінник освіти України, він у складних умовах багато й наполегливо працює не тільки для розвитку свого закладу, який визнано одним із кращих у країні, а й для збереження системи ПТО в регіоні. Цій темі й присвячене інтерв’ю.

– Юрію Кіндратовичу, останнім часом ЗМІ повідомляють про гострі проблеми системи професійно-технічної освіти в різних регіонах країни. Чи є привід для хвилювання у Вас?

– Звісно, перед нами теж постали певні труднощі. Щоб висловити своє занепокоєння долею профтехосвіти, делегація Луганщини виїжджала до Києва, брала участь у проведених там заходах, спрямованих на збереження системи ПТО. Для мене і колег було обнадійливим спеціальне засідання Комітету з питань науки і освіти Верховної Ради України, куди ми були запрошені.

– Але поки що ПТО передана під опіку територіальних громад. А там зазвичай на це бракує коштів. Не отримують належного фінансування десятки училищ.

– У Сєвєродонецьку, в Луганській області проблему почали вирішувати відразу, коли вона постала, не чекаючи, як то кажуть, із моря погоди. Зробили необхідні розрахунки, і внесли витрати на нашу сферу до відповідних статей місцевих бюджетів.

– У нас, у Сєвєродонецьку, потурбувалися про те, щоб у важких умовах додатково підтримати педагогів. Так, надбавка за престижність професії тепер збільшена з 2 до 15 відсотків. І заслужено. Наші фахівці працюють із повною віддачею. Ось і недавно кращих викладачів Сєверодонецького ВПУ Ольгу Прибильську і Олександра Слюсаренка відзначили місцеві органи освіти за впровадження інноваційних методів навчання. Свій досвід новатори передають багатьом колегам.
І крім того, зрозуміло, що збережені стипендії учням. У нас є фонд і для заохочення найкращих із них.

– А як із матеріальною базою?

– Продовжуємо її розвивати. Це стосується, наприклад, і комп’ютерного оснащення, і автополігону ВПУ, в спорудженні якого суттєво допомогло базове підприємство – об’єднання «Азот», і придбання нового обладнання. На нього цьогоріч нашому училищу вже виділено 400 тисяч гривень. Серед придбань – сучасний генератор, що дасть змогу нормально функціонувати при відключенні електропостачання, що в зоні АТО буває; токарний верстат, зварювальне обладнання, електронні пристрої для діагностики автомобілів, мультимедійна техніка, ноутбуки, принтер, кондиціонер, холодильник та інша техніка, необхідна для вдосконалення освітнього процесу, поліпшення побутових умов у навчальних корпусах, гуртожитку. До речі, у нас навчається чимало дітей із різних регіонів, переселенців.

– Чи достатньо затребувані професії, які у вас опановують?              

– Випускники училища, які вступили сюди на базі 9, 11 класів, стають висококваліфікованими робітниками, а ті, хто закінчили ВПУ, – молодшими спеціалістами. Дипломам Сєверодонецького ВПУ довіряють, показники працевлаштування наших випускників радують. Багато наших колишніх учнів успішно продовжують навчання у ВНЗ. Училище дає не тільки професійну майстерність, а й всебічно розвиває творчі здібності: студенти перемагають у предметних олімпіадах, конкурсах художньої самодіяльності, в спортивних змагання. У нас по-сучасному відбувається патріотичне виховання, цікаво організоване не лише учнівське самоврядування,  а й профспілкове, і все суспільне життя. Буквально днями доповідали про наш досвід у Києві на міжнародній науково-методичній конференції, проведеній Міністерством освіти і науки, іншими авторитетними організаціями.

– Проте і батьків, і ваших потенційних учнів хвилює майбутня реформа профтехосвіти…

– В області зараз діють 28 установ ПТО, чотири з них – у Сєвєродонецьку. Навчання в них – найбільш вірний шлях для визначення професійного покликання. І ми робимо все, щоб зберегти таку базу. Щодо реформи, то вона насамперед буде спрямована на подальшу модернізацію галузі в зв’язку з потребами ринку праці.
Про це йшлося і на нещодавній нараді в облдержадміністрації, де керівники області, міст і районів, Науково-методичного Центру профтехосвіти, Центру зайнятості, профспілки працівників освіти визначили  напрями діяльності нашої галузі на найближчі три роки. Тож турбуватися сєверодончанам не треба: профтехосвіта у нас живе, зберігається і буде рухатися вперед.

Розмовляв Семен Перцовський, журналіст
На знімку: Ю. Кузьмінов

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *